Meg lehet határozni, mennyi idős az emberiség?
Ez alatt azt értem, hogy mikortól kezdve tekinthető a homo sapiens embernek?
Azt nagyjából tudjuk, mikor váltak le a főemlősök a közös ágról, tehát a gorillák, az orángutánok, a csimpánz és kezdett el azzá fejlődni, amivé mára lett, de az emberiség a majomemberen, az előemberen keresztül mikor vált emberré?
Az ősember már annak tekinthető, vagy a modern ember megjelenéséhez van kötve, vagy még szűkebb értelemben a civilizáció megjelenése, az írott, vagy dokumentált történelem óta beszélhetünk csak az emberiség létezéséről?
Vagyis mennyi idős nagyjából, egymillió, félmillió, százezer, ötven, vagy húszezer éves?
Senki nem mondta, hogy vonalat lehet húzni a tudat vonatkozásában. Hogy elég széles sávot, azt igen.
A tudatnak vannak olyan kezdetleges vonásai, amin vitatkozni lehet, hogy milyen egyedeknél fordul elő. E határterületeken a kísérletezés nagyon nehéz, mert nincs mihez viszonyítani, másfelől meg, könnyen lehet, hogy a beavatkozás más eredményt ad, mint a spontán reakció. Továbbá az is gyakran megtörténik, hogy emberinek vélt tulajdonságokról bebizonyosodik, ösztönműködés.
Ha olyan definíciót keres valaki, mint mondjuk "mi a páros szám", "mi a háromszög", "mi a sejt", akkor lehet mondani, ilyen a tudatra nincs. De azért elég jó behatárolások vannak, amelyek eléggé egyértelműen eldöntik a tudat/ösztön vitát. A vitás kérdések e téren az összes ide tartozó probléma rendkívül gyér esetei.
Másik példa: szokták mondani, a majom bothasználata (egy elérhetetlen élelem megszerzése érdekében) nehezen lehet nem emberi. Igen, de láttál te már majmot, amelyik elteszi a botot? Az eszközt készítjük és tároljuk. a többi csak ideiglenes, alkalmas szerszám. Gyakran használok a természetben követ kalapálásra. De e célból el nem teszem.
#11
"Igen, de láttál te már majmot, amelyik elteszi a botot?"
Olvasd el azt a bizonyos könyvet. Pontosan ez az egyik megállapítása az eszközhasználatot vizsgáló tudósoknak. A több darabból álló botot is kikövetkeztették. Olyan kísérlet is volt, amiben kombinálni kellett az eszközök használatát. És gyakran lett az az eredmény, hogy nem a "vak tyúk" elve alapján, szerencsével érték el az állatok a célt.
Persze, azt a szakemberek sem állítják, hogy minden állat, és ők is megállapították, hogy bizonyos állatok ebben jók, mások meg abban. És ők sem konkrétan gondolkodásról beszélnek, de a régi tan, miszerint az állatok "programozott gépek", rég nem állja meg a helyét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!