Szerintetek van alapja annak, amikor az irodalmárok homoszexuális, biszexuális olvasatokat találnak 19. századi, hetero regényekben, vagy csak belemagyarázás?
Mi az a hetero regény amúgy?
Egyébként ha valaki bele tudja látni, akkor egyértelműen van olyan olvasata is. Az irodalom nem arról szól, hogy csak azt lehet belelátni, amit valami vaskalapos irodalmár kijelöl iránynak. Ha valakinek ilyen módon mozgatja meg a fantáziáját a regény, akkor ez van.
Arra gondoltam, hogy vajon az író részéről tudatos volt-e az ilyen olvasat belehelyezése a regénybe?
Pl. Az említett Villette esetében egy heteroszexuális nő a főszereplő, aki két férfiba szeret bele. Olvastam egy tanulmányt, amiben gyakorlatilag azt állítja a tanulmány írója, hogy amikor a főhősnő egy másik lány szépségét dicséri az "homoerotikus hang." Nehezen tudom elképzelni a mélyen vallásos Charlotte Bronte-tól a 19.században hogy ő ezt tudatosan homoerotikusnak szánta.
Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy akármelyik író bármilyen megfontolásból valami olyasmit ír a művébe, ami egyébként nem jellemző rá vagy a világképére (például az egyik szereplő oda-vissza lehet a pörköltért, pedig az író vegetáriánus, ugyanígy egy homofób író is írhat homoerotikus epizódot egy regénybe). Ha másért nem is, határfeszegetésként (vagyis hogy a közvélemény mit engedhet még meg egy adott mű keretein belül). Az sem lehetetlen, hogy az író életének volt olyan szakasza, hogy csak gyenge szálakon is, de vonzódott egy, a saját neméhez tartozó emberhez, és a műben élte ki.
Persze az is lehet, hogy puszta belemagyarázás az egész. Ezt már sosem fogjuk megtudni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!