Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mitől függ az, hogy egy nyelv...

Mitől függ az, hogy egy nyelv melyik nyelvcsalâdba tartozik?

Figyelt kérdés
Engem ez a kérdés, pontosabban ez a kérdéskör is érdekel, hiszen ha belegondolunk sokaknak az is kérdéses, hogy a magyar nyelv pontosan hova tartozik az indoeurópai nyelvcsaladon belül,hiszen oda az indoeurópai nyelvcsaládba tartoznak például az angol,a német és a roma nyelv is,csak a nyelvcsaládon belül másik ágakba.

#nyelvcsalád #nyelvi hasonlóságok
2019. máj. 29. 15:54
 1/7 anonim ***** válasza:
25%
A nyelvcsaládok a nyelvtani felépítés alapján lesznek csoportosítva. Az elnevezés meg az odatartozó nyelvek elöfordulásának szélsö földrajzni területéröl lett elnevezve.
2019. máj. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, egyébként amikor visszaolvastam a kérdéseket az jutott eszembe, hogy másoktól azt hallottam,hogy egy nyelv nem nyelvcsaládba,hanem nyelvcsalâdhoz tartozik és kicsit megzavart,mert vagy rosszul írtam ezt vagy mind a két forma használatos(-ban,-ben és -hoz,-hez,-höz).
2019. máj. 29. 16:19
 3/7 A kérdező kommentje:
Azt írtam,hogy visszaolvastam a kérdésemet,de nem vettem észre hogy a tablet átírta :-P.
2019. máj. 29. 16:26
 4/7 A kérdező kommentje:

Egyébként köszönöm szépen a választ :-).


Tehát akkor egy nyelvnek a nyelvcsaládhoz való tartozása földrajzi és nem nyelvtani meg hasonló dolgok alapján van?

2019. máj. 29. 17:21
 5/7 anonim ***** válasza:

Nyelvtani alapdolgok szerint sorolják egy csoportba, a megnevezés történik földrajzi alapon.


Pl. a finn-ugor is csak annyit jelent, hogy az egyik szélsö terület, ahol használják,a finn, a másik meg az ugorok és a kettö közt van még sok másik nép, ami nyelvtani rendszer szerint ide passzoló nyelvet használ. (De ennek az etnikai/genetikai rokonsághoz semmi köze)

2019. máj. 29. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvtörténeti alapon határozzuk meg hogy egy nyelv melyik nyelvcsaládba tartozik, vagyis az alapján hogy a múltban volt-e valamilyen közös nyelv amiből az adott nyelvek kifejlődtek. A magyar nyelv a finnugor nyelvcsaládba tartozik (és nem az indoeurópai nyelvcsaládba, az egy teljesen külön nyelvcsalád), ami azt jelenti hogy a többi finnugor nyelvvel közös gyökere van, szemben más nyelvekkel.

A nyelvtani, szerkezeti hasonlóság nem feltétele a nyelvrokonságnak, hanem markere - két olyan nyelv esetében, amelyik valaha egy volt, lesznek hasonlóságok, elsősorban a leglassabban változó nyelvi struktúrákban. Mivel nem ismerjük a finnugor ősnyelvet, amiből a magyar, finn stb. nyelvek kifejlődtek, ezért a nyelvrokonság bizonyítása pont ellentétes az ok-okozati összefüggéssel - vagyis megállapítunk hasonlóságokat a nyelvek lassan változó rétegeiben, és ez alapján állíthatjuk hogy közös nyelvből erednek.

2019. máj. 29. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Először is szeretném nagyon szépen megköszönni ismét a válaszokat.


Másodjára pedig szeretném megkérdezni,hogy ez miért lett írva.: (De ennek az etnikai/genetikai rokonsághoz semmi köze)<-ugyanis én nem írtam semmi etnikai vagy genetikai rokonságot.


Harmadjára pedig szeretném kiírni,hogy tisztában vagyok azzal,hogy a magyar nyelv nem tartozik az indoeurópai nyelvek közé,az oda tartozó nyelvek közül három nyelvet említettem,a német,az angol és a roma azaz cigány nyelvet.

2019. máj. 30. 01:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!