Miért van az, hogy a mai társadalmunk annál jobban díjaz egy embert minél több pszichopata tulajdonsággal rendelkezik?
A pszichopaták, tetszik vagy sem, sokkal hatékonyabban érik el a céljaikat. Gyakran választanak olyan szakmát vagy hivatást, amiben szélesebb körben is elismerést és bizonyos státuszt érnek el. Jellemzően ezek olyan szakmák/hivatások, amelyekben több/sok emberrel kerülnek kapcsolatba, azok életére hatnak. Sokkal több kapcsolatot is alakítanak ki, mivel célirányosan saját magukat igyekeznek minél fontosabb pozícióba juttatni. Egy orvos például tömegek életére lehet hatással, szélesebb körben megismerik a munkáját. Mivel egy orvos feladata minél több ember meggyógyítása, a pszichopata orvos ezt fogja tenni jó hatásfokkal (ráadásul ebben segíti például a magas stressztűrő képessége is). Ezt pedig elismerik.
Egy pszichopata cégvezető teljesen racionálisan képes dönteni, nem befolyásolják az érzelmek, és mivel a saját céljához (siker, pénz, csillogás) egy sikeres cég szükséges, ezért aztán jó döntésekkel viszi előre a cég ügyeit.
Szóval itt nem a pszichopátia jutalmazásáról van szó, hanem a "mellékhatásának" az elismerésről, a hatékony munkavégzésről. Tehát magánemberként lehet egy utolsó alja féreg, de ha a munkáját sikeresen végzi, akkor azt elismerik.
Természetesen előfordulhat, hogy a pszichopata abszurd viselkedésével hatékonyabb. Ez azonban ritka, a jellemzőbb a kártékonyság. Ahogy egy "jó" diktátor nyilvánvalóan minden más formánál hatékonyabban képes megvalósítani egy állam (és polgárai) jólétét. Csak az a kár, hogy nincs "jó" diktátor, ahogy nincs "jó" pszichopata se.
Egyébként nyilvánvaló, hogy a mai magyar valóság indukálta a kérdést. A válasz pedig az, hogy "általában" egy társadalom soha nem díjaz egy pszichopatát. Maximum elvisel. Azonban itt arról van szó, hogy HA egy pszichopata (aki egyébként ettől nem gátolt a tanulmányaiban) torz vágyait tudatosan ki akarja elégíteni, akkor megtanulja, hogy ehhez manipulálnia kell a tömegeket.
Tömegek manipulálása szakma. Akár pszichopata valaki, akár nem, ha kiválóan megtanulta ezt a szakmát, akkor igen nagy tömegeket képes mozgósítani egy általa kitalált cél érdekében. A különbség a célban van! Azonban a manipulált ember ebben nem tud különbséget tenni, tehát mindkettő tud hatékony lenni.
Amiről a mai magyar valóságban szó van, az konkrétan egy gyermeki vágyaiban (annak idején) erősen gátolt, sőt büntetett személyiség arra teszi életét, hogy kielégítetlen vágyait fokozottan hajthassa végre. Ezt teszi. Tudja, hogy ehhez a mai működési formában tömegtámogatásra van szüksége. Ezért manipulál mesterien, ehhez bárkit és bármit felhasznál. Az agy kettős működésének tulajdonságait ismerve, azt használja ki, hogy a megvezetett ember sokkal erősebben ragaszkodik téveszméihez, mert neki nagyok lehetnek a (morális) veszteségei. Az pedig hatalmas motiváló tényező.
Hogy azt a folyamatot miképpen lehet megtörni, egy teljesen más kérdés, és igen komoly pszichológiai ismereteket feltételez.
5
Ez amúgy nem csak a magyar valóságra igaz, hanem a nyugati világ, de a kapitalista világ országaira is úgy álatában.
Előtérbe került az önös érdek sokkal erősebben mint valaha és az embereket tényleg csak ez érdekli. Egy rendszerhez ugyebár alkalmazkodni kell a túlélés érdekében pont úgy ahogy a évmilliók során az előlények genetikailag alkalmazkodtak a környezetükhöz.
És egy olyan rendszerben amelyet az anyagi gyarapodás hajt és ami arra is lett felépítve, elengedhetetlen olyan képességek és személyiségvonások kifejlesztése amely a boldogulást jobban elősegíti.
És munkahelyeken jobban értékelik az olyan személyt aki egyszerűen csak elvégzi a dolgát, nem tesz fel kérdéseket, nem panaszkodik, nem vitatkozik ha valami a moralitás határait súrolja, stb. Hanem egyszerűen csak érzelemmentesen csselekszik. Mert ugye csak úgy tudod jól végezni a dolgodat ha nincsenek érzelmeid. Vagy ha vannak is, de félre teszed őket. Egy ilyen személyt értékelnek, felnéznek rá munkahelyen, és mivel erre kondicionálódnak a nap oráinak túlnyomó többségében ez átültetődik a munkahelyen kívüli idejükre is és olyan személyeket fognak díjazni akik hasonló személyiségvonásokkal vannak megáldva mint akik a munkahelyen sikeresek e tekintetben.
Tehát a moralitás félretétele az már nem hogy megengedetté vált hanem gyakran egyfajta elvárás is. Ki ne látott volna eddig olyat hogy az olyan személyt aki kérdéseket tesz fel, aki megkérdőjelezi a dolgot helyességét, elnyomnak, elhallgattatnak.
Valahogy így értem az egészet. Remélem megragadható a lényege. Tehát nem a klinikai pszichopatára értem, hanem azokra akik az érzelmeiket minél jobban félre tudják tenni ami viszont társadalomformáló és értékrendátalakító hatású hiszen ha minél többen teszik ezt akkor ezek már általábosan jellemzőjévé válnak társadalomnak egy adott pont után.
Akármit is tol a média és akármilyen eladható az ő sztoriuk, (mert szimpatikusra vannak formálva) Valójában emészthetőbb és emberibb egy normális barátságos ember.
Régen helyben agyon verték volna a mokoheszkulálisokat (csak betűkeverés)nemhogy nyíltan üzekedni engedték volna az utcán kiskorúak szeme láttára.
Ma meg azok a rendőrök védik őket akik korábban el is vitték volna őket.
Teljesen a magánügye lett volna két embernek, hogy otthon hogyan élnek és kikkel de erőszakosan tolják, mindezt a védelmet a média adja nekik és egy elkorcsosult felfogás a szabadságról.
Sokszor ezek a dolgok rendszeresen a falnak vezetik a pszichopatákat, a legmegtörtebb és az őket ért hatások feldolgozásának képtelenségét hordozó emberekről van szó.
Oda nem illő érzelmekkel próbálnak reagálni szinte bármire ami épri őket.
Nehéz az ilyenekkel együtt élni, beszélgetni és a kudarcaikat akár csak kívülről szemlélni.
#7
Teljesen értelmetlen zagyvaságokat írsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!