Nem tudom járnak-e ide pszichológusok is, addig fogadd el az amatőr válaszomat...
C. G. Jungtól ismerjük a fogalmat. Azt állította, hogy ugye az énnek van egy tudattalan része is, és a tudattalan egy része kollektív, azaz minden embernél ugyanolyan.
Ennek az a gyakorlati jelentősége, hogy az emberek viselkedésében / kultúrájában megfigyelhetőek úgynevezett archetipikus mintázatok, amik a kollektív tudattalanból származnak.
Hogy konkrét példát mondjak, ilyen a tudattalanban "él" többek között egy férfi és női archetípus (és mindkettő létezik valamilyen szinten mindenkiben).
És mondjuk a férfi archetípus legegyszerűbb megjelenése az erős férfi, például ahogy a Tarzanban (vagy Bud Spencer filmekben, vagy mit tudom én) megjelenik. Egy fejlettebb férfi archetípus a "tettek és romantika" embere. Egy még fejlettebb férfi archetípus a "tanító/szónok". A legfeljettebb meg a lelki vezető (pl. mint Hermész a görög mitológiában, aki az istenek hírnöke).
Nekem (mondom, tök amatőrként) kettő dolog ragadt meg Jungtól:
1) Véleménye szerint olyan kultúrális alapok, mint a vallások meg a mitológia az emberek archetípusainak a projekciói.
2) Jung szerint az egy pszichés katasztrófa, amikor az tudattalan valamelyik archetípusa olyan erős lesz, hogy áttör a tudatba, és az emberek tök hamis projekciókkal élik az életüket.
Igazság szerint engem az elmélet definíciója érdekelne.
Mint az egyéni tudattalan képzelendő el azzal a különbséggel hogy mindki birtokolja és közös, az egyén tudatalattiján túl?
"az egyén tudatalattiján túl?"
Nem azon túl, hanem azon belül van egy rész, ami a többi emberben is megvan. Nem arra kell gondolni, hogy valami titokzatos éterben össze vagyunk kötve, hanem hogy a közös múltból hoztunk olyan dolgokat, amik mindannyiunkban megtalálhatók.
Egyszerűbben és érthetőbben,hogy a vak is lássa:a pánik például a kollektív tudattalan része.
A definíciója nagyjából az lenne,hogy mindenki résztvevője gondolkodás nélkül.
De mondhatnék egy másik példát is,amikor valaki olvas egy fatális viccet,és féktelen röhögésbe kezd,a többi közelben lévő ember is részt fog venni a nevetésben,akár a röhögésben,bár az okát nem tudja,csak valaki elkezdett így viselkedni,és átveszi tőle a mintát,a hangulatot magyarán.De vicc olvasás nélkül is ez a minta.
Az elmélet definícióját elég nehéz megmondani olyanról, ami nincs. Sok hasonló van, amit az emberek szeretnek - mint itt is - a saját ismereteik szintjére igazítani és ebből bődületes dolgok tudnak kijönni.
A kollektív tudattalan valami olyan evolúciós genetikai kód lehetne, ami jellemzően megvan (éppen az evolúció miatt) a legtöbb emberben. Csak hát, ha lenne is, ki kellene mutatni. Az egyén tudattalanjának felszínre hozását megoldották, de most képzeld el ugyanezt egyszerre sok emberen, akiknek mind más a tudásuk, tapasztalatuk, és ezt egyformán elő lehet hozni. Igen, van aki ezt elhiszi, mert semmiféle tudás nem gátolja a fantáziáját.
Csak megjegyzem: egy tudós teóriája majd akkor lesz tudományos eredmény, ha más tudósok is azonos véleményre jutnak például megfelelő (reprodukált) tapasztalat alapján. A sok okostojás persze ezeket nehogy nem olvassa, zömmel ne is tud róluk.
Igen, indulatos vagyok. Mert mérhetetlenül zavar a tömény ostobaság ilyen mértékű terjedése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!