Pszichológusok szervezetei személyiségtesztekre vonatkozó állásfoglalást miért nem adnak? (bővebben lent)
Miért nem adnak ki olyan rövid állásfoglalást, amelyben laikusoknak elmagyaráznák: miként kezeljék (mennyire adjanak hitelt) a neten bárki által kitölthető személyiségtesztek eredményeinek? Szerintem egyre tragikusabb a helyzet, amikor azt olvasom, hogy valakik ilyen kitöltendő tesztre (mások teszten mért eredményeire) alapozzák párkapcsolatukat, baráti körüket, stb. Ez alapján utasítanak el embereket, sorolnak kategóriákba, vagy gondolkodnak azon, kit milyen kategóriába lehet sorolni.
Teljesen laikusok veszik a bátorságot már ahhoz is, hogy akár az adott teszten elért 4 betű ismeretében konkrét személyiségzavart diagnosztizáljanak adott embernél, önjelölt pszichológussá képezve magukat jellemrajzot adjanak:
https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__emberi-tulajdonsagok..
Itt a #3 válasz, de az összes hasonló jellegű kérdésnél megfigyelhető ilyen.
Ahogy neten olvastam, már állatok is be vannak sorolva valamely MBTI szerinti típusba...
Nem tudom, meddig mehet ez így tovább, szerintem éppen elég előítélet van az emberekben, a társadalom problémája az elmagányosodás, az ilyen előítéletképző, illúziókat kialakító tesztek nem hiszem, hogy túlságosan segítenek kapcsolatokat kiépíteni. Emberek 4 betűt tudnak a másikról és rögtön elutasítják, vagy "csomó mindent kezdenek róla gondolni" anélkül, hogy élőben látták volna, vagy bármilyen kapcsolatba kerültek volna vele.
Régebben nem értettem, amikor egy pszichológus azt mondta valakinek: "laikusoknak nem ad tesztet", most már teljesen értek mindent. Egyedül azt nem, miért nincs egy rövid állásfoglalás atekintetben, miként kell helyén kezelni az ilyeneket.
Szakmai állásfoglalást miért nem lehet olvasni?
Mások meg a csillagjegy alapján vonnak le messzemenő következtetéseket, ezen nem lehet segíteni. Aki előítéletes, azon nem segít egy állásfoglalás.
Amúgy meg a pszichológusok nem küldetéstudatos idealisták, semmilyen szakmai sikert nem hoz nekik egy ilyen állásfoglalás (értelmes ember úgyis tudja), ellenségeket meg igen, úgyhogy nem tesznek ilyen irányba erőfeszítéseket.
Amúgy a komoly személyiségtesztek is csak statisztikai átlagban pontosak, a pszichológiában nincs fekete-fehér. Egy időben (kb. 20 éve) rengetegszer töltöttem ki az MMPI tesztet (rendszergazdaként nulladik tesztelőként ellenőriznem kellett a számítógépes tesztelő állomás működőképességét), a végén már tetszőleges személyiséget tudtam validan szimulálni :) Közben el is bizonytalanodtam, hogy valójában melyik is lehetek, mert nagyon sok kérdésre nem éreztem egyértelműen igaznak egyik válaszlehetőséget sem.
"Level 9: Seeking oblivion, they may commit suicide or have a psychotic break with reality. Deranged, explosively self-destructive, with schizophrenic overtones. Generally corresponds to the Schizoid Avoidant and Schizotypal personality disorders."
Forrás: [link]
Ennyit rólad.
A csillagjegyek egy kicsit más kategóriába tartozik, mint pszichológia.
Pszichológusokat oktató egyetemek pl. adhatnának ki ilyen laikusoknak szóló állásfoglalást.
Senki laikus nem diagnosztizálhat személyiségzavart (vagy arra utaló jeleket) 4 betű alapján, még akkor se, ha valamely betűre egy tudományosnak tűnő oldal azt írja.
Klinikai szakpszichológusok nem azért tanulnak sok évig, hogy egy laikus tudományosnak tűnő divat-teszt alapján megpróbáljon szakmabelit eljátszani.
Én pszichóra jártam. Nincs értelme ilyen állásfoglalást kiadni, mert a legtöbb teszt jó (nem véletlenül születtek meg), csak ott csúszik el a dolog, hogy ki kódolja ki.
Aki nem ért hozzá, annál ugyanaz a teszt hülyeséget hoz ki.
A netes tesztek nagy része inkább játék. Ami a komolyabb pszichológiai oldalakon fent van - na, ott nem kapod meg egy kattintással az eredményt, hanem e-mailt küld egy pszichológus, nem véletlenül.
Én csak arra gondoltam, hogy laikusoknak szólna ez az állásfoglalás, hogy miként kezeljék ezeket...
Láthatod, már állatokat is besorolnak, kategorizálnak a teszt szerint.
Illető kitölti a párkérdéses tesztet, megkérdezi adott betű mire utalhat, mire rögtön írják neki a személyiségzavart, mert a xy tudományos oldal ezt írta...
Ez az információ áramlással függ össze a legnagyobb mértékben, ugyanis adnak és adtak ki ilyen állásfoglalást, nyilatkoztak riportokban, voltak erről már cikkek, stb. Kihez mi jut el és milyen információ van túlsúlyban az elérhető információ forrásokon, ez dönti el mi lesz közkeletű vélemény.
A "Teljesen laikusok veszik a bátorságot..." résznél meg hát az élet szokásos velejárója maradt ki belőle, vagyis az emberek azt gondolnak amit akarnak és úgyis lesz ilyen vélemény, meg olyan is. Itt kanyarodik vissza az előzőhöz, az információ hozzáférhetőségéhez (is). Vagyis el lehetne fogadni, hogy vehetik a bátorságot egy saját vélemény kinyilvánításához.
Be tudsz linkelni pár állásfoglalást (vagy interjut, ahol megemlítik ezeket)?
Egyébként a kérdésemben elhelyezett hivatkozást megnézve és a #3. választ elolvasva is úgy gondolod, hogy ilyenhez is veheti valaki a bátorságot?
Linket azt most nem tudok, de keresgélj ha érdekel.
A 3-as választ illetően, meg bárki mondhat ilyen magánvéleményt is, ha nem állítja azt, hogy az egy hivatalos szakmai válasz. Tehát ha nem vezeti félre vele az embereket és magán véleményként közli. Vagyis az nem szakmai diagnózis ha nem annak állítja be valaki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!