Váltót kiállíthatnak, használhatnak egymás közt magánszemélyek is?
Vagy az egyik fél mindenképpen valami közintézmény/cég kell legyen? Hiába kerestem ugyanis rá, mindenütt csak céges váltókról írnak, két mezei magánember köztiről nem találtam semmit.
Lehet/érdemes ilyenkor is alkalmazni? Tudom, lehet kötni kölcsönszerződést, de ha mondjuk gyakoribb, kisebb összegekről van szó, nekem a váltó praktikusabbnak tűnik.
Ne haragudj, kérdező... ez most bölcsészeti szempontból érdekel téged, vagy netán jogi szempontból?
Utóbbi esetben miért nem oda tetted?
Te mondjuk tekintenéd váltónak azt a tartozásodat, amit a bankod elad a behajtónak?
Mert még ez jár hozzá a legközelebb.
Hogy is néz ki egy váltó. Pl. én odaadok Bélának egy vasalót. Béla meg ír egy papírt, hogy „ez a papír Bélánál egy vasalóra váltható”. De pénzzel is eljátszhatjuk, én adok Bélának 10 000 Ft-ot, ő meg ír egy cetlit, hogy „ez a cetli (váltó) Bélánál 10 000 Ft-ra váltható”. Oké, most elmegyek hozzád. Mondjuk te vennél egy vasalót, én meg vasaló helyett ezt a „ez a papír Bélánál egy vasalóra váltható” cetlit adok át. Vagy ha pénzzel nézzük, én vennék tőled valamit 10 000 Ft-ért, de pénz helyett egy cetlit adok át, hogy „ez a cetli Bélánál 10 000 Ft-ra váltható”. Te elfogadnád ezt? Mi garantálja, hogy Béla valóban egy létező személy, és nem otthon gyártottam a váltót. Vagy ha még ismernéd is Bélát, mi garantálja, hogy közben nem ment tönkre a vasalója, nem költötte el a pénzét, így a váltód ténylegesen átváltható nála a váltó tárgyára?
A papírcetli nem tud váltóként működni. Addig még igen, amíg az illető ismeri Bélát, és ott is olyan mértékig, amennyire Bélát megbízhatónak tartja ilyen téren. De egy ilyen váltó vadidegenekkel szemben nem tudna váltóként működni, mert bizalom hiányában senki nem fogadná el. Értelme nincs a dolognak, ezért sem nagyon írnak rá jogszabályt, mert úgysem fogadna el senki egy magánváltót.
Kb. ezt írtam, de jó a kifejtés, köszönöm. (#2)
Amúgy a váltót úgy képzeld el, mint a szívesség-kuponokat. Mondjuk írok két olyan papírt a barátnőmnek, hogy "kedvenc vacsora főzés" és "erotikus masszázs". Ha átadja, akkor nekem egyenlítenem kell a tartozásom.
Mondjuk, hogy autóval megállítja a rendőr, és hogy ne kelljen fizetnie, hirtelen odaadja neki a kuponjaimat. Kérdés, hogy a rendőrnek ugyanolyan értéket képvisel-e, mint a barátnőmnek. (Kicsit sántít a példa, de a lényeg, hogy nem egységes és megbízható a magánváltó értéke, mint ahogy pl. a bankjegynek.)
Én meg mindenütt azt olvasom, hogy a váltó reneszánszát éli, rendkívül népszerű, mert egyszerű, könnyen pénzzé tehető, átruházható, bankok elfogadják. Most találtam egy oldalon, hogy magánszemélyek közt is használható, csak ezt sokan nem használják ki, mert nem ismerik.
Arra lettem volnakíváncsi, hogy mik a gyakorlati tapasztalatok ezzel kapcsolatban. Sajnos Jog kategóriát nem találtam (lehet figyelmetlen voltam), ezért tettem ide.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!