Ki volt a világtörténelem legelső diktátora az emberiségben?
Tekintve, hogy a diktatúra fogalmával a csimpánzok és egyéb emberszabásúak is tisztában vannak, sőt gyakorolják. A diktatúra jelensége már az emberrévállás előtt is jelen volt.
Egy állatok alkotta falkában, közösségben a diktatúra bármikor felütheti a fejét. Egy karizmatikus vezető, egy alfa kell hozzá csupán. A többi elkerülhetetlenül jön magától.
Az emberré válás során inkább visszaszorultak a diktatúrák. Intelligenciánk fejlődésével, a falkavezér, vagy alfa (ahogy tetszik) Már nem csak erejével hanem leleményességével is ki kellett vívnia a teljhatalmat. Nem volt elég agressziót használni, mert egy okosabb egyed könnyen túljárhatott az eszén. Ráadásul sokkal fenntarthatóbb közösségeket lehet alkotni diktatórikus közösségek mellőzésével. Erre minden bizonnyal egy ember hamarabb rájön, mint egy másik állat.
Szóval az első emberi diktatúrák valószínűleg kevésbé voltak durvák, mint az előembereknél. És természetesen nem mi alkottuk meg a fogalmát ennek. Csupán visszaszorítottuk fejlett intelligenciánk használatával.
(A mai diktatúrák még mindig megidézik ősi állatias mivoltunkat.)
A diktátor (dictator) az ókori Rómában egy tisztség volt.
Az első dictator személye és megválasztásának oka nem teljesen biztos: egyes források szerint a megtiszteltetés Titus Larciust, az egyik consult, míg mások szerint bizonyos Manlius Valeriust illette. Az okok között a fenyegető latin háború, a plebejusok megmozdulásai és a consulok Tarquinius-pártisága szerepel.
Egy hasonló kérdés az első királyra, és a válaszok: (angol)
A mai fogalmak szerinti diktátor kifejezést az újkortól használjuk, amikor kialakulnak a polgári, alkotmányos berendezkedésű államok. Ha egy ilyen államban valaki magához ragadja (törvénytelenül) a hatalmat (vagy törvényesen ragadja magához, de utána felrúgja a törvényességet és önkényesen irányítja az államot), akkor diktatúráról beszélünk. Ilyen értelemben az angol polgári forradalom kapcsán lehet említeni Cromwellt, a nagy francia forradalom kapcsán pedig Robespierre-t.
Viszont az ezt megelőző történelmi korokban nem beszélünk diktátorokról ebben az értelemben (hiszen polgári, alkotmányos berendezkedésű államok sem igen voltak). Önkényeskedők, tyrannoszok, zsarnokok stb. viszont voltak, de ezeket nem hívjuk diktátoroknak.
A római dictator tisztségnek semmi köze nincsen az újkori (és jelenkori) diktátor kifejezés jelentéséhez. A római köztársaságban ugyanis a dictator egy választott, legitim tisztség volt, azaz amikor dictatort választottak, az az állam törvényes működését fejezte ki. Persze a római köztársaság vége felé, amikor már visszaéltek a hatalmukkal a politikusok, akkor a dictatori tisztséggel is visszaéltek, önkényesen választották magukat dictatorrá, és nem váltak meg a tisztségtől fél éven belül (ahogy azt a törvény előírta). Ez a viselkedés a mai diktátorok viselkedésére hasonlít, lehetséges, hogy ezért hívják mindkettőt ugyanúgy. De azt is látni kell, hogy a consulok és más tisztséget viselők is ugyanúgy visszaéltek a köztársaság vége felé a hatalmukkal.
Oliver Cronwell.
PS: Mint megtudtuk a csimpánzok is tudják, hogy mi az a diktatúra.. [amúgy nem] hát a következtetések levonását már rátok bízom. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!