Mi lesz ha a robotok elveszik az emberektől a fizikai munkát? Hol fogunk dolgozni?
"De van meo, logisztika, több, mint valaha."
Hát ez igaz, DE ha összeszámoljuk, hogy ma a felsorolt munkásokból mennyivel kevesebb kell, a logisztikusok többlete elhanyagolható méretű. Óriáscégeknél a logisztikát is szépen átveszik a robotok, demég a kisebbeknél is egyre több embert váltanak ki ezen a téren is a segédgépek, szóval ez is csak egy átmenetileg pozitív tendencia.
"a pénztáros darabszám igényt, csak gyorsította a kasszán túljutást, csökkentette a sorhosszokat. Vagyis nem kellett miatta kasszásokat kirúgni. Máris dőlt a példa mint bizonyíték."
Szerintem ez nem így van. Egyrészt ezeknél a multiknál igenis nagy létszámleépítések voltak. Kevesebb munkaerőre van szükségük, mint korábban. Rengeteg kassza van, de mennyi van ebből nyitva? Sok kasszás nem végig a kasszában van, hanem rángatják a kassza és az árupakolás vagy más munkák között, és ha már nagyon-nagyon beáll a sor, akkor a kasszába irányítják. A sor csökkenésével tehát a kasszába irányítások száma csökken. Tehát a cáfolatod eleve hibás.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy egy nagyon is átmeneti helyzetben vagyunk. Sokan idegenkednek az automatikus pénztártól, csinálják meg helyettem alapon. De simán el tudom képzelni azt, hogy valamelyik cég kitalálja, hogy az automata pénztár használata esetén mondjuk 1000 forint vásárlás felett x forint kedvezményt adnak, ami a cégnek nagyon is megtérül, hiszen a vevőket arra terelik, és így máris megspórolhatnak minimum egy munkaerőt, ami egy ember esetében is havi szinten több százezer ember. Jelenleg még pangás van az automatikus pénztáraknál, de majd ez nagyon meg fog ugrani. Főleg, ha a "humánpénztárnál" lévő (részben mesterségesen kreált) nagy sorral is az automaták felé terelik a vásárlókat. A vásárlók most még csak ismerkednek ezekkel a rendszerekkel, de idővel, ha rutint szereznek, akkor ez természetes lesz számukra.
És régen mennyi BKV jegypénztár volt, ahhoz képest alig van most már egy-kettő, viszont rengeteg jegyautomata van.
Ez a rendszer szépen el fog terjedni, és fejlődni is fog. Jelenleg még ez sem valami felhasználóbarát, de alakul ez is. A 80-as évek elején az egerek se ergonomikusak voltak, hanem kb. otromba doboz alakúak. Aztán hamar elterjedt a a kényelmesebb változat, de ez csak egy szemléltető példa volt, mindenhol így van.
A gyártósor egyetlen gombjának megnyomásához egyetlen ember is elég, max 3, mert esetleg karbantartás kell, meg ilyenek. A raktárból is képes lesz kiválasztani a szükséges terméket, betenni a gépet, van már most is ilyen, nem sci-fi.
Mindez most egy sok száz fővel lehetséges.
A gépek 0-24 órában képesek dolgozni kb. de mondjuk, hogy csak 23, mert naponta meg kell olajozni, kalibrálást ellenőrizni stb.
300-3=297 vagyis 297 ember válik munkanélkülivé. Ez szerinted a semmi. Megjegyzem ismét, ha eddig nem tettem volna meg, hogy Magyarországon főleg a nagy multik összeszerelései lendítik fel a gazdaságot, na meg az EU-s támogatás. Ezek nélkül sosem lettünk volna fejlődő pályán.
Ha ez a modernizálás bekövetkezik, ugyan miért maradnának Magyarországon? Akkor szerinted nem lenne nagy munkanélküliség?
"azt fogják szépen lassan bevezetni"
Hát, elég lassan!
Ugyanis ahhoz több dolog is kell:
1: JÓL MŰKÖDŐ, robotokra alapozott gazdaság.
2: JÓL MŰKÖDŐ társadalom.
Látod, hogy ma is mi megy azzal, aki pl. hajléktalan, mit tesznek vele. Elküldik meghalni.
Úgy látom, kár ragozni a témát, aki keseregni akar meg rémtörténeteket kreálni, hogy még többet kesereghessen, az azt fogja csinálni, bármi észérvet kap ellene.
A technikai forradalom folyamán mindig is ott volt ez a kesergő réteg és sosem lett igazuk, mégis minden fejlődésre, változásra újra megjelennek. Semmi sem változik.
"JÓL MŰKÖDŐ, robotokra alapozott gazdaság."
Tévedés.
Az alapjövedelem számára nem szükséges a robotokra alapozott gazdaság, nem csak azzal működhet. Általa csak elkerülhetetlenné válik az alapjövedelem.
A jól működő gazdaság sem igazán feltétel. Finnországban pl. a jóléti kapitalizmust, ami ugyancsak nagyon emberbarát, akkor vezették be, amikor a legnagyobb szarban volt az ország gazdasága, ráadásul az emberek többszörösét sztrájkoltak mint Európa többi országában. Továbbmegyek: ott pont a jóléti kapitalizmustól állt helyre a gazdaság.
Nem kútfőből kell okoskodni, hanem közgazdasági szakirodalomban utánaolvasni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!