Magyarországon mikor tiltották be a Rabszolgaságot?
Olvastam olyan véleményetek, hogy sosem volt legális, és olyanokat is, hogy valamikor az 1300-as években.
Egyébként mennyire volt különbség nálunk a középkori és az újkori rabszolgaság között? Egy 19. századi földbirtokos pl. tarthatott Afrikából behozott néger rabszolgákat, vagy ez akkorra már tilos volt nálunk?
A magyarok soha nem fogadták el a rabszolgaságot.
A linkekhez:
Hadifoglyokat szedtek minden időben, akiket ki lehetett váltani, de ezeket nem dolgoztatták.
Ha nem sikerült kiváltatni, akkor egy idő után vagy megölték, vagy szélnek eresztették őket.
A szerviensek a 12-13. században alakultak ki, bár jogaikat az aranybullákban megerősítették, többnyire nem tartották be a benne foglaltakat, de ez nem rabszolgaság volt, csupán a jobbágyság kialakulásához vezető folyamat.
A szerviensekből alakult ki a köznemesség.
A mai, modern rabszolgaság átvitt értelemben értendő és bűnözők tesznek ilyet, csalók, zsarolók, akiket a törvények üldöznek.
Volt rabszolgaság, sőt bizonyos értelemben ma is van.
(Értelmezés kérdése.)
Terjed egy mém ma is ami valami ilyesmi:
"Ha a fizetésed arra elég hogy egyél és aludj valahol, akkor rabszolga vagy."
Ebben azért szerintem is van igazság.
#4
"Hadifoglyokat szedtek minden időben, akiket ki lehetett váltani, de ezeket nem dolgoztatták.
Ha nem sikerült kiváltatni, akkor egy idő után vagy megölték, vagy szélnek eresztették őket."
- Ki fizetett volna váltságdíjat ha egy idő után amúgy is szélnek eresztik?
- Ha nem dolgoztatják és évekig nem fizet senki utánuk akkor ingyen etették? Kötve hiszem...
Nem tudom ezt honnan szedted, vagy olvastad-e valahol, de néha a történészek sem gondolnak bele a realitásokba. Érdemes átgondolni logikusan mit is jelentene ha valóban úgy volt.
Akiket zsákmányul ejtettek, amolyan félig, meddig hadifogolyként, többnyire tekintélyes, gazdag emberek voltak és lehetett értük jelentős összeget kérni váltságul.
Ennek voltak hagyományai, még a török időkben is, a honfoglalás korától.
Nem került sokba a tartásuk és általában nem is őrizték őket túlságosan, hiszen a gyepüket, a határterületeket aligha léphették át, a mai Őrség vidékünk neve erre utal, hogy a határvidéken lakók végezték ezt a szolgálatot, beszámol róla Kézai a Gestájában.
Egyetlen kiváltott rab is busásan fedezte azt a csekély ellátást, amit a többinek biztosítottak.
Akit valamilyen szimpátia okán elengedtek egy idő után, annak is kénytelenségből kellett valamelyik családhoz csatlakoznia és ellátásért szolgálnia, hiszen csak munkáért kaphatott élelmet, de nem rab volt többé, hanem szabad ember, akit valamelyik jószívű család félig, meddig befogadott, de ez kegy volt és ki kellett érdemelnie.
Olyan is előfordult, hogy ezek a szabadon engedett foglyok egy idő múlva hazajutottak, mert munkájukért az ellátáson felül fizetséget is kaptak, így összegyűjthetett annyit, hogy meg tudja fizetni a hazautazás költségeit, de ez egyrészt nem volt annyira gyakori, hogy számítani lehetett rá minden esetben, másrészt akár egy évtized is eltelhetett, mire hazavergődött, hacsak az úton el nem kallódott, mert még a fegyveres kísérettel járó diplomáciai küldetések sem voltak biztonságosak.
A modern rabszolgaság csak allegória, mert nálunk mindenki szabad ember a rabszolgához képest, még a jobbágynak is volt joga, és sajátja, amit magáénak tudhatott.
Nem állítom, hogy olyan nagyon jó sorsuk volt az alsó néprétegeknek, de hivatalosan rabszolgaság soha nem volt hazánkban.
Némi adalék:
* Az 1890-es brüsszeli konferencián aláírták az afrikai rabszolga-kereskedelem (és fegyver, lőszer és égetett szesz import) elleni törvényt - köztük az Osztrák-Magyar Monarchia is:
* [link]
* 1926-ban létrejött egy egyezmény a "rabszolgaság, a rabszolga kereskedés eltörlése tárgyában", ennek 1956-ban keletkezett egy kiegészítése a "rabszolgaság, a rabszolga kereskedés, valamint a rabszolgasághoz hasonló intézmények és gyakorlatok eltörlése tárgyában" - ez utóbbit kis hazánk 1958-ban írta alá:
* [link]
* [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!