A nők és férfiak közötti társadalmi egyenlőtlenségek miatt a jövőben magasabb lesz a nők IQ-ja a férfiakénál?
A nők és férfiak IQ-ja jelenleg egyenlő. A nők és férfiak tökélyre fejlesztették azokat a képességeket, amiket a "hagyományos szerep" diktált nekik. Csakhogy már kb 100 éve a nőknek a "hagyományos férfi" képességeket is el kell sajátítaniuk, miközben a férfiaknak nem kell fordítva.
Ez még nem minden, ugyanis a nőknél nem elég, hogy új képességekre tesznek szert, hanem a régieket is folyamatosan használniuk kell, ezért a kettő ötvözete is nagy erőfeszítést igényel és kognitív fejlődést vált ki.
Te kezdted azzal, hogy a nyilvánvaló hamis állításodat nem igazoltad, csak ideböfögted, hogy keressünk rá.
Ez egyenlő azzal, hogy semmi közöd a tudományhoz, és a tudományos vitához.
Másrészt nem vagy tisztában mire való az IQ teszt.
Megsúgom, érdemleges információt nem lehet leszűrni belőle, hogy pontosan milyen kognitív képességekkel rendelkezik az illető. Ez csak egy mesterséges teszt, bizonyos paraméterek alapján. Te pedig olyan következtetéseket szűrsz le belőle, ami egyáltalán nem valid.
Az intelligencia részben velünk született, részben a környezeti hatások fejlesztik.
Nem csak az oktatás fejleszt, hanem a tevékenységek is.
Végeredményben egész életünkben tanulunk és nem csak az oktatási intézményekben. A végzős hallgatók, csak minimális tudással rendelkeznek, bármilyen téren fejezik be tanulmányaikat, gyakorlatilag kezdők, és ez nem csak a pályájukra értendő.
Sokan elhanyagolják a kétkezi szakmákat, pedig a munkások számára is létezik egy szakmai intelligencia, nagyon sok munka, aminek valaki mestere, nagyon is széleskörű intelligenciát feltételez, amihez ráadásul gyakran társul valami hobby tevékenység, ami bizonyos irányokban kiterjeszti az érdeklődést, a tájékozódási igényt.
Általában a diplomások képzelik, hogy a kétkezi munkások félig idióták, pedig ellenkezőleg, egy egy széleskörűen képzett szakember könnyen felülmúlhatja a felsőbb iskolákat végzetteket, különösen azokat, akik nem jutottak a csúcsra.
A nők a munka világában valóban nagy számban vesznek részt, csakhogy a terület egy szűk szeletre koncentrálódik a választék tekintetében.
Vannak hagyományos női tevékenységek, pl. tanári, kereskedelmi állás, sokban egyenlő a férfi, női munkavállaló, de rengeteg terület csupán a férfiak birodalma a világon.
Elsősorban a gépipar, ahol alig vannak nők, mérnök sincs sok, de műhelymunkás, lakatos, forgácsoló is csak elvétve akad, de sorolhatnék mást is, pl. katona sem egy női pálya, holott szerteágazó tevékenység és a modern harci eszközök kezelése nagyfokú intelligenciához kötött, ha valamelyik hölgy ezt kétségbe vonja, tessék csak, lehet felcsapni vadászpilótának, vagy a rakétafegyverzet kezelése sem lehet gyenge képességű munka, különösen, hogy élet, halál kérdése azok kezelése, ezért feltétlenül igényli az intelligenciát, mégpedig magas fokon.
Talán azért van a férfiaknál nagyobb szórás, mert így léteznek olyan tipikus férfi munkák, amik kifejezetten magas intelligenciához kötöttek, másrészt egész sor olyan tevékenység van, amit szintén csak férfiak végeznek, de eredetileg olyan bonyolultak voltak, hogy mára a hatékonyság érdekében megszervezik, hogy ne legyen szükséges hozzá a magas fokú ismeret.
Modern technológiával, gépesítéssel, részleges automatizálással hozzák a a szintet és betanított munkát igényel csak a gyártás, ami már nem feltétlenül igényli a magas intelligenciát.
Személyesen egyáltalán nem becsülöm alá a nők képességeit, de azt el kell ismernie mindenkinek, hogy számos terület van, ahol a nők nem fejtenek ki tevékenységet és ezek között nagyon is sok van, ahol szükséges a kifejezetten magas IQ, ami részben pont ennek a tevékenységnek a végzése közben alakul ki.
Azt, hogy az Y kromoszóma nyújt e pluszt, vagy mínuszt, szerintem még senki sem bizonyította semmilyen módon, de persze nyitva áll az út, tessék kifejteni és ha megállja a helyét akkor sanszos a Nobel díj, ellenkező esetre nem akarok szót vesztegetni.
> Nem tudom milyen burokban élsz, ha azt hiszed, hogy csak iskolás kor után jelennek meg a nemi sztereotípiák.
Nyilván gyerekkorban is megjelennek a nemi szerepek, akár aktív módon is, de csak játékos formában, nem igényelnek semmiféle valós képességet. Az, hogy Julcsika homoktortát süt, az semmiféle gasztronómiai képességet nem igényel, mint ahogy Jancsikától sem igényel semmiféle koordinációs képességet az, hogy egy játékautót tologat.
A kérdésedben van rögtön pár rejtett premissza:
1. A nemek megváltozott társadalmi szerepe miatt az egyes nemek új alapképességeket igényelnek.
2. A társadalmi szerepek megváltozása nem csak igénylik ezen más alapképességek meglétét, de okozzák is annak kialakulását.
3. Ezen alapképességek és az intelligencia között van valamiféle korreláció.
4. Ezen alapképességek megléte, erőssége, vagy az intelligencia önmaga evolúciós előnyt jelent.
Igazak ezek? Én nem tudom. Bár az intelligenciáról tudok ezt-azt, annyira nem vagyok járatos a témában. Mindenesetre jelen tudásom mellett nem ismerek olyan eredményeket, amik ezeket a rejtett premisszák igazságát, így a hipotézised helyességét alátámasztanák. Ez nem jelenti, hogy nincs ilyen, csak én nem tudok róla. De ha ragaszkodsz a hipotézisedhez, akkor rajtad van a bizonyítás kényszere, nem rajtunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!