Lovagok anno tenyleg "lovagiasan" viselkedtek a nokkel?
A lovagkor a kora feudális társadalomban jelentkezett és lényegében gazdasági, politikai, de főleg társadalmi változást jelentett, szó sincs még ekkor a lovagias viselkedésről, mármint amit ma értünk alatta.
A szokások, az illem és a divat fejlődésével azonban a kései középkorban történt ilyen változás, ez az alapja az utána következő dagályos beszédnek, finomkodásnak, amely sok helyen elterjedt, de a lovagkorra még nem volt teljesen jellemző abban a formában.
A nőkkel szembeni gáláns viselkedés valóban nem teljesen vonatkozott mindenkire, egy boglyas, trampli, eldurvult arcú parasztasszonnyal nem sokat gálánskodtak, de nem igaz az, hogy az ifjabb és csinos alsóbb osztályú lányok, asszonyok ne élvezhették volna a nemesség és a kialakuló polgárság férfi tagjainak hódoló figyelmét.
Balettok, szerelmetes szonettek, romantikus regények témája a pásztorlányka és az iránta való szerelem, a L'Astrée pásztorregény ennek tipikus képviselője, amelyben Celadon személyében az udvari világ magára ismert, még ha maga Celadon egyszerű pásztor volt is. Ennek a regénynek különösen nagy hatása volt, még Rousseau-ra is nagy befolyást gyakorolt később.
Ez a korszak, a lovagkornak csupán a vége felé következett be és nem is terjedt el mindenhol egyforma erősséggel, de kétségtelen, hogy volt ilyen kor, még ha nem is tartott sokáig és csupán a társadalom csekély részére volt jellemző, hiszen a 98% - ot kitevő paraszti, vagy kézműves népnek nem volt kedve és ideje bájologni a legcsinosabb nőkkel sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!