Segítene valaki interjúelemzésben?
Nekem volna pár javaslatom, ami nem csak a konkrét interjúelemzésre vonatkozik, hanem annak kereteiből kilépve az egész szakdolgozatra is. Amit feleslegesnek tartasz, azt ne vedd figyelembe. Sajnos sok konkrétumot nem tudok írni, mivel ahhoz nekem is több konkrétumra volna szükségem (például a hipotézisek, a mintavételi eljárás jellemzői stb.), így inkább csak egy nagyon vázlatos, talán általánosabb ötlethalmazt írok:
Az interjúelemzés megkezdése előtt/alatt többek között az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venned:
1. Az interjú "környezetének vizsgálata/bemutatása":
- milyen témát vizsgálsz az interjúk segítségével (szakdolgozat témája, címe)
- eddig a szakirodalom milyen eredményeket tudott felmutatni a kérdést illetően? a te kutatásod ezek között hol helyezkedik el?
- mik a hipotéziseid?
- milyen módszerekkel kutatható az adott téma? miért pont az interjút választottad? (téma jellege stb.)
- mik az interjú mint módszer jellemzői? előnyei, hátrányai?
- mi jellemzi az interjúalanyok "halmazát"? (mi jellemzi a mintavételedet? miért ilyen szempontok alapján válogattad össze az alanyokat?)
- milyen kapcsolat van a hipotézisek és az interjú kérdései között?
- saját készítésű az interjú kérdéssora? esetleg átvétel? átvétel, de kisebb módosításokkal?
- ha saját készítésű, akkor melyik kérdések melyik hipotézis igazolása/cáfolása szolgálatában állnak? miért ezeket a kérdéseket fogalmaztad meg? stb.
- ha nem saját készítésű: miért az adott interjú-kérdéssort vetted át? mely kérdéseket módosítottad és miért? mely kérdések mely hipotézishez tartoznak? stb.
Magának az interjúnak (kérdések és válaszok) az elemzése során:
- az egyes hipotézisekhez tartozó kérdésekre adott válaszokból milyen tendencia rajzolódik ki? ez igazolja vagy cáfolja az adott hipotézist?
- a hipotézisek és a mintavétel nyilván összefügg egymással; az adott minta egyes csoportjai között kimutatható-e valami markáns különbség? (például a nők inkább így vélekednek, a férfiak inkább úgy; a fiatalabbak ezt gondolják, az idősebbek azt gondolják stb.)
- miközben vizsgálod a válaszokat, nyugodtan szemügyre vehetsz olyan tényezőket is, hogy például van-e olyan kérdés, amelyre nem szívesen válaszoltak, ha igen, akkor vajon miért; van-e olyan kérdés, amelyre élvezettel válaszoltak, sokkal közvetlenebbé váltak az alanyok; van-e olyan kérdés, amelyre – meglátásod szerint – inkább sablon jellegű válaszok születtek stb. stb.
Az egész elemzés lényege, hogy az egyes hipotézisekhez tartozó kérdésekre adott válaszokat elemezd tartalmilag, ezzel igazolod vagy cáfolod a hipotézist; a tartalmi elemzés mellett/közben pedig folyamatosan figyelhetsz olyan tényezőkre is, mint az interjúalany attitűdje, megfogalmazási módja stb., tehát például lépj túl a tartalomelemzésen, olvass a sorok között, vegyél figyelembe esetleg szövegen kívüli tényezőket, körülményeket stb.
Köszönöm mindkettőtöknek a választ! :)
Utolsó válaszoló: Köszönöm a részletes leírást, rengeteget segített!
Még azzal kapcsolatosan tudtok esetles segíteni, hogy diagrammot hogyan tudnék készíteni a már elemzett interjúkból? Számomra azért kérdéses ez, mert ugye egy interjúnál nincs egyértelműen igen vagy nem válasz. :/
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!