Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A románoknak lehet valami...

A románoknak lehet valami közük a dákokhoz?

Figyelt kérdés
Én úgy látom, hogy ez a teória egy kicsit túl meseszerű, nem sok bizonyíték van rá. Sajnos egyike a bizonyítékoknak pont Anonymus krónikásunk. De akkor sem vehető készpénznek néhány krónikás írása szerintem. Ezzel szemben a románok miért hisznek szentül abban, hogy ők ősidőktől fogva itt élnek? Nem zavarja őket az, hogy ennyire ingatag alapokon nyugszik az ő történelmük?
2018. febr. 3. 18:14
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
35%
#9: Dák szavak, kifejezések, nyelvtani jelenségek, semmi sincs a románban. Mondhatnák azt, hogy azért, mert főként a rómaiak leszármazottai. Akkor pedig miért beszélnek kontinuitásról?
2018. febr. 4. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
85%

"Akkor pedig miért beszélnek kontinuitásról?"


Azért mert a dák kultúra megmaradt. Szerinted a farkas és a medve tiszteletét meg a Hargitán lobogó őrtüzeket a székelyek találták ki? Nem, ez a dákok pogány vallásából származó dolog, ami valamennyire megmaradt az ott élő emberek körében.


Mellesleg maradtak fent dák szavak: brindza, Zalmoxes, Burebista, Sarmizegetusa

2018. febr. 4. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

12


Ki a fene vagy? :)

2018. febr. 4. 11:23
 14/19 anonim ***** válasza:
57%

"történelmi tények"


Mik lennének ezek a tények?


"Mellesleg maradtak fent dák szavak: brindza, Zalmoxes, Burebista, Sarmizegetusa"


Aha.


brindza - Ez a román brânză-ból ered, amit állítólag dák eredetű, vagy albán vagy német vagy...


"Aromanian brîndzã, Megleno-Romanian brǫnză; from Albanian brëndës ‘intestines; rennet bag (made of stomach)’, identical to rânză (< rrëndës) (see below); Romanian lent Transylvanian German Pränz, Slovak/Polish bryndza, which gave Austrian Brimsen.[5][9]"


[link]


Zalmoxes - Ez egy őslény neve, amit egy erdélyi magyar nevezett el egy dák istenről.


Burebista - Az első dák király neve.


Sarmizegetusa - Település név.


A wikipédiából kiderül, hogy 160 olyan szó van a román nyelvben, aminek dák eredete lehet. Érdekes, hogy majdnem az összes szónak van egyéb etimológiája. Ahogy az is, hogy sok szó albán eredetű lehet.

2018. febr. 4. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
47%

Az az igazság, hogy a dákóromán elmélet, csak mese. Sokkal több minden szól ellene, mint mellette. A "bizonyítékai" könnyedén megcáfolhatóak.


[link]


Mondanám, hogy olvassátok el, de úgy se fogjátok.

2018. febr. 4. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok otthon a témában, úgyhogy én is csak egy kérdést teszek fel laikusként. Ha a románok nem dákok, csak simán hátramaradt rómaiak, az mitől jobb? Dák vagy római, akkor is ott voltak 6-700 évvel a honfoglalásunk előtt. Bár ezt a "ki volt itt előbb" vitát se értem. Mikor számított ez valaha a történelemben?
2018. febr. 4. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
92%

Dacia provinciába nem települtek rómaiak. A legvalószínűbb az, hogy ez a tartomány csak az arany és ezüst miatt kellett a rómaiaknak, azaz megszállták ezeket a bányákat, illetve a hozzájuk vezető utakat ellenőrizték. Magát a területet nem népesítették be úgy, mint pl. Galliát vagy más provinciát. Van olyan elmélet, amely szerint meg sem szervezték a tartomány életét, csupán katonai megszállás alatt voltak a bányák és a hozzájuk vezető utak és kész.


A másik fontos dolog, hogy kb. 150 évig volt római uralom alatt a tartomány, a germán népvándorlás kezdete után egyszerűen feladták, mert védhetetlennek tartották. Ez a 150 év a romanizálásra nagyon kevés idő, ha megnézzük azokat a provinciákat, amelyeket ténylegesen romanizáltak (Gallia, Dalmácia, Hispánia stb.), akkor azt kell látni, hogy ehhez 5-600 év római uralom kellett minimum. Ahol ennyi éves római uralom nem volt, ott romanizáció sem alakult ki.


Fontos azt is megemlíteni, hogy az addig biztos, hogy voltak Daciában római katonák, csakhogy a megtalált régészeti leletekből kiderül, hogy ezeket a katonákat Egyiptomból, illetve más, keleti provinciákból toborozták, azaz maguknak a katonáknak az anyanyelve nem latin volt!


Régészetileg pedig semmilyen lelet nem utal arra, hogy a római kivonulás után, illetve az első magyarországi oklevél, ami a románokat emlegeti (1200 körül) közötti 1000 évben élt volna Erdélyben "őshonos", újlatin nyelvet beszélő nép. Az olyan népek, amelyeket az írásbeli források emlegetnek (gepidák, longobárdok, avarok, magyarok stb.) létezése régészetileg igazolható, "román" ember viszont nem.


Ami viszont régészetileg igazolható, hogy 1100-1200 körül a Balkánon volt egy észak felé történő mozgolódás, és az is nyelvészeti tény, hogy a román nyelv nagyon sok albán hatást mutat (és az albán nyelv nagyon sok újlatin hatást). A magyarországi források, hogy legelőször 1200 körül említenek oklevelekben románokat, egybe is esik ezzel. Vagyis egy, a Balkánról "migráló", újlatin nyelvet beszélő népcsoportról van szó.


Ezt az is alátámasztja, hogy egy újlatin nyelvet beszélő nép egyszerűen nem maradhatott volna meg Erdélyben a népvándorlás alatt, ez lehetetlen. Sőt, ahogy azt fentebb leírtam, ki sem alakulhatott ilyen. Illíriában viszont romanizálódott, újlatin népcsoportok maradtak meg. A román nyelv, az albán nyelvi befolyásával valószínű, hogy Illíriából vándorolt északra.


Ettől függetlenül a dák népi hagyományok megmaradhattak valamilyen formában, az Erdélybe beköltöző más népek át is vehették ezeket, nem kizárt, hogy a hasonló, pásztorkodó életmódot folytató erdélyi románok is átvették. De az biztos, hogy a dák-román kontinuitásnak semmilyen (se nyelvi, se történelmi, se régészeti) alapja nincsen. Mindent, amit kitalálnak, 1000 módon meg lehet cáfolni és bele lehet kötni.

2018. febr. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Vegre egy normalis magyarazat. Igen, nagyon vilagos a helyzet hogy nem Erdelyben vettek at a latin nyelvet mivel nem eleg erre az ido amennyit ott allomasoztak a romaiak.


Senki nem kerdojelezi meg, hogy latinok lennenek, am ez a folyamat mashol zajlott le, olyan teruleteken ahol huzamosabb ideig romai uralom volt. Es az nem Dacia terulete.

2018. febr. 5. 09:54
 19/19 anonim ***** válasza:
A dák-román kontinuitás elméletnek ugyanaz a szerepe Romániában, mint a hun-magyar kontinuitás hiedelmének minálunk. Ott is és itt is vannak hülye emberek, akik a vélt elsőbbség okán többlet jogokra tartanak igényt. És lécci ne kezdjétek el az agyalást azon, hogy melyik kontinuitás elméletnek van több történelmi realitása, mert az teljesen lényegtelen abból a szempontból, hogy egyes nemzeteknek mennyire jogos, igazságos, helyes, stb. egy bizonyos területen élni.
2018. febr. 17. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!