Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Más országoknak mért nincs...

Más országoknak mért nincs akkora határon túli népessége mint Magyarországnak?

Figyelt kérdés
Ugye a Trianoni békeszerződés után ragadt a határ túloldalán sok magyar de Ausztriát is nagyon megcsonkították, nekik még sincs a népességük egy nagyobb része a határaikon túl. Ez mért van? És mi a helyzet Németországgal? Danzig és Königsberg színtiszta német városok voltak, ma mégsem él ott szinte egy német sem. A magyarok nem kis része mégis többek között Szlovákia déli részén és Erdélyben is megtalálható. Szlovákiában és Romániában egyáltalán nem nehéz színmagyar falvakat találni, pedig már száz éve hogy el lettek csatolva ezek a területek. Königsberg esetében ugye rá lehet fogni hogy a szovjet tisztogatás miatt tűnt el onnét a német népesség dehát kommunizmus nálunk és a környező országokban is volt. Arról meg nem hallottam hogy a lengyelek kiírtották volna a német lakosságot Danzigban.

2017. dec. 27. 08:01
 1/8 hollófernyiges ***** válasza:
71%
Volt közben egy második világháború, egy Volksbund mozgalom és egy német kitelepítés.
2017. dec. 27. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Szlovákia és Magyarország közt is voltak kényszerített populáció cserék, ott mégis tele van Dél-Szlovákia Magyarokkal. Romániában is a kommunista rezsim üldözte a Magyarokat.
2017. dec. 27. 09:26
 3/8 anonim ***** válasza:
Azért azt felsorolhatnád, hogy mely népek és országok tanulmányozása kapcsán jutottál erre a megállapításra, ugyanis az állítás konkrétan nem igaz.
2017. dec. 27. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A második világháború utáni Szlovák-Magyar (kényszeres) népességcseréről infót legkönnyebben wikipédián találsz, azt már rád bízom hogy ezt hogyan keresed meg, de tippként azért leírom hogy a google jól jön.


Azt pedig ismerősöktől tudom hogy sok ott a magyar ma is, de erről remélem nem kell bizonyítékot nyújtanom.


Ami meg Romániát és az erdélyi magyarokat illeti, Ceausescu idejében tömegesen telepítették be a románokat erdélybe. Erdélyi haverom nagymamája mesélte hogy busszal vitték tömegesen a városokba a szándékosan leromboltatott román falvakból a román falusiakat és kényszerítették őket hogy ott maradjanak.


A saját nagyszüleimet nem kérdeztem, de apám sem valami vidáman idézte fel azokat az időket amikor arról mesélt hogy milyen volt akkoriban az élet.

2017. dec. 27. 10:24
 5/8 meszike91 ***** válasza:
100%

A németek nagy részét kitelepítették, a maradék meg asszimilálódott.


A magyarok nagy részét nem telepítették ki és aránylag jól ellen is tudtak állni az asszimilációnak.

2017. dec. 27. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Arról meg nem hallottam hogy a lengyelek kiírtották volna a német lakosságot Danzigban."


A világháborúban a város nagy részét szétbombázták. A túlélő németeket meg a szovjetek elkergették.


Ha nem is ennyire durván, de a magyarok is a nagyvárosokban maradtak meg kevésbé, mivel az államoknak a nagyvárosok etnikai megnyerése volt a fontos. Pl. Pozsonyban és Kassán már szinte alig van magyar, és Kolozsvár is bőven román többségű.


A németek valamiért tényleg jobban asszimilálódtak mint a magyarok, ennek én sem tudom az okát. Apukám mesélte hogy volt a faluban olyan család ahol a nagypapa alig beszélt magyarul, az apukámmal egyidős unoka meg már nem beszélt németül.

2017. dec. 27. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A második világháború után körülbelül 12 millió németet telepítettek ki Közép-Európából, gyakorlatilag mindenkit aki német volt. Magyarországon, Lengyelországban, a Szovjetunió nyugati részén, Csehszlovákiában ezért nem maradtak németek. A felvidéki és erdélyi magyarok helyzete se volt túl jó a háború után, de őket nem telepítették ki teljes számban, hanem pl. Csehszlovákia és Magyarország között lakosságcsere volt, ami azt jelentette, hogy a Magyarországról önként áttelepülő szlovákok arányában telepíthettek át kényszerrel magyarokat a csehszlovák hatóságok. Ezen kívül sokan menekültek át Magyarországra magyarként, és sokakat telepítettek át cseh területekre, akik így könnyebben asszimilálódtak. De a teljes magyar népességet nem üldözték el.

Ezen kívül a magyarok részben tömbökben élnek (pl. Székelyföld, Dél-Szlovákia), ezért kevésbé hat rájuk az asszimiláció. Részben pedig (Erdély jó része) száz évvel ezelőtt a városok, nagyvárosok voltak jellemzően magyarok, ezeket hosszú és következetes munkával kellett a román államnak megváltoztatnia, ami nem ment egyik pillanatról a másikra, de mára ezen a területen a magyarok visszaszorultak (ma Marosvásárhely a legnagyobb magyar város, de ott is 50% körüli a románok aránya).

Röviden válaszolva: Annyi magyar került a határ túloldalára, hogy folyamatos lemorzsolódással is jelentős számban maradtak ma is. 100 év nem annyira sok idő, tekintve hogy az asszimiláció jellemzően több generáción keresztül tartó folyamat egy-egy család életében.

2017. dec. 28. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Mit szeretnél, hogy románosodjanak el azok a magyarok, akik ott élnek, szegények?
2017. dec. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!