Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hova lett a pogány múltunk?

Hova lett a pogány múltunk?

Figyelt kérdés

Szent István idejében, tehát az új vallásunk felvétele után miért lett törölve történelmünk nagy része?

Nem arra gondolok hogy például valóban létezhetett-e ŐsBuda. Hanem a pogány múltunkra, szokásainkra. Mik azok a dolgok a múltunkból amiket ennyire törölni kellett és miért?

Például a szülőfalum történetéről szóló könyvben olvastam olyat hogy a kereszténység felvétele előtt az ősi falu lakói elégették halottaikat.


2017. dec. 22. 17:55
 1/7 anonim ***** válasza:
10%

Szent István jót tett velünk ! Ha nem vesszük fel a keresztyén vallást, ami a magyarok 95%-ának vallása mára hála Istennek, már rég eltüntünk volna a süllyesztőben. Szlovákia meg románia lenne itt. Az hogy mi volt Szt.István előtt nem érdekes már.


Ne foglalkozz vele

Rég volt, talán igaz sem volt ;)

2017. dec. 22. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 ede1219 ***** válasza:
97%

"ami a magyarok 95%-ának vallása mára hála Istennek"


Még 50 sincs az a 95!

2017. dec. 22. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
64%

A pogány szót helytelenül használják a nem keresztény vallásúakra, mert a pogány a latin "paganus"-ból jön és azt jelenti: nép, falusi, vidéken lakó. Volt olyan mondásunk a 16. században, hogy "Két pogány közt." Az egyik a Habsburg birodalom, a másik az oszmán volt. A Habsburgok aligha voltak nem keresztények, így nyilván a két pogány közt azt jelentette, hogy a németek és oszmán-törökök közt őrlődött Magyarország...


Szent István idejében nem lett törölve a múltunk, olyannyira nem, hogy még 1896-ban is országos millenniumi megemlékezések voltak a honfoglalásra és ősi múltunkra, 1000 éves országunkra. Ha Pesten kimész a Városligetbe, ma is láthatod a Vajdahunyad-várat és az ezredéves emléképületeket, amelyeket 1896-ra építettek, sőt még a Hősök terét is! Ott van Árpád és a hét vezér is.

Az csak a 20. század elmebaja, hogy a mi generációnk (tehát nem Szent Istvánék!) kezdi elfelejteni és megtagadni a Szent István előtti múltat, példa erre az állandó "államalapítózás", Szent István az "államalapító", meg 2000-ben ezeréves országról beszéltek, amikor 1896-ban már egyszer megünnepelték az ezer évet! Ja, és a kommunizmus (1949-1989) dalában, az Internacionáléban énekelték, hogy "A múltat végképp eltörölni!" - inkább a mi korunkra jellemző ez, mint Szent István korára.

A kultúránk nem lett eltörölve akkoriban, mert:

- 14-15. századból is maradt még fenn rovásírás - akkor mit is törölt el Szent István?

- ételeink, honfoglaláskori állataink a mai napig megvannak

- népdalaink, népmeséink mind a mai napig tartalmazzák az ősi hitvilágunk elemeit (égig érő fa, stb.)

- jóval Szent István után a középkori latin nyelvű krónikáinkban sosem Árpád-ház szerepel, hanem lefordítva Turul-nemzetség vagy Turul-ház, amiben a turulmadár mint ősi mitológiai motívum lelhető fel és kapcsolódik a Togrul madárhoz a közép-ázsiai törökséghez.

- nem utolsó sorban ősvallásunkat jellemzi, hogy Géza is keresztény volt, Gyula, Koppány úgyszintén, a honfoglaláskori sírokból pedig tömegszámra kerülnek elő keresztek, melyek hivatalos megnevezése ereklyetartó honfoglaláskori mellkereszt. Érdekes nem keresztény vallás az, amely keresztekkel temetkezik. Dehát ne a sírok leletanyagának higyjünk, hanem a frissen, ropogósan nyomtatott könyveknek. :)

2017. dec. 22. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ezeket erőszakkal kiirtották, eltüntették.

Ma már nem lehet igazán tudni - eltűntek.

2017. dec. 22. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
A "két pogány közt" a török időkben azt jelentette, hogy a magyar rendek szabadságának egyik záloga a vallásszabadság volt, amelyet egyfelől a törökök, másfelől a Habsburgok, mint erőszakosan katolizáló hatalom jelentette. Külföldön a Habsburgok röpiratokkal úgy próbálták lejáratni a magyar rendeket (pl. a Bocskai-felkelés alatt), hogy a magyar protestantizmust úgy állították be, mint eltévelygést az "igaz hittől", a katolicizmustól, és hogy ezek a protestánsok már a törökkel paktálnak le. Ezzel szemben a magyarok sokszor úgy hivatkoztak magukra, mint a kereszténység védőbástyáira, amelyet egyfelől a törökök, másfelől a Habsburgok akarnak megdönteni. Ilyen szempontból a Habsburgok is egy sorba kerülnek a törökkel, a legfőbb pogányokkal.
2017. dec. 23. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Akárhogyan is értelmezzük a két pogány közt mondást, attól nem lehet eltekinteni, hogy valójában népet, falusit, vidékit jelent a latinban és a görög szövegekben az ethnosszal (etnikum, nép) helyettesítik a pagan-t. A mai magyar nyelvben meg tagadhatatlanul megvan ez az elferdített jelentés, hogy nem keresztény. Kérdés, hogy mikor került be a szóhasználatba ez a jelentés, valamiért sejtem, hogy a 20. században...
2017. dec. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
#6 Mivel a kereszténység elsőként a városokban, főleg Rómában kezdett terjedni, a "vidéki, falusi" és a "régi vallások híve" egy idő után szinonimává vált. A pogány szó ma minden nyelvben (pl. az angol "pagan") a régi vallások híveit, a nemkeresztényeket jelenti. Az, hogy egy szó jelentése változik, nem jelenti, hogy rosszul használjuk. Gondolom, amikor valaki tollnak hívja a golyóstollat, akkor se akadsz ki, hogy ez nem toll, mert nem a madárról szedték le.
2018. jan. 24. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!