Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A filozófia miért egyetemes...

A filozófia miért egyetemes és univerzális alaptudomány?

Figyelt kérdés
Ezt írja egy szakértő filozófiatörténész.

2017. dec. 7. 15:57
 1/3 Wadmalac ***** válasza:
17%

A matematika is az. A matek azért, mert minden természettudományhoz kell, ez tud mindent absztrakt módon modellezni.


A filozófia meg mindenről tud beszélni. Sokat. :)

2017. dec. 8. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Csak annyiban egyetemes, amennyire humán. Mármint alapvetően az ember helyét, célját, az emberi megismerést, értékeket, stb. tárgyalja. Nevezhetjük univerzálisnak, de csakis emberi szemszögből.

A matematika ember nélkül is egyetemes.

2017. dec. 8. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
49%

Az univerzális mást jelent, mint az objektív, sőt, az utóbbinak is több értelme van.

A matematika és a filozófia is szubjektív, mert kizárólag az ember elméjében van meg. Mindkettő objektív azonban a tárgyát illetően, mert mindkettő az embertől független összefüggésekre, tulajdonságokra ad válaszokat.

Az univerzális ebben az értelemben azt jelenti, hogy mindenre vonatkozó. A matematika egy segédeszköz, amely minden más tudományág számára segít a megfigyelt jelenségek rendszerezésében. Egyfajta megfogalmazási eszköz. Azonban a matematika ezen felül alapvetően önálló tudományág is, amennyiben a dolgok belső összefüggéseire és szabályaira ad választ. A Pitagorasz tétel egy matematikai tudományos eredmény, egyben segédeszköz a fizika és műszaki tudományok számára.

A filozófia viszont e tudományágak belső sajátosságait, összefüggéseit, magát az embert vizsgálja, nem korlátozódik egy területre és ebben az értelemben univerzális. Van filozófiája magának az emberi létezésnek, sőt az anyagi világ létezésének, de van a szellemnek is, a matematikának, az irodalomnak, egyszóval mindennek, ami az embertől független létező valóság, és annak is, ami mindössze az ember képzetében van, sőt, e képzetek rendszeréről és összefüggéseiről, valamint hatásairól is van véleménye. Ugyanakkor, a filozófia is, csak mélyebben, egyben segédeszköze is minden más tudományágnak, még önmagának is.

2017. dec. 8. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!