A kapitalista rendszernek koszonheto hogy ennyi ember megbetegszik es meghal a stressz miatt, hiszen folyamatosan versenyeztetik oket akar a lovakat a loversenyben es folyamatos nyomas alatt vannak?

Figyelt kérdés
2017. dec. 6. 14:53
1 2
 11/11 2*Sü ***** válasza:

> Velemenyem szerint addig van szukseg versenyeztetesre ameddig a munkak 95%-a unalmas, kellemetlen, nem szorakoztato.


Csakhogy a munkák 95%-a unalmas. Ezen aligha tudsz változtatni. Van egy szűk réteg, akinek olyan a megszállottsága, elhivatottsága, ami valami olyan produktumot okoz, amiért mások boldogan áldoznak pénzt. Mondjuk valaki beleszerelmesedik a programozásba, és szükség is van arra, amit csinál. De ha megnézed, hogy az emberek mit tartanak szórakoztatónak, mi a hobbijuk, akkor olyanok lesznek benne, mint olvasás, utazás, túrázás, horgászás, kézimunka, fényképezés, gitározás, stb… Ezek mind olyanok, amik vagy semmiféle más számára is hasznos produktumot – sem terméket, sem szolgáltatást – nem állítanak elő, vagy ha igen, akkor arra meg szűk a kereslet.


Szóval jó lenne, egy általad felvázolt helyzet, de hogyan jutunk oda?


> Ha elerunk egy olyan szintre amikor a munkak tenyleg elvezetesek lesznek es nem lesz kotelezo napi 8-10 orakat dolgozni a tulelesert


Most sem kell napi 8-10 órát dolgozni. De ha nem teszed meg, akkor nem lesz annyi pénzed, ami számodra elégnek mondható. Illetve ha mindenki csak négy órában dolgozik, akkor az összes termék fele annyi lesz, az összes szolgáltatáshoz kétszer annyi ember kell. Emiatt drágábbak is lennének ezek.


> illetve nem fognak olyan alapveto szolgaltatasokert penzt kerni mint aram, viz stb…


Uhh, ez egy általam gyakran felhozott példa, mégpedig a dolgok végig nem gondolására felhozott példa, csak én inkább az ingyen sört szoktam felhozni. Oké, ingyen van az áram, a víz. Remek. De az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítése, fenntartása, javítása pénzbe kerül. Nyilván egy magáncég ezt nem fogja csinálni, hiszen bevétele nincs, kiadása meg rengeteg. Nyilván akkor az állam az, ami ezeket fenn tudja tartani. De az államnak is ugyanúgy költsége van, amit az állami költségvetésből fog kifizetni. Az meg a mi adóforintjainkból folyik be, ergo az ingyen áram és az ingyen víz ugyanúgy pénzbe kerülne, csak nem közvetlenül a szolgáltatónak, hanem az államnak fizetnéd be. És mivel több kézen mozog, magasabbak a bürokratikus költségek, ezért még drágább is lenne, mint így.


Meg van ezzel még egy probléma… Anno csináltak egy kísérletet, egy kisvárosban bevezették a pénz nélküli rendszert. Nyilván senki nem ment be dolgozni, hiszen miért menne? Pénzt nem kap érte, meg nincs is rá szüksége, helyette meg talál szórakoztatóbb elfoglaltságot, mondjuk nézi a tévét, vagy elmegy túrázni egyet. Tehát a várost kívülről kellett fenntartani. Az eredmény egy borzalmas mértékű pazarláshoz vezetett. Mert mondjuk megéhezel, bemész a boltba. Leemelsz egy kiló kenyeret, beleharapsz négyet, aztán már nincs szükséged rá. Mit csinálsz? Hazaviszed? Miért is? A hazavitt kenyér már egy kicsit szárazabb, állottabb, sokkal jobb, ha bemész újra a boltba, és leemelsz a polcról egy friss veknit. Gondolj bele, az ingyen áram és az ingyen víz milyen pazarláshoz vezetne. Meleg nyári napokon mindenki folyatná 24 órában a vizet, hadd hűljenek tőle a falak… Minek kapcsolád le a villanyt a konyhába, hiszen ha visszamész, úgyis fel kell kapcsolnod, stb…


> Nem igaz hogy lustak...most olyan munkakhoz mint favagas, takaritas, csomagolas stb meg szep hogy lustak.


Oké, csak akkor ki csinálja meg ezeket a munkákat? Mert nyilván nagyon kevés ember van, akiknek ez a megszállottságuk, és ha nem kapnának érte pénzt, akkor is ezt csinálnák. Viszont igény az meg nagyon nagy erre. Robotokkal még valamennyire elképzelhető lenne, de egyrészt nem állunk ott még technikailag, másrészt igencsak megszaladna a jelenleg még javarészt környezetszennyező és nem megújuló forrásból kielégítendő energiafogyasztásunk. Pl. mozgólépcső már vagy száz éve van. És hány társasházban van mozgólépcső? Fotocellás ajtó sincs mindenhol, ahol lehetne. Attól, hogy jelenleg már van bizonyos dolgokra technológiánk, az nem jelenti azt, hogy azt általánossá is lehetne tenni rövid, vagy középtávon.


Másrészt a robotok tervezése, gyártása, illetve az azt kísérő egyéb tevékenységek – szállítás, bányászat – szintén nagyobb igényeket támasztana, nyilván ezek egy része is kiváltható robotokkal. De annál nagyobb szükség lesz majd informatikusokra, automatizálási szakemberekre, mérnökökre, ugyanúgy lenne dolga az embernek, nem biztos, hogy sokkal élvezetesebb munka lenne, viszont nagyon sokan meg nem tudnák megütni intellektuálisan a mércét. Az átlag IQ definíció szerint 100. Egy mérnöki szak elvégzéséhez legalább ennyi kell. Ergo az emberek fele nem lenne erre képes (nyilván ők azok, akik az oktatásban egy középiskoláig, szakmunkásképzőig, vagy még addig sem jutnak.) Ők meg mennek a levesbe, haljanak éhen? Vagy őket eltartja az állam? Akkor akinek van gógyija, annak a 90%-a eljátszaná azt, hogy síkhülye.


Nem igazán áll össze egy fenntartható, jól működő, és szebb jövőkép ezekből az ötletekből.


> Jelen helyzetunkben fuggojeve tettek minket a rendszernek ezert gondoljuk ezt.


A jelenlegi rendszernek valóban függőjévé lettünk. De elsősorban ez nem egy külső hatás. Azért függünk tőle, mert szeretnénk ennek a rendszernek az előnyeit élvezni. És pont mi alakítottuk olyanná a rendszert, hogy ezeket az előnyöket valóban ki is tudjuk élvezni, folyjon víz a csapból, ne kelljen lóháton közlekedni, hanem mehessünk autóval, vonattal, busszal, hogy ha lemész a boltba, mindig legyen friss kenyér, répa, meg csirkehús, stb… Persze ezek az előnyök megszokottá válnak, és pont a hiányuk az, amit kényelmetlennek érzünk. Csakhogy ezek nem járnak, az lenne a helyes gondolkodás, ha látnánk mindezeket az előnyöket. De az emberi természet nem így működik, ezen még célzott neveléssel is alig-alig lehet változtatni.


> Merget nem vennek ra, mivel egyes emberek biztosan nem orulnenek az emberek felszabaditasanak hiszen ez egyenlo lenne a hatalomvestessel, befolyasvesztessel, de meg az emberek is valtozhatnak idovel.


Mondjuk eltöröljük a pénzt, és valahogy elérjük, hogy korlátlanul tudjunk minden igényt kielégíteni. (Mondjuk ez alapból nem lehetséges.) Ennek egyes emberek nem örülnének, mert az hatalomvesztéssel jár. Oké. De miért kellene nekik akkor a hatalom? Hiszen mindent megkaphatnak, akkor mi szükség rá? Önmagában nem ez a probléma forrása.

2017. dec. 7. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!