A mostani Magyarország annyira kis terület, hogy kevés népcsoport él rajta. De ha a valamikori, történelmi Magyarország területén kutatsz, máris több nyelvjárást találsz.
2017. nov. 20. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
2/11 Wadmalac válasza:
Kicsi távolságok és nincsenek, régen sem voltak domborzati vagy egyéb okokból nehezen elérhető területek.
Igazán ott tudnak kialakulni helyi nyelvjárások, ahol egy területnek ritka kapcsolata van egyéb területekkel.
India pl. hatalmas terület, történelmileg egyes részek közt rettenetesen ritka és nehéz volt az összeköttetés, plusz az elkülönülő területek más nemzetekkel voltak kapcsolatban és keveredésben, így nagyon markánsan elváltak a helyi nyelvjárások.
Japánban pl. Tottori környéke évszázadokig csak hegyi öszvérösvényen volt elérhető, erőteljes "tálszólást" eredményezve, pedig alig 200 kilométerre van Oszakától. alig
2017. nov. 20. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
3/11 anonim válasza:
A jelentősen eltérő nyelvjárások nagy és sok nehezen megközelíthető helyen élő emberek között alakul ki. Van a történelmi Magyarországon nagy eltérés, a csángókat alig fogod megérteni. Nem idegen szavakat használnak (azokat is), hanem ómagyar szavak azóta eltérően alakuló változatait.
2017. nov. 20. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
4/11 anonim válasza:
Más országokhoz képest Magyarország kicsi, összefüggő terület, ami ráadásul jól átjárható is, így nagy fokú a keveredés. A keveredés egyik következménye pedig pont az, hogy nehezen jönnek létre elszigetelt nyelvjárások.
2017. nov. 20. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
5/11 anonim válasza:
Rácáfolnék az eddig írottakra: a hanti és a manysi nyelvekben is rengeteg nyelvjárás van (pedig összesen 10-15 ezren beszélik ezeket). 10-15 ezer ember magyarországi viszonylatban is egy apró város. Viszont olyan nyelvjárásbeli különbségek vannak, hogy nem értik meg egymást. Az igaz, hogy hatalmas területen élnek szétszórva, viszont a közeli népcsoportok között is már megértésbeli nehézségek vannak.
2017. nov. 20. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
6/11 Wadmalac válasza:
"Az igaz, hogy hatalmas területen élnek szétszórva, viszont a közeli népcsoportok között is már megértésbeli nehézségek vannak."
Meg kéne nézni, történelmileg is ilyen közel voltak-e a most közeli és nagyon különböző csoportok.
Gyanítom, hogy nem.
Az északi sztyeppéken a földrajzi elszigeteltség nem kíván hegyes-szakadékos terepet. Elég, ha terméketlen területek választják el a portyázókat, amelyeknek nem indultak neki.
2017. nov. 21. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
7/11 A kérdező kommentje:
Nekem ez a kerdes Szloveniarol jutott eszembe, ami egy fel dunantulnyi terulet, egynegyed Magyarorszag, megis van vagy 40-fele nyelvjarasuk.
2017. nov. 21. 12:02
8/11 Wadmalac válasza:
Szlovénia?
Hát nem tudom, ott is az elég tagolt tájnak és a lokális csoportokba keveredő szomszédos nyelveknek lehet benne szerepe.
2017. nov. 21. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
9/11 anonim válasza:
#6, ezt egy olyan munkában olvastam, amit még a 60-as években írtak. Azokban az időkben a hantik és a manysik még a hagyományos életmódjuk szerint éltek, azaz nem igazán különbözött az életmódjuk a korábbi évszázadokétól. Ennek ellenére a nyelvjárások kialakultak és megfigyelhetőek voltak.
2017. nov. 21. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
10/11 anonim válasza:
Nincsenek nagy különbségek a nyelvjárások között, ez a magyar nyelv szervességének, egészségének köszönhető. Sőt nem csak térben, időben sincs sok különbség, a középkorban írt szövegeket ma is lehet érteni. Vagyis ha egy nyelv megmarad önmaga, akkor nem fog szétszakadozni tájegységenként.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!