Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Melyek azok a területek, ahol...

Nemgyk kérdése:

Melyek azok a területek, ahol rómaiak éltek őshonosan és a népvándorlás során kicserélődött a lakosság?

Figyelt kérdés
Érdekelne, hogy létezik-e ilyen terület, illetve más példák is érdekelnének ahol az őshonos lakosságot felcserélték harc nélkül.

2017. okt. 23. 17:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
70%
Egyáltalán mit jelent az, hogy "őshonos Rómaiak"? A Latium-ban élő Latinok mindig is csak Róma környékén éltek. Britanniában, Judeában, vagy Pannóniában akkor is más származású emberek éltek, akik átvették a római kultúrát. Róma sok mindenben hasonlított a mostani Amerikára, csak kevésbé volt rasszista. Az volt római polgár, aki elfogadta a Róma által diktált rendet, törvénykezést és szokásokat. Nem származás, hanem kultúra alapján vált valaki rómaivá. Ha egy etiópiai néger elfogadta vezérének a császárt, a hitvilágába beépítette a római isteneket, és elfogadta a római jogot és rendet, ő ugyanolyan római polgár volt, mint valaki, akinek hét generációra visszamenőleg Latium-ban éltek az ősei.
2017. okt. 23. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Jogos a kérdés, azt szeretném megtudni tehát, hogy voltak-e olyan részei a birodalomnak amik a népvándorlás során vesztek el úgy, hogy megtelepedtek az új népcsoportok.

Köszönöm!

2017. okt. 23. 18:03
 3/11 EagleHUN ***** válasza:

"voltak-e olyan részei a birodalomnak amik a népvándorlás során vesztek el úgy, hogy megtelepedtek az új népcsoportok. "

Minden része így veszett el. Egyre csökkent csökkent a mérete a népvándorlás miatt majd meg is szűnt.

[link]


"

A birodalom válsága


A Kr. u 3. század elejétől egyre több nép támadta a Római Birodalom határait. A nagyobb támadások elhárítására hatalmas hadsereget kellett fenntartani. Ennek ellátását csak az a adók növelésével tudták biztosítani. Az is előfordult, hogy a szomszédos népek egyszerre három oldalról támadták a birodalmat.

A császár nem lehetett ott mindenütt. Ilyenkor hadvezéreit küldte a veszélyeztetett helyekre, akiket a győzelmek után katonáik gyakran császárrá kiáltottak ki. Ez súlyos belső harcokhoz vezetett, a császári hatalom meggyengült.

A nagy hódító háborúk lezárultak, így a rabszolga-utánpótlás is akadozott, gyakran nem volt, aki megművelje a földet. Ezt a gondot enyhítette az a mindinkább terjedő megoldás, hogy a nagybirtokosok szegény szabadokat is alkalmaztak bérlőként.

A birodalom békéjét és egységét erősítette meg Constantinus császár, amikor megszüntette a keresztényüldözést. Új császári Főváros építtetett, amelyet saját magáról Konstantinápolynak nevezett el.

"

2017. okt. 23. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
A példák amiket felhoztál harccal elfoglalt területekről szólnak. Konkrét példát szeretnék arra, hogy idegen népek megtelepedése egy város/tartomány elvesztéséhez vezetett.
2017. okt. 23. 21:38
 5/11 anonim ***** válasza:

A népvándorlást ennél összetettebben kell elképzelni.

Egyrészt látni kell, hogy a birodalom lakosságához képest a germánok létszáma elenyésző volt, viszont a katonai erejük számottevő volt. A Nyugatrómai Birodalom lakossága 40 millió körül lehetett, egy germán törzsszövetség létszáma pedig 120 ezer körül volt. Így nem beszélhetünk arról, hogy a népvándorlás miatt egy romanizált provincia lakossága kicserélődött a germánra, hanem arról beszélhetünk, hogy egy-egy területen a birodalmi irányítást felcserélte a romanizált alaplakosságra települő germán irányítás.


Miután a birodalom összeomlott, és létrejöttek a germán királyságok, ezeket is így kell elképzelni. Az alaplakosság ugyanúgy megmaradt a romanizált, latin kultúrájú lakosságnak, és egy szűk germán elit rájuk telepedett, majd az idők során bele is olvadtak az alaplakosságba. Pl. a Nyugati-gót Királyság lakosságának 95%-a romanizált, latin anyanyelvű volt, kis részük, az uralkodó elit volt nyugati-gót germán. De ezek idővel felszívódtak, beleolvadtak az erdeti lakosságba. A mai Spanyolország is ugye latin lakosságú nép, újlatin nyelvet beszélnek, és a gógok emlékét pár jövevényszó őrzi csak (és földrajzi nevek).


A Római Birodalomnak viszont voltak olyan provinciái, amelyeket nem sikerült romanizálni, mint pl. Dacia, ott igaz volt, hogy amikor elárasztották a germánok, akkor a római hadsereget kivonták onnan, és onnantól kezdve Dacia nem képezte tovább a birodalom részét. Viszont a Daciaban állomásozó légiók katonáinak többnyire nem a latin volt az anyanyelve, mert ezeket a birodalom keleti részéből toborozták.


Illetve voltak olyan határ-menti területek, ahová beköltöztették a germán törzseket a háborúk miatt elnéptelenedett területekre. Galliában, illetve a Balkán északi részén (Thrákia) is voltak erre példák.

2017. okt. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
34%

Két észrevétel.

1. A római birodalom 476-ban felbomlott, a nyugatrómai megszűnt.

2. A népvándorlás a 6-9. században zajlott.


Ennek fényében a Kárpát medencében kicserélődött a lakosság. Pontosabban felhígult. Rómaiak is lehettek közöttük, de ötszáz év távolából ezt nehéz pontosítani.

2017. okt. 24. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

1. "A Római Birodalom 476-ban felbomlott, a Nyugatrómai megszűnt"


Nos, 395-ben osztották fel két részre (nyugati és keleti) a birodalmat, a Nyugati pedig nem 476-ban szűnt meg, hanem az 5. század végén (ez egy folyamat volt, a 476-ot utólagosan nevezték ki ennek az évszámának a történészek).


2. A népvándorlásnak több hulláma is volt, az első nagy hulláma a 300-as évek végén kezdődött, amikor a hunok betörtek Európába, majd ennek nyomán a maguk előtt tolt germánok a 400-as évek elején (416-ban emlékeim szerint) áttörték a rajnai limest, és betörtek a birodalomba).

2017. okt. 24. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Köszönöm, hogy a lényegtelen részekkel is kiegészítettél.
2017. okt. 25. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem, te akartál engem kiegészíteni, méghozzá olyan blődségekkel, amiket középiskolában tanítanak, és ezt nem szeretem.
2017. okt. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"Az volt római polgár, aki elfogadta a Róma által diktált rendet, törvénykezést és szokásokat. "


Hát azért nem egészen így volt ez.

A római polgárjogot el kellett nyerni, azaz kiváltság volt, annál is inkább, mert el is lehetett veszíteni.


Az alapkérdés egyébként tényleg értelmezhetetlen.

A rómaiak által lakott terület eredendően Róma volt, melynek lakossága hígult, kicserélődött az idők folyamán.

2017. okt. 28. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!