Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyar állam alkotmányos...

Magyar állam alkotmányos rendszerei. Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

A negatív véleményektől kíméljetek, kérlek! Tudom Google a barátom stb.

A lényeg az, hogy itt egy könyvrészlet és bármennyire próbálok kiigazodni rajta, nekem olyan mintha egyik szavával ütné agyon a másikat, pedig ez egy tantárgyhoz rendelt tankönyvben szerepel.

Nem a házimat szeretném megíratni veletek, hanem megérteni. Valószínű, hogy az én szövegértésemmel van probléma, szóval kérlek segítsetek!


A magyar állam alkotmányos rendszerei.

Magyarország államformája Szent István király megkoronázásától, 1000-től 1946-ig a királyság volt. (1849 és 1867 között ideiglenesen a magyar királyságot és államiságot megszüntették, és feldarabolt koronatartományokká süllyesztették.) Ezt a hosszú időszakot az 1918-as Népköztársaság és az 1919-es Tanácsköztársaság szakítja meg, amelyek létrejöttét lehet forradalminak, de lehet törvénytelen puccsnak is tekinteni. A magyar királyság patrimoniális korszaka a 11. századtól a 13. századig, a rendi állam korszaka pedig a 13. századtól 1848-ig tart. A modern-polgári korban az 1848-ban létrejött kormányzati formát lehet alkotmányos monarchiának tekinteni, mert a király és a törvényhozásnak felelős kormány megosztottan gyakorolta a hatalmat (a törvényhozásban az előszentesítés joga, a parlamenti többségnek nem megfelelő személy miniszterelnökké kinevezése 1905-ben), bizonyos területen a király elsődleges szerepével: például a hadügyek területén. Ugyanakkor lehet parlamentáris monarchiának is nevezni, mert a király általában nem élt az alkotmány biztosította uralmi lehetőségekkel. Az 1920 és 1944 közötti korszakban, a király nélküli királyság korszakában a kormányzati forma elsődlegesen a parlamentáris monarchia jegyeit mutatja. Az 1918-as Népköztársaság köztársasági elnöke jogkörei (1919. január 11. – március 21.) prezidenciális köztársaság jellegűek. Az 1919-es Tanácsköztársaság (1919. március 21. – augusztus 1.) diktatúra volt, amit kollektív testület gyakorolt. Az 1946. évi I. tc. által megállapított köztársasági elnöki jogkörök a parlamentáris köztársaság elnökének a jogkörei.



2017. okt. 11. 22:29
 1/4 anonim ***** válasza:
Pontosan mivel van problémád, mit nem értesz? Mi üt itt agyon mit? Ha nem írod le, hogy mi a probléma, nehezen lehet rájönni, mit nem értesz.
2017. okt. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Már én sem tudom :D

Összezavart, hogy az első mondatban kijelentette, hogy 1000-től 1946-ig királyság volt és utána meg, hogy volt egy kis ez meg az meg is szűnt meg nem is, puccs is volt meg nem is...

Próbáltam összeírni, hogy átlátható legyen számomra. A szövegnek ez így megfelel?


1000 – 1946 Királyság

o 11 – 13. század Patrimoniális királyság

o 13. század – 1848 Rendi állam

o 1848 Alkotmányos monarchia

o 1849 – 1867 Feldarabolt koronatartományokká süllyesztették (ideiglenesen megszűnt a királyság)

o 1918 Népköztársaság

o 1919 Tanácsköztársaság

o 1920 Parlamentáris köztársaság

2017. okt. 12. 01:31
 3/4 anonim ***** válasza:

semmi baj a szövegértéseddel...

megadtak egy intervallumot, elkezdték sorolni a kivételeket és elfelejtették lezárni az utolsó 1919-től tartó szakaszt


ez zavaró de vhol 1919 és 1946 között még visszaállt a királyság...

2017. okt. 12. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Tehát:

1000-1946-ig királyság

Viszont a felosztásban az általad idézett szövegben elég nagy pontatlanságok vannak, leírom, hogy a szöveg hogy osztotta fel, de megjegyzéseket is teszek hozzá.


11-13. század: patrimoniális monarchia a szöveg szerint.

13. század - 1848 - rendi monarchia.


Itt máris pontosítani kéne a szöveget, mert a rendi monarchiának nyoma nem volt a 13. században, mivelhogy ekkor még rendekről sem beszélhetünk. A rendiség feltétele a kiváltságosok azonos jogállása, amiről 1351-ig nem beszélhetünk. De még az 1351-es törvények (amelyek sok tekintetben egységesítették a magyar társadalmi csoportok jogait) ezek is csak jogi értelemben pontosították a kiváltságosok és kiváltság nélküliek helyzetét, de a rendek politikai szerephez még nem nagyon jutnak (persze a nemesek, bárók és főpapok igen, de nem, mint rendek, rendi monarchia értelmében). Ez Luxemburgi Zsigmondnál Habsburg Albertnél kezdődik, tehát a 15. századtól beszélhetünk rendi államról. A 13-15. század közötti időszak átmenet a patrimoniális királyság és a rendi monarchia között ( tehát ebben az intervallumban kiformálódik a nemesi réteg, majd egységesül a jogállásuk).


További kiegészítés (vagy pontosítás), hogy mivel sarkalatos törvények határozták meg a jogrendszert (kvázi történeti alkotmány szabta meg a rendek és az uralkodó tevékenységét), ezért rendi alkotmányos monarchia volt a pontos megnevezése az 1848 (április 11)-ig tartó időszaknak.


És egy harmadik kiegészítés még ehhez. Ha a szöveged szükségesnek tartotta megemlíteni az 1849-1867-ig tartó időszakot, akkor nem értem, hogy pl. II. József uralkodását miért nem említette meg, amikor az uralkodó szintén sutba vágta a magyar törvényeket és szokásokat, és császárként (és nem királyként), abszolutista módon, pátensekkel uralkodott. A Habsburg időszakban a rendek és az abszolutista Bécs közötti történelmi huzavona miatt volt, hogy a rendi alkotmányos monarchia helyett inkább az abszolút monarchia illett legjobban bizonyos uralkodásokra (lásd pl. I. Lipót, Mária Terézia, II. József uralkodását, vagy időszakokat az uralkodásukban).


Ezután hibája még az idézetnek, hogy habár kitér pl. külön 1918-ra és 1919-ra, de ezen az alapon külön ki kéne térnie 1848-49-re is, tehát a forradalom és szabadságharc államformájára, ami leginkább az alkotmányos monarchiára emlékeztet (az áprilisi törvények alkotmányos monarchiát hoztak létre, de a trónfosztás és a világosi fegyverletétel közötti időszak itt is árnyalja a képet, viszont erre most nem térek ki).


Az 1849 - 1867 közötti időszakhoz is megjegyzéseket kell tenni, mert alkotmányos szempontból ez az időszak sem homogén, ugyanis az igaz, hogy a magyar államiság megszűnt (tehát a leghelyesebb az lenne, ha nem is beszélnénk magyar állam államformájáról), tehát itt fel lehetne sorolni a Habsburg Birodalom kísérletezgetéseit, mert megpróbálták ők is az alkotmányos államformákat, de végül a neoabszolutizmus (tehát abszolút monarchia) győzött. Viszont a solferinoi csata után a császár részlegesen helyreállította a magyar államiságot 1860-61-ben, és még a magyar országgyűlés is működött ekkor, elég heves viták is voltak, pont az alkotmánymos kérdésekről is.


1867-1918 közötti időszak nagyjából jól van leírva, alkotmányos monarchia, parlamentáris monarchia jegyeivel. Bár a szöveg úgy írja, hogy ez a rendszer 1848-ban jött létre (gondolom a szöveg írója úgy gondolja, hogy 1867-ben egyszerűen visszatértek az áprilisi törvényekhez), de ezzel vitába lehet szállni (leginkább az uralkodó jogkörei miatt, ill. a birodalom két felének alkotmányos kapcsolata miatt, ami teljesen eltérő volt 1848-ban és 1867-ben).


1918-1920 között köztársaság

1918-ban törölték el először a királyságot Magyarországon. Bár én ezt nem népköztársaságnak hívnám, hanem simán köztársaságnak (az más kérdés, hogy a kortársak hogy nevezték). 1919-ben pedig a Tanákcsköztársaság diktatórikus volt. Ezután átmeneti időszak következett, ami addig tartott, amíg el nem döntötte a nemzetgyűlés, hogy újra királyság lesz az államforma, 1920-ban, kormányzóvá pedig Horthyt választották.


1920-1944 között tehát parlamentáris monarchia (amit szintén lehet árnyalni, mert Horthy autoriter módon, sok esetben kézi vezérléssel kormányzott).


1944-46 között megint átmeneti időszak történt. Törvényileg semmi nem mondta ki, hogy eltörölték volna a monarchiát, tehát az ország monarchia volt, viszont a nyilasoktól kezdve mindenféle ideiglenes kormányokig mindenféle politikai csoport kezébe vette az ország sorsát, úgy hogy király/kormányzó nem volt.


1946-ban törölték el végleg a királyságot, és lett köztársaság az ország.

2017. okt. 13. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!