Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi ez a mémes dolog pontosabba...

Mi ez a mémes dolog pontosabban, érthetőbben?

Figyelt kérdés

tegnap olvastam valamelyik kérdésnél a memetikáról, egy link is került a Wikiről:

[link]


Viszont hiába olvastam végig kétszer is a szócikket, nekem valahogy nem jött át a lényege, igazából semmit sem értek belőle. Lehet hogy én nem vagyok elég intellektüell hozzá. Valaki megpróbálná ezt elmagyarázni érthetőbben, hogy tkp. mik is ezek a mémek Dawkins szerint, hogyan működnek, miről szól a memetika?


Mik azok a replikátorok pontosabban, mi hordozza őket, hogyan másolják önmagukat, miért harcolnak önmaguk másolásáért? Ezek valami gondolatok, vagy érzelmek? Mit jelent az, hogy "Az adott környezethez jobban alkalmazkodó replikátorok", milyen környezete van egy gondolatnak, és hogyan tud egy gondolat alkalmazkodni a környezetéhez?


Számomra egy nagy zavaros katyvasz az egész leírás, viszont érdekel a dolog, és nem hagy nyugodni hogy azt sem értem miről van szó :D



2017. okt. 7. 04:29
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező,


a wiki cikkénél jobb (részletesebb és több példát tartalmazó) Dawkins Önző gén c. könyve. A memetika és más tartalmak miatt is érdemes elolvasni. Ezért is vált alapművé.

2017. okt. 7. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az emberi agyban, a gondolkodásban az a csodálatos, hogy képes új fogalmakat alkotni. Az evolúció (emberi léptékkel) egy rendkívül hosszú folyamat, szigorú szabályokat követ, tehát nem lehet bármilyen. Ugyanez nem áll a gondolkodásra, ott szabály csak arra van, hogy egy konkrét egyed (személy) miféle dolgokat képes végiggondolni. De önmagában a gondolatra nincs szabály. Elképzelheted, hogy az emberek a fejükkel képesek közlekedni, a lábujjukkal szaporodni, és a vádlijukkal örülni. Ekkora szabadság a természetben nincs, csak a gondolkodásban.


Ezzel elérkeztünk a mémekhez. Egy kellően intelligens ember a való világ működését képes más gondolati síkon is felépíteni, egy látszólag logikus rendszerbe állítani. Amiről itt szó van, az a való világ. Erről a tudomány felállított egy modellt, az leírja a világ jelenségeit, ellentmondásmentes, logikus és oksági. De senki sem állítja, hogy nem lehet egy más rendszert létrehozni a világ magyarázására. Létrehozták tehát. Itt a probléma a következő. A tudománnyal az egész emberiség foglalkozik valamilyen szinten. Ha ott valami hézag, ellentmondás, zavar van, valaki előbb utóbb észreveszi és rámutat. Így fejlődik a tudomány. Ezzel szemben a memetikával kevesen foglalkoznak, így abban az ellentmondások, hézagok, zavarok észrevételére nincs ember. Más szóval, a memetika ügyesen felépített rendszer, benne a zavarok felfedezése igen komoly felkészültséget, és főképp a teljes rendszer alapos ismeretét igényli. Ezért ez az egész egy bizonyítatlan állítás, mégcsak nem is hipotézis. És ez így is marad, mert az emberek inkább a tudománnyal foglalkoznak. Ezért e rendszer képviselői, művelői mondhatják, hogy milyen nagyszerűt alkottak, ezt azonban senki sem vizsgálja meg.


Mindenesetre e paraziták (mémek) keletkezéséről nem esik szó. Csak a működésükről. Pedig valamiképp ezek is létrejönnek...

Mindenesetre érdekes gondolat, hogy az evolúció a gének (bármik is azok) javát szolgálja. A tudomány eddig úgy vélte, az evolúció nem ember, hogy valaki (valami) javát szolgálja. Az evolúció egy alkalmazkodási szabály. Nem szolgálja senki javát. Van.


Kérdező! Sok emberrel ellentétben neked vannak gondolataid, nem is kevesen. Nem számít, ezek mémek-e. Az azonban fontos lenne, hogy a gondolataid az emberiség javát szolgálják. Ha lehetséges. Mert az élet oly rövid...

2017. okt. 7. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
2020. ápr. 30. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!