Pszihológus szeretnék lenni! MI KELL EHezz?
Pszichológia szak valamelyik egyetemen. A pontszám horror, minden stréber oda jelentkezik.
A szakma helyzetéről amit el tudok mondani:
Ha ma valaki egyéni praxist kíván nyitni, annak a következő feltételei vannak: 5 év egyetemi képzés; utána 3-4 év klinikai szakpszichológusi képzés (ahova a bekerüléshez már szükséges, hogy klinikai állása legyen az illetőnek, pl. drogambulancián vagy nevelési tanácsadóban dolgozik stb.), ill. még a pszichoterapeuta vizsga sem ártalmas ehhez. Az egyes speciális módszereket, mint pl. hipnózis, NLP, meditáció, pszichodráma, kognitív-viselkedésterápia stb. egyesületeknél lehet elvégezni. Természetesen az egyetemen kívüli és egyetem utáni képzések mind fizetősek.
Ami még talán fontos, hogy a 3 év utáni diploma, amiben "viselkedés elemző"-ként szerepel a végzettség, nem tűnik túl hasznosnak, ezután mindenképpen tovább kell tanulni. A magyar "piac" még nem nyitott a viselkedéselemzőkre.
Szóval, hogy pszichológus lehess magánpraxissal, az kb. 8-10 év, rengeteg idő és pénzbefektetés.
Az, hogy mekkora lehetőségek vannak ezen a területen, azt nem igazán látom át jelenleg. Biztos, hogy egyre több kórháznak a pszichiátriáját vonják össze, és ezért a ott igényelt pszichológusok száma is csökkenhet. Megélni meg lehet, azt azonban nem tudom elképzelni, hogy egyetlen alkalmazotti státusz vagy egy magánpraxis elegendő lenne ehhez. Több lábon kell állni, ha valaki pszichológusként kíván élni.
Hali!
16:36 információi korrektek, nem érdemelte meg a leértékelést.
Az alapképzés valóban 3+2 év. Mint friss viselkedéselemző mondhatom, hogy a 3 éves "diploma" semmit nem ér, amennyiben pszichológusként szeretnél dolgozni. Az Ma-diploma sem sok jogosultságot ad (klinikára, a többi irány után még nem érdeklődtem), valamilyen szakképzés és módszerspecifikus képzés erősen ajánlott.
A klinikai szakpszichológusi képzés után érdemes az egyetemek honlapjain böngészni. A SOTE-n 4 év + 150 órás pszichoterápiás sajátélmény. Igen, a szakképzés és a pszichoterapeuta képzés két külön dolog, mindkettőnek borsos az ára. A szakképzéshez igazolt munkaviszony és munkaköri leírás kell, na meg a munkahely ajánlása. Emellé jön még egy év Rorschach, MAWI, stb., amit az egyetemek elvileg biztosítanak (mármint csak az alaptanulmányokat). Ha nem, akkor képzésre kell járni, jó pénzért :P
A módszerspecifikus képzéseket el lehet kezdeni Ma-diplomával is (utána kell nézni az egyesületeknél), persze, fizetni kell őket.
A klinikai szakképzésen kívül van még pár másik akkreditált, nem árt eldönteni, melyik áll hozzád a legközelebb. Ha pszichiátrián vagy közegészségügyben szeretnél dolgozni: tudtommal pszichiátrián nagyon ritka a teljes munkaidős állás. A magánpraxishoz pedig a szakképzések ugyanúgy kellenek, ha felelősséggel akarsz dolgozni.
A túlképzésről ne is beszéljünk.
Az 5 + 1 (munka) + 4 év, minimum, a klinikaihoz tuti. Más területen is dolgoznak azonban pszichológusok, az már más tészta, nem kell elcsüggedni :).
Az információim hiányosak, még nem néztem utána rendesen :P
Sztem, ha jó barátságban vagy a Google-lel, ezek jó kulcsszavak lehetnek: munka- és szervezetpszichológia, reklámpszichológia, fókuszcsoportok, HR, sportpszichológia, iskolapszichológia, szexuálpszichológia, nevelési tanácsadó, gyermekjóléti szolgálat, nevelőotthon, addiktológiával foglalkozó intézmények, életvezetési tanácsadás. Körülnézhetsz még talán különféle alapítványoknál (elsőre a Flora ugrik be). Keresgélhetsz pl. családterápia, párterápia, pszichodráma, csoportterápia, hipnoterápia irányában.
Hirtelen ezek jutottak eszembe. Hogy állást lehet-e ilyen területeken találni, arról sejtelmem sincs :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!