A késői 17. - korai 18. század miért volt ilyen rablós-kalandozós-lázadozós korszak az egész nyugati világban? Az volt a "korszellem"?

Figyelt kérdés

Ugye akkoriban volt Amerikában például a Karib-tengeri kalózok fénykora. Magyarországon akkoriban érték el a legnagyobb sikereket a kurucok, akiket fel lehet fogni afféle korai "nemzeti anarchistáknak". Az Adrián akkoriban volt a legnagyobb hatalma az uszkókoknak, a horvát kalózoknak.


Vajon az alábbiak játszhattak közre?


-Az újvilági növények, főként a krumpli és a kukorica elterjedése, amivel a parasztok és más egyszerű emberek már nem az éhhalál szélén tántorogtak, és a Maslow-piramison feljebblépve többet akartak tenni a helyzetükért


-Megjelentek az első modern lőfegyverek, már nem csak ágyúk és bombák voltak, hanem kovaköves pisztolyok, puskák


-Egyre több helyen megjelent a merkantilizmus, és a polgári társadalom kezdete, megingott az egyház hatalma és a feudális rend.


-A parasztok elkeztek saját pénztartalékkal rendelkezni, a földeken való munka után a bedolgozóiparba dolgoztak vándorkereskedőknek pl. sötétedés után fontak a rokkával.



2017. ápr. 22. 15:10
 1/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

A felvilágosodás kora hozott lázadást. Végetért a középkor és felismerték mennyire elnyomottak és kiszolgáltatottak, mindenki megpróbálta lerázni rabigáit.

Ez nem írható Amerika felfedezésének számlájára. Bár az onnan hozott termények is segítettek ez tény.

De akkor legalább ekkora vagy nagyobb lázadás volt pl a reformáció is, aminek kialakulásának köze sincs Amerika felfedezéséhez.

De pl a könyvnyomtatás is nagyon nagy hatású volt, ugyancsak nincs köze amerikához!

2017. ápr. 22. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Akkor az azért volt a kalózok fénykora, mert volt mire "rájárni", áramlott az arany a térségből. A legtöbb kalóz kalózlevéllel rendelkezett, magyarul egy ország fogadta fel, tulajdonképpen tengeri partizánnak.

A kurucos hadviselésnek meg tulajdonképpen az volt az oka, hogy ezt alakította ki a végvári rendszer. Kevés pénzből művelhető és sokkal erősebb ellenfél ellen kellett harcolni, az egyetlen járható út így az üss és fuss volt. Emlékezz, a törököket szó szerint csak pár éve űzték ki ekkor az országból.

2017. ápr. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Egyébként az akkori társadalom felfogásban, viselkedésben (pl. nálunk a kurucok) már jobban hasonlított a mai korra, mint a középkorra? Egy 18. századi és egy mai magyar között több hasonlóság van, mint egy 18. századi és egy középkori magyar között?
2017. ápr. 22. 18:29
 4/5 anonim ***** válasza:
78%
Nem állt közelebb a gondolkodás a maihoz. Az embert elsősorban a társadalmi pozíciója és vallása határozta meg, nem úgy mint ma. A városi lakosság aránya csekély volt, az ország túlnyomó többsége röghöz kötött jobbágy volt (csakúgy mint a középkorban), emellett a bocskoros nemességnek is magas volt az aránya. Ebben az időszakban még nem jelent meg a nacionalizmus, liberalizmus, ami nagyban befolyásolja a mai közgondolkodást. Egy átlagos ember szinte pontosan ugyan úgy élt a 17-18. századi Magyarországon, mint évszázadokkal korábban.
2017. ápr. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, hogy ezt írom, de igazából most azt csináltad, hogy hasraütésre kitaláltál egy hipotézist ("rablós-kalandozós-fosztogatós korszellem"), majd innen-onnan kiragadtál néhány jelenséget a történelemből, amiknek egyébként megvan a saját maguk magyarázata is, hogy miért vannak, majd feltetted ezt a kérdést, és jönnek is rá válaszok, amik látszatra még legitimizálják is azt, hogy értelmes a kérdésed, de közben nem.


Egyrészt, nem volt ilyen korszellem, amit leírtál. Minden korból lehet írni példákat a kalózkodásra (az már az ókor óta van, bár a karib-tengeri kalózkodás is egy külön műfaj volt, amire már előttem válaszolók utaltak), vagy pl. a kurucos életmódra, aminek megvan a saját ok-okozati összefüggésrendszere, hogy miért alakult ki, és sokkal bonyolultabb, mint ahogy elképzeled. De a lényeg, hogy Lengyelországban a kurucok "társadalmához" hasonló réteg már a XV. században elkezdett kialakulni (kozákság).


Ennyi erővel miért nem a X. századról tetted fel a kérdést, amikor arabok, magyarok, normannok fosztogattak, vagy pl. a Kr. e. II. századról, amikor hemzsegtek a Földközi-tengeren a kalózok, és Szicíliából nem lehetett már gabonát Rómába szállítani?


Tehát én a kérdést nem értem, a jelenségekről sokmindent lehet írni, de nem az általad kreált "korszellem" szüleményei.


Egyébként a karib-tengeri kalózkodás már a 16. századtól kezdve létezett, és Magyarországon már a 16. században is voltak pl. hajdúk, és a lőfegyverek is megjelentek már ekkor, tehát a kérdésed sem teljesen pontos.

2017. ápr. 22. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!