Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Görgei északi hadjáratánál...

Görgei északi hadjáratánál Windischgrätz ellen ki nyer?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 2. 12:32
 1/9 anonim ***** válasza:
Ez tuti érdekes kérdés lehet, csak értelmesen kéne feltenni, mert így nem lehet rá válaszolni.
2017. ápr. 5. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Mi nem volt érthető?

Görgei (magyarok vezetője) megszervezett egy északi hadjáratot az osztrákok ellen, akiknek Windischgrätz volt a vezetőjük.

2017. ápr. 6. 16:55
 3/9 A kérdező kommentje:
A magyarok vagy az osztrákok nyernek?
2017. ápr. 6. 16:55
 4/9 anonim ***** válasza:

Hát az északi hadjárat, a jelen idő használata, és a "Windischgrätz ellen ki nyer" mondatrész.

Szóval északi hadjáratot nem vezetett Görgei, legalábbis nincs ilyen névvel illetett manőver a szabadságharcban. A téli hadjárat volt az ami a Felvidéken zajlott, de ott meg nem állt szemben egymással Görgei és Windischgrätz, és nem került sor döntő összecsapásra.

2017. ápr. 6. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A dicsőséges tavaszi hadjáratra gondolsz? Mint a nevében szerepel a dicsőséges szó, így elég nyilvánvaló hogy a magyarok jöttek ki jól belőle de ettől függetlenül közvetlen utána orosz barátainknak már nem tudtunk ellenállni
2017. ápr. 7. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Görgey Artúr a Feldunai Hadtest parancsnokaként arra ügyelt, hogy a reá bízott katonai seregtest épségét és minél nagyobb ütőképességét, a Magyar Királyság tárgyalóképességét megőrizze. Ennek kapcsolatos része volt a komáromi erődndszer emberrel és hadianyaggal való feltöltése, Klapka parancsnok megbízása. Görgey tábornok a jóval erősebb Windisgraetz-hadtest előrenyomulását lassítani igyekezett, miközben a politikai garnitura az újonan megépített cegléd-szolnoki vasúton menekült keleti irányba, Debrecenbe. Görgey visszavonult, átkelt a zajló Dunán és mindenki meglepetésére Vácnál északi irányba fordult, a fevidéki gazdag és iparos, németajkú bányavárosok felé. Innen vonult a Tisza mögé, azaz a Magyar Királyság katonai akcióképességét megőrizte. Ezzel a zseniális hadművelettel lehetővé tette a szabadságharc 3/4 évvel való meghosszabbítását. Tehát nem csatát nyert, hanem taktikailag győzött.
2017. ápr. 7. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
A felvidéki hadművelet olyan volt, mint, amikor az ökölvívó oldalt lép egy hatalmas ütés elől. A levegőt ütő boxoló nem talál, ráadásul egy pillanatra védtelenné válik, azaz megkontrázható. A Szabadságharcban ezt a kontrát nevezzük Tavaszi Hadjáratnak.
2017. ápr. 7. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyébként Kossuth 1849 februárjában Dembinszkyt tette meg a térség katonai főparancsnokává, vagyis a felvidéki hadjáratnak nem végig volt a főparancsnoka Görgei. A Branyiszkói-hágó elfoglalása után Görgeinek lehetősége lett volna arra, hogy egyesüljön Klapkával, és együttesen szétverjék Schliket, majd egyesült erővel megtámadják Windischgätz szétszórt seregtesteit, és egyenként megverjék őket. Erre azonban nem került sor, mert Dembinszky elvetette Görgei ötleteit, és egyszerűen összevont minden magyar sereget a Tisza környékére, és az osztrákok is így tettek.


A két sereg Kápolnánál találkozott egymással február végén. Az osztrák sereg parancsnoka Windischgrätz volt, a magyaré pedig Dembinszky. Mindkét tábornok ugyanolyan szerencsétlen, tehetségtelen, dilettáns senkiházi volt, akik csak azt tudták csinálni, hogy kóstolgatták egymást, és mindketten óvatosan visszavonultak. Semmi taktika, merész terv nem volt bennük, ami egy jó tábornoknak öszötönből jön, és ami csatákat dönt el. Dembinszky hallani sem akart Görgei ötleteiről, jól össze is veszett vele egyébként. A kápolnai csatát végül a magyarok vesztették el, ami azt jelentette, hogy a harcteret átengedtük az ellenségnek és visszavonultunk, de a sereg igazából nagyobb veszteségek nélkül szenvedett vereséget.


A felvidéki hadjárat végül is ezzel a vereséggel fejeződött be, tehát ez a válasz a kérdésedre.


A felháborodott magyar tábornokok egyébként felmondták az engedelmességet Dembinszkynek, mire Kossuth a helyszínre sietett, Görgeit kivégezni (azt hitte, hogy Görgei buzdította őket lázadásra). Amikor viszont kivizsgálta a helyzetet, rájött, hogy igazából Dembinszky alkalmatlan a feladatára, ezért leváltotta, és Vettel Antalt nevezte ki helyette főparancsnokká. Vettel Antal viszont nem igazán tudta irányítani a sereget a tábornokok közötti személyi ellentétek miatt, és emberileg sem nagyon volt ahhoz karizmatikus, hogy ebben a pozícióban helyt álljon, ezért alig egy hónapnyi főparancsnokság után betegségre hivatkozva lemondott. Ekkor Kossuth Görgeit tette meg ideiglenes főparancsnokká (ez már 1849 március vége), és ekkor tervezték meg a tavaszi hadjáratot Klapkával, amit rövidesen el is indítottak, és ami a magyar hadtörténet egyik legdicsőségesebb fejezete volt.

2017. ápr. 8. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2017. ápr. 10. 15:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!