AZ Igaz, hogy a Kádár-rendszerben, aki munkanelküli volt bevitték a rendőrök?
Önmagában ez még nem volt indok, a KMK a Közveszélyes munkakerülést jelentette, azaz ha nem volt társadalmilag elfogadható indoka a munkanélküliségre, illetve ha feltételezhető volt, hogy az életviteléhez szükséges pénzt illegálisan (bűncselekményből vagy kéregetésből) szerzi be.
Mondjuk egy "háztartásbeli" nő lehetett munka nélkül probléma nélkül, vagy ha mondjuk valaki még 10 év munkaviszony nélkül megrokkant, akkor nulla forint rokkantnyugdíjat kapott az államtól, de legalább legálisan lehetett munkanélküli :) Vagy egy író modhatta, hogy nincs ugyan munkahelye, de a szerzői jogdíjakból megél - szóval összefoglalva csak a problémás munkanélkülieket vitték be a rendőrök.
"...szóval összefoglalva csak a problémás munkanélkülieket vitték be a rendőrök."
nem teljesen.
alapvetően arról volt szó, hogy a személyi igazolványban szerepelt az ember munkahelye. ha itt nem talált a rendőr érvényes bejegyzést (konkrét munkahelyet, vagy pl. háztartásbeli, művész bejegyzést, amit konkrét igazolásokkal lehetett bejegyeztetni), akkor könnyen bajba kerülhettél.
ha jól emlékszem Presser mesélte egy riportban, hogy nekik rendszeresen gondjuk volt abból, hogy hiába voltak már ismert művészek, még nem létezett a művész bejegyzés és ezért rendszeresen elővették őket a rendőrök...
Egy osztálytársamat érettségi után szeptember 1-én vitte el a rendőr, mivel még nem helyezkedett el. Abban az évben szeptember 1-2 szombat-vasárnapra esett, nekünk 3-án, hétfőre volt megbeszélve a leendő munkahelyünkön a munkába lépés. Mondjuk baja nem lett, egy órán át beszélgettek vele, aztán hazaengedték, de pát napon belül jelentkeznie kellett, és be kellett mutatnia, hogy valóban elhelyezkedett.
De valóban létezett a KMK (közveszélyes munkakerülés) fogalma, azokra, akiknek 3 hónapnál tovább nem volt sem munkaviszonyuk, sem igazolásuk arról, hogy van jövedelmük, például őstermelő, szellemi szabadfoglalkozású, asszonyoknál a háztartásbeli, stb.
De az is tény, ahogy az egyik válaszoló írja, akkoriban csak annak nem volt munkahelye, aki nem is akarta, hogy legyen (a kapun belüli munkanélküliség más kérdés).
A régi személyiben tényleg bele volt írva a munkahely 89 előtt. De a gyerekek is benne voltak és a házastárs is.
Ja, durva, hogy a faterom 18 után azonnal dolgozott, most meg diplomád van jeles eredménnyel és sehogy sincs munkahelyed. Még önkéntesnek is nehéz elmenni. - írom jobboldaliként
Pl. az UK-ban azt hallottam emberektől, hogy több a választék és kétkezi munkában sokkal könnyebb elhelyezkedni. A mi diplomáinkkal nem hinném, mert azok zöme ott semmit sem ér szerintem. Ha van használható tudás és kiváló nyelvismeret, akkor van esély. Viszont ebben az esetben az UK-ban szerintem gyorsabban megy, mint itthon.
89 előtt féltek a rendőröktől az állampolgárok, szerencsére ma már bíznak bennük. Úgy értem, ha járőrök sétálnak el melletted az utcán, akkor ma biztonságérzeted van, 89 előtt, meg félelemérzeted volt...
Egyáltalán nem féltünk a rendőröktől 89 előtt.
Sőt, amikor gyerekek világgá mentek, és a rendőr bácsi megkérdezte, hogy hova megy, haza is kísérték a gyereket.
A munkanélküliek viszont nehéz probléma.
Mert volt, akit "bevittek", volt, akit nem, ez attól függött, hogy eleve figyelték-e vagy sem. A Rákóczi téri lányoknak is volt munkahelye, mert mielőtt lejárt volna a 3 hónap idő, mielőtt közveszélyes munkakerülőnek nyilvánult valaki, még azelőtt beléptek egy szövőgyárba, vagy máshova, ahol mindig kerestek munkaerőt.
A véleményük, a társaságuk miatt nemkívánatos embereket általában rokkantnyugdíjba küldték, ha tudták, hogy ne legyenek közösségben. Vagy valamilyen intézetbe, de nem börtönbe, kivéve, ha valami koholt alapon elítélték, mondjuk leltárhiányért.
Ha az utcán igazoltattak valakit és nem volt a személyibe munkahely írva -azaz 3 hónapnál régebbi volt az előzőről a kijelentkezés, azt persze, hogy bevitték a rendőrségre, hiszen miből élt volna, ha nem volt munkahelye.
Azt nem tudom, hogy a férjes asszonyoknak be volt-e írva, ha nem volt munkahelyük, hogy "háztartásbeli". Azaz a férje tartja el, és otthon, a ház körül dolgozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!