Vannak kortárs, híres filozófusok?
persze. :)
umberto eco a kedvencem, olasz nyelvfilozofus, ha olyanja van, ir egy bestsellert. tudtommal még él :)
Egy Varga Endre nevű úr kimutatta Platón ideáit, amit Platón nem tett meg, csak beszélt róla mint elképzelésről, ezen kívül pedig detektálta Istent.
Bár még nem kimondottan híres (ez állítólag 2001-ben történt), az én véleményem szerint ez nagy eredmény. Nagy nevű történelmi filozófusok tettek már ennél kevesebbet is...
Peter Unger
David Chalmers
John Searle
Daniel Dennett
Michael Antony
Slavoj Žižek
Mészáros István
Michael Lockwood
Max More
(hogy csak néhány, általam kedvelt szerzőt említsek)
Előző hozzászóló: John Searle inkább nyelvész, Zizek pedig pszichoanalitikus irodalomtudós és politológus, de ettől függetlenül végülis valóban elmennek filozófusnak is... :)
Kedves kérdező: igen, vannak, nem is kevesen. Főleg az egyetemek filozófia tanszékein fordulnak elő, és nagyon hosszú lenne őket felsorolni... :)
"John Searle inkább nyelvész, Zizek pedig pszichoanalitikus irodalomtudós és politológus, de ettől függetlenül végülis valóban elmennek filozófusnak is... :)"
Searle filozófiát oktat(ott) több egyetemen, 1989-90-ben az Amerikai Filozófiai Társaság elnöke volt. Egyébként ha az egyetemi beosztása szerint nem lenne filozófus, még akkor is filozófusnak lehetne tekinteni, mivel filozofál. Ha az elvégzett szaktól függne, hogy ki a filozófus, akkor szegény Arisztotelész vagy Platón is ki lenne zárva a filozófusok közül. Ők még általánost sem végeztek, nem hogy BA-t és MA-t.
Žižek is művel filozófiát és még a szakot is elvégezte.
Nem állítottam, hogy a szak tenné a filozófust. :)
Csak hogy egy elméleti fizikust aki a világ végtelenségén elmélkedik is lehetne filozófusnak nevezni... Searle is filozofál, és vannak ilyen művei, de elsősorban a nyelvi performatívumokról írt szövegei miatt ismert, Austin elméleteinek továbbfejlesztéséért. Szóval inkább (!) nevezném őt nyelvésznek, de azért "filozófusnak is elmenne". Zizek mellett viszont kitartok: riportokban mondta, hogy ő elsősorban lacaniánus, Lacan tanait továbbvivő pszichoanalitikus, aki elsősorban a filmelméletben viszi tovább az elméletet. Biztos "képben van" a filozófiával, de egyáltalán nem oktatják a filótanszéken. Sokkal inkább tekintik filozófusnak (ha már egyáltalán mondhatunk olyat, hogy valaki "filozófusabb" a másiknál) az általad is említett antik görögöket, a moderneket (Descartes, Kant), vagy a posztmoderneket (Heidegger, Levinas, Derrida).
Szóval tényleg nem akartam beléd kötni, és a fent említett két szerző tényleg remek olvasmány, de nem hívnám őket egyértelműen filozófusnak a szó klasszikus értelmében...
És nagyon örülök, hogy van, aki ismeri és olvassa ezeket a szerzőket! :)
"nem hívnám őket egyértelműen filozófusnak a szó klasszikus értelmében... "
Nos, én sem. De hát kortársakról szólt a kérdés. Korcs korunk szülötteiről. Ma már nem élnek schellingek.
Ebben sem értek egyet...
Más korban, de ők hasonlóan nagyot alkottak, mint elődeik. Talán még nagyobbat is, mert ugye szarból nehezebb palacsintát sütni, ha már a "korcs" korból indulunk ki.
De akkor ezt megtárgyaltuk!
További minden jót!
Végeztem filozófia szakot, de a kortárs, főleg analitikus dolgok nem vonzottak. Most viszont szívesen átolvasnék egy két tanulmányt/könyvet. Esetleg tudnátok tippet adni, hogy hol lelhetem fel ezeket? Elsősorban magyarul érdekelne, de minden bizonnyal angol kútfőket tudtok zömében ajánlani.
Köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!