Mi a különbség a társadalomtudomány és a bölcsészet között?
Hogy az előbbi az Eltén a TTK-sok közé van eldugva.
Meg hogy a bölcsészek jelentősebb része fog a szakmájában elhelyezkedni.
Jó haszontalan válaszokat kaptál. Megpróbálom leírni, de nem lesz ez se túl pontos, közelítésnek jó. A társadalomtudományok a társadalmat vizsgálják, szinte majdnem magát az embert. A vizsgálat tárgya az emberek egymás között élésének szabályai. Ez azért bonyolult mert az emberi társadalom is bonyolult. A kultúra, a normák, az esetleges devianciák stb is mind a vizsgálat tárgya. Illetve az hogy milyen viszony van az egyén és társadalom között. Persze ezen túl is vizsgálódik de alapvetően a társadalom megismerése a cél.
A bölcsészet pedig inkább azokkal a dolgokkal foglalkozik amik az ember emberi mivoltjából fakadnak. Azaz emberi produktumok. Ilyen a művészetek, irodalom, építészet, nyelv stb, és persze a filozófia.
Nem volt ez pontos leírás de iránymutatásnak szántam.
A történettudomány is bölcsészettudomány, bár komoly határterületei vannak a társadalomtudományokkal.
A lényeg, hogy a társadalomtudományok a jelen társadalmunk folyamatainak, törvényszerűségeinek leírásával foglalkozik (pl. szociológia), főként számszerűsített adatok segítségével (pl. hány % az analfabétizmus aránya, hány % az egyetemet végzettek aránya, hogyan változik a válások száma stb.). Ezért a társadalomtudományok módszerei közelebb állnak a természettudományokhoz.
A történettudomány az az emberiség múltjával foglalkozik, főleg a leírt, írásos források alapján. Azaz a történettudomány nagyrészt régi szövegek elemzése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!