Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van az, hogy a hasznos...

Miért van az, hogy a hasznos munkát kevésbé fizetik meg?

Figyelt kérdés
Például azok,akik a szórakoztatóiparban dolgoznak(előadók,színészek) több pénzt keresnek,kevesebb erőfeszítéssel,mint egy gyári munkás vagy hivatalnok. És a munkájuk is kevésbé hasznos,hiszen a társadalom számára nem készítenek olyan termékeket,amelyeket hasznosítani tudunk,nem veszik ki a részüket a társadalom kézzel fogható fejlődéséből,gyakorlatilag a munkájuk felesleges,mégis irreálisan sok pénzt keresnek a semmivel.

2017. jan. 22. 18:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha például a pék munkája lenne méregdrága akkor az ország többsége nem engedhetné meg magának azt hogy kenyeret egyen. Ahogy például a plasztikai műtéteket sem mindenki engedheti meg magának. De ha például Vajna keres sokat a kaszinóival akkor aki nem engedheti meg magának hogy az ő zsebét tömje, semmi hátránya nem származik belőle csak előnye mert megmarad a pénze. Persze van olyan eset is amikor a társadalom haszontalan tagjait állami zsebből tömik és törvényileg írják elő a fizetésüket. Na az utóbbi esetek az igazságtalanok, korrupció kategória.
2017. jan. 22. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Donald J. Trump ***** válasza:
77%
A munka hasznosságát a kereslet határozza meg, nem az, hogy mennyi materiális értéket hordoz. Lehet, hogy a te értékrendedben egy csavarmenet-simító szakmunkás hasznosabbnak tűnik, mint egy természet-fotós, de ha az emberek a csavarmenet-simításért nem fizetnek annyit, mint a bubosvöcsökről készült képekért, akkor az azt jelenti, hogy mégsem olyan fontos nekik az előbbi.
2017. jan. 22. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 dq ***** válasza:
61%

"Például azok,akik a szórakoztatóiparban dolgoznak(előadók,színészek) több pénzt keresnek,kevesebb erőfeszítéssel,mint egy gyári munkás vagy hivatalnok. És a munkájuk is kevésbé hasznos,"


Nem. Az énekesek lehet hogy kevesebbet dolgoznak, de, kb annyival hasznosabbak a gyári munkásoknál, amennyivel többet keresnek.

(Ahol a "hasznos" azt jelenti, hogy mennyit keres az illetõ)

2017. jan. 22. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Gugu Gabor ***** válasza:

Nézzük a másik oldalról, kell mondjuk 200 pékséget üzemeltetni darabonként 1000 dollárért hogy keressek 100 millio dollárt vagy ki kell fiessem ugyan ezt a pénzt Tom crusenak egy filmért hogy ugyan ott legyek

Nagyon sarkitva persze

2017. jan. 23. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, hogy a "hasznos" a megfelelő kifejezés.


Van olyan munka, aminek értékét a munka által hozzáadott értékkel lehet kifejezni.

Erre nagy szükség van, tulajdonképpen ez az az érték plusz, ami a gazdasági fejlődésnek az alapját biztosítja.

Végül is pl. minden ipari terület, a mezőgazdaság ilyen.


És vannak azok a munkák, amelyek nem adnak hozzá plusz értéket, mégis elkerülhetetlenül szükségesek. Ezek nem állítanak elő értéket, de közvetetten szükségesek az érték előállításához vagy anyagi kár elkerüléséhez.

Ilyen a szállítás, ezzel a kereskedelem, a tömegközlekedés, mindennemű karbantartási, tisztítási munka, hulladékkezelés, útépítés és fenntartás, építőipar stb.


És ott a harmadik kategória, ami ugyan közvetetten szükséges a fentiek gazdasági működtetéséhez, mint egy simító vagy pufferező kondenzátor, de úgymond eredeti feladatán felül öngerjesztő profitgyártó részlegként működik, hozzáadott érték nélkül termelve virtuálisnak plusz pénzt, vagyis közvetetten pl. inflációt.


Ez a bankvilág.



A mai világban az a baj, hogy eme három irány közül a harmadik munkafajta produkálja a legnagyobb fizetéseket, annak ellenére, hogy értéket végképp nem állít elő, ez a legkevésbé szükséges (de szükséges) terület, ha egy gazdaság jól működik.


Tudom, hogy ez, amit leírtam, mennyire hajaz a marxista munkaideológiára, de az a helyzet, hogy ennek a résznek van igazságtartalma. Az, hogy a produktív munka általánosan éppen nem a legjobban fizetett terület és éppen a legkevésbé produktív területek (bank, kereskedelem) a legnagyobb profitgyártók, hozzájárult az utolsó (és gyakorlatilag az összes korábbi) gazdasági válsághoz is.

2017. jan. 23. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem hajaz a marxista munkaideológiára. A valóságra hajaz. Ezért igaz a marxista munkaideológia is.


A "hasznos" és minden más fogalommal mindig az a baj, hogy használjuk, de sose tudjuk, a másik pontosan mit ért alatta. Ennek elkerülésére szoktak látszólag bonyolultak és bőbeszédűek lenni fontos tanulmányok.


A munka fogalma se egyértelmű, bár mindenki ennek hiszi. A hasznossága, értéke is sokféle, attól függően, ki és mikor használja a "terméket". Számomra a pék például teljesen fölösleges és értéktelen azon a napon, amikor nem eszem kenyeret. Szigorúan véve a tejtermelést is egy értelmetlen dolognak tartom, én ugyanis laktózérzékeny vagyok. És emiatt legyen a tej ára nulla? Amikor például a csecsemők zömének nélkülözhetetlen?


Szóval a munkával előállított bármi értéke egyfelől függ a belefektetett emberi energiától, anyagtól, de másfelől függ attól is, hogy mennyibe került az, hogy az az ember képes volt azt a munkát belefektetni (tehát az illető előzetes tanulásától). De függ a kereslettől is, hiszen itt van egy tehetetlenség. Ha építünk egy napi 100 tévét gyártó üzemet, nem jó, ha naponta megmarad 20. Elkezdünk új vevőt keresni, ha nincs, gyártunk (reklámmal). Persze ez plusz munka, aminek az árát hozzá fogjuk adni a tévéhez (hiszen amiatt volt rá szükség). Ha viszont öttel kevesebb tévét gyártunk, mint amennyi kell, akkor akad valaki, aki szintén gyárt. De többet, így megint lesz fölöslegünk. Szóval a verseny pillanatnyi állása is beleszól az árba. Az olaj kitermelése nagyjából ugyanannyiba kerül. Mégis, 2-3-szoros árváltozások is vannak.


Akadnak spekulációk, mert sokat kockáztató, gyors haszonra áhítozó emberek is vannak. Ez megint eltéríti a dolgok árát valódi értéküktől.


Ha röviden akarjuk megfogalmazni, az árat mindig a pillanatnyi igények határozzák meg. Nem azért, mert ez a jó,hanem azért, mert ezt gondolják az emberek, és akiknek ebben ez a jó, ezt el is hitetik velük. Így egy közszemlélet alakul ki az árak viszonyáról. Az árakat ugyanúgy az erőviszonyok határozzák meg, mint minden mást.

Abba nem mennék bele, hogy melyik szórakoztatóipari dolgozó melyik gyári munkással összevetve, milyen "hasznos" munkát állít elő. Mert bizony egy cirkuszi akrobata produktuma érhet sokkal többet, mint egy gyári takarítóé. Anélkül, hogy az utóbbit a a legcsekélyebb mértékben is lebecsülnénk.


A mai munka-ellenérték arányok nagyon sok vonatkozásban hamisak. És ez egyetlen módon változhat, ha közmegegyezés születik egy másik felosztásban. Amíg ilyen nincs, addig mindig a pillanatnyi hatalmi viszonyokból adódó közszemlélet alakítja a jövedelmeket. Ne felejtsük el, ezekben a hatalmi viszonyokban és közszemléletben szerepelnek azok az ügyes és okos emberek is, akik éppen jól tudják kamatoztatni ismereteiket - szinte bármely területen.

2017. jan. 23. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:

Egyébként érdekes, hogy előállított érték, illetve kereskedelmi áruérték vonalon ma az anyagi értékkel szemben egyre nagyobb értéket képvisel az információ.


Így az információt előállító illetve azzal üzletelő munkakörök fontossága, értékelése meredeken emelkedik.


Valamilyen szinten a média is ide tartozó ágazat.

2017. jan. 23. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!