Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A koronázási ékszerek Fehérvár...

A koronázási ékszerek Fehérvárra kerüléséről mik a vélemények?

Figyelt kérdés
Mostanában többször is felmerült, mi lenne, ha visszakerülnének a koronázási ékszerek az ősi koronázóvárosba, Székesfehérvárra. Ennek nincs sok esélye, Magyarország túl egyközpontúsított, de a koronázási palást "hazakerüléséhez" fűzhető némi remény. Mi a véleménye az embereknek arról, hogy nemzeti ereklyéink ne csak a fővárosban legyenek, pláne egy olyan fővárosban, ahol nem sok létjogosultságuk van? (Egyébként nem vagyok fehérvári.)

2017. jan. 15. 11:45
1 2 3
 1/24 EagleHUN ***** válasza:

Én úgy hallottam hogy ha megcsinálják a vár kastélyrészében a jelenleg BP történeti múzeumként üzemelő intézmény felújítását oda vinnék vissza a koronázási jelvényeket!

Ennek lenne realitása is, hiszen ott tárolták abban a kastélyban több száz évig!

2017. jan. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
83%
Ez tévedés, nem tárolták Budán sokáig, talán csak Ferenc József idején és a Horthy-korszakban. Fehérvár török kézre kerülése után a pozsonyi várba vitték. Az Anjouk alatt volt huzamosabb ideig Visegrádon, de azonkívül Székesfehérváron. Arról nem is beszélve, hogy - ahogy a kérdező említette - Budapesten nincs sok létjogosultságuk ezeknek.
2017. jan. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
16%
Véleményt kértél. Az én véleményem szerint ez FWP.
2017. jan. 15. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
87%
Bocs, mi az a FWP?
2017. jan. 17. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
81%
FWP = First World Problem = első világi probléma
2017. jan. 17. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
70%

Kösz; akkor egyáltalán nem értem.


Hiszen a kérdés jogos, hiszen Fehérvár tényleg a királyok városa.

Viszont a biztonság ott nem lenne elég, szerintem.

2017. jan. 17. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
6%

Ez nem annyira FWP, hiszen a koronázási ékszerek különleges jelentőségű szakrális tárgyak. Amúgy lényegtelen, hogy Fehérvár volt valamikor a királyok városa, hiszen a nemzet új fővárost épített magának, ahol a koronaékszerek a legmegfelelőbb helyen vannak. Csak egy valami hiányzik: a személy, aki felöltse őket. Egy felkent uralkodó képes lenne arra, amire Klíma Kapitány sokadik mandátuma után sem, egybeforrasztani a nemzetet, és visszaadni öntudatát, büszkeségét.

Sajnos azonban ennek nem sok realitása van egy olyan országban, amelynek minden településén van egy Kossuth Lajos utca, vagy tér.

2017. jan. 17. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
100%
7-es, egyáltalán nem lényegtelen. Ilyen alapon vessük el az egész történelmünket és bontsunk le minden épületet. Arról nem is beszélve, hogy kényszerből kellett új fővárost/fővárosokat választani, nem pedig azért, mert a nemzet arra áhítozott volna. Igenis az az egészséges, ha egy ország több lábon áll, több központja van. Így volt ez a középkorban is. A 13. század közepéig az elsődleges központja az országnak Székesfehérvár volt, de ott volt még Esztergom is, ami szintén nagyon jelentős városnak számított. Aztán fölemelkedett Buda, de egyetlen központja nem volt az országnak, Fehérváré maradt a szakrális és a törvényhozói szerep egészen a török hódoltságig, Esztergom pedig az egyházi központ maradt. Magyarországnak igen is nagyon sokat árt az, hogy az ország legnagyobb városa és a "vidéki nagyvárosok" népessége között tízszeres, hússzoros különbség van.
2017. jan. 18. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%
És szerintem nem azzal kell foglalkozni elsődlegesen, hogy kikről vannak elnevezve az utcák... ez csak formalitás. Ebben az országban mindig csak a külsőségekkel foglalkoznak. A rendszerváltás után is nem az volt az első, hogy rendbe tegyük az országot, hanem hogy megváltoztassuk az utcák nevét. Értem én, hogy ezek a rendszert nyomatékosítják, de az egyszerű ember holtra leszarja, hogy Ságvári Endre vagy Antall József az utcája neve. Csak éljen meg, és ez a lényeg. Ahhoz pedig valóban nemzeti összefogás kell, hogy a szegény ember végre tisztességgel megélhessen. Kossuthot utálni most nagy divat lett, főleg a monarchisták körében. De minden történelmi személyhez fűzhetünk negatívumokat és pozitívumokat egyaránt.
2017. jan. 18. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
52%

23.46.


Az utcanevek bizony hogy elsődlegesek azoknak akik abban az utcában laknak.

Voltak, akik az életüket leélték ugyanabban a házban, amit a nagyapjuk épített, és minden nap arra gondoltak, hogy egyszer majd megérik, hogy újból az lesz a neve, mint amikor a házat építették, és nem Felszabadulás vagy Lenin vagy November 7. utca.

2017. jan. 18. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!