Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan lenne elképzelhető az,...

Hogyan lenne elképzelhető az, hogy egy ilyen nagy nép mint a román, amely egy kiterjedt területet népesít be 90 %-os többséget alkotva, dél-balkánról vándorolt volna fel néhány évszázada?

Figyelt kérdés
Figyelembe véve, hogy ilyen hatalmas területen élnek egy tömbben és nyilvánvaló többséget alkotnak, szerintem sántít ez a "teória" miszerint ők ide vándoroltak. Ez az elmélet nem csak a magyar nacionalisták szüleménye?
2016. dec. 18. 13:46
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom azért mert emellett olyan sok bizonyíték szól, hogy egyszerűen nem lehet vitatkozni vele. A románoké pedig feltétezhetően még nem igazolt 100%-ban, ha egyáltalán igaz.
2016. dec. 18. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Platypus ***** válasza:
34%
Magyarországon nem tanítják ezt az elméletet. Ami azt illeti, egyáltalán nem is tanítják a románok se más szomszédunk őstörténetét átlagos, nem történelemszakos gimnáziumban. Én felnőttként az angol wikipédián olvastam először, mert kíváncsi voltam a szomszédaink korai történelmére. És nem a magyarok gondolják így, hanem kb. a világ nem román része. Angol nyelven legalábbis csak erről lehet olvasni. Gondolom a magyar nácik kiművelődnek belőle maguktól, mert az a kellemes következtetés származik belőle, hogy a románok pár száz évvel utánunk jöttek. De ugyanazon források szerint a szlovákok felmenői meg valamivel korábban keveredtek ide mint mi, szóval ugyanezen logika alapján meg ők utálnak jogosan minket. De a nácikat ez nem zavarja, pontosan ugyanúgy nézik le a románt és a szlovákot is.
2016. dec. 18. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem meg az éti csiga a nyerő. Azok biztos korábban voltak itt.

Ami a lényeg: bizonyithatóan mi vagyunk itt 1100 éve és mi alapitottunk államot.

2016. dec. 18. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
85%

Hogyan lehetséges ay, hogy egy ilyen nagy nép, mint a magyar, amely egy kiterjedt területet népesít be 90 %-os többséget alkotva Magyarországon és számos környező ország összefüggő területein, vándornépként érkezett ide a honfoglaláskor?


Hogyan lehetséges, hogy Poroszország színnémet területei ma teljesen orosz és lengyel területek, Königsbergben (Kalinyingrad) nem találsz mutatóban egy németet? És hogy lehet, hogy ehhez még néhány évszázad sem kellett, elég volt hozzá hatvan év?!

2016. dec. 19. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
85%

Könnyen elképzelhető, mivel a tudomány minden eredménye alá is támasztja, hogy a „román nép” (bár akkor még nem létezett ilyen fogalom) a Dél-Balkánról vándorolt fel a Kárápát-medencébe néhány évszázada.


Kiterjedt területet meg úgy tud benépesíteni 90%-os többséget alkotva, hogy bár eredetileg csak a Kárpát-medencén kívül éltek, beköltöztek a magyarok települései mellé, így lassan nőni kezdett a számuk. De Erdélyben még 1910-ben is alig érte el az 50%-ot...

[link]

Aztán meg mindenki mást vagy erőszakkal elrománosítottak, vagy kiirtottak (ez az elmúlt 100 év története), meg némileg a statisztikákat is kozmetikázzák, és máris 90%-os többséget alkotnak.


Egyébként mitől lesz egy nép „nagy”? A „román nép” mitől lesz nagy?

A románok (vlachok) történetéről itt is olvashatsz:

[link]


Láthatjuk tehát, hogy a Kárpát-medencében a románok és őseik a közelmúltig valóban csak elszórtan voltak jelen, az oláhok államalakulatai mind a Kárpát-medencén kívül helyzekedtek el. A 13. században esik először szó „románokról”:

[link]

Az 1700-as években még mindig csak 1/3 az arányuk.

[link]

Mivel azonban a magyar és németajkú városok jóval fejlettebbek voltak, egyre nagyobb mnértékben elkezdtek bevándorolni.

1910-ben Erdély népességének még mindig csak 50%-át tették ki a románok.

[link]


1918-tól további erőltetett betelepítés és elrománosítás folyt, és folyik a mai napig is. A vagyes családok ygerekei pedig jelenleg inkább románnak vallják magukat emiatt. Tehát amiről beszélsz, az tulajdonképpen az elmúlt 100 évben alakult csak ki. Jelenleg ez a helyzet. A jövőt meg majd meglátjuk.


Túlzottan nagy múltjuk a Kárpát-medencében tehát nincs, írásbeliségük is azért van, mert a magyarok elkezdtek nekik könyveket lefordítani, és kinyomtatni. Ha ez nem történt volna meg, valószínűleg már rég beleolvadtak volna a magyarságba.

[link]


De a magyarok mindig is fontosnak tartották a kisebbségek sorsát, nem véletlen, hogy a világ első nemzetiségi törvénye is nálunk született 1868-ban. A korábbi konfliktusok nagy részét is főleg fizetett provokátorok idézték elő, akik politikai célokból feltüzelték a tájékozatlan embereket.

[link]


Sehol máshol nem volt a nemzetiségeknek ennyi joga, mint Magyarországon. Erdélyben pl. több román nyelvű iskola volt, mint az akkori Romániában. Ehhez képest meg lehet nézni, hogy a trianoni diktátum után a „nagy” román nép hogy bánt a nemzetiségeivel.


Egy elfogulatlan cikk arról, hogy Magyarországon hogy bántunk a nemzetiségeinkkel:

[link]

Arról is szó van benne, hogy hogyan ment ugyanez pl. Franciaországban.


Ehhez képest mindenhol azt az elfogult álláspontot hallani, hogy Magyarországon mennyire elnyomták a nemzetiségeket (és ami a legszomorúbb, hogy még nálunk is ezt tanítják az iskolában)... Holott nálunk már 1868-ban több joguk volt, mint pl. a mostani erdélyi magyaroknak a liberális EU-ban... Le vannak maradva vagy 150 évvel.


Valóban történtek konfliktusok a magyarok és a nemzetiségek között, bár ezek többsége főleg arról szólt, hogy felfegyverzett románok ártatlan magyar civileket mészároltak le (pl. válaszul arra, hogy előtte a magyar katonák lelőttek pár fegyveres, és valószínűleg közveszélyes románt).


Ehhez képest bele kellett foglalni az alkotmányba, hogy „Románia nemzetállam”, és a nemzetiségeket vagy erőszakkal elrománosítani, vagy kitelepíteni, vagy megölni. Egy „nagy” nép ilyet nem tesz.


„Figyelembe véve, hogy ilyen hatalmas területen élnek egy tömbben és nyilvánvaló többséget alkotnak, szerintem sántít ez a "teória" miszerint ők ide vándoroltak. Ez az elmélet nem csak a magyar nacionalisták szüleménye?”

Ez nem teória, hanem egy igen jól alátámasztott „történelmi tény”. És a világ minden táján így tudják, de biztos ők is magyar nacionalisták... 12-es hozzászólóval egyébként nagyjából egyetértenék, ha nem a nácikra hegyezné ki az egészet...


A románok szeretik ugyan hangoztatni, hogy ők a dákok (és a trákok) utódai, és ez bizonyos értelmben igaz is, hiszen a benépesített terület sosem ürült ki, hanem az őslakosok folyamatosan keveredtek az újakkal, de ugyanilyen alapon a mai magyarok ősei között is ott vannak a Kárpát-medence mindenkori őslakosai, így pl. a pannonok is. Ilyen alapon tehát senkinek sincs több joga a földhöz, mint másoknak.


Azt is lehet mondani, hogy a magyarok csak a „Honfoglalás” során vándoroltak be (bár a honfoglalást sem úgy kell elképzelni, ahogy a legtöbben hiszik). Ha ez így lenne, akkor is a magyar nép több mint 1000 éve már államot alapított a Kárpát-medencében, a 13. századig meg szó sem esik sem románokról, sem elődnépeikről. Viszont már a korábban itt élő avarok, valamint a hunok legalábbis kulturális szempontból szintén a magyarok elődeinek tekinthetők, ez alapján valósíznűleg az ún. „honfoglalás” is több hullámban zajlott le, és jóval korábban is kezdődött.

[link]

Szintén fontos, hogy a magyarok nem erőszakkal az avarok helyére költöztek be, hanem melléjük, békésen. Így a 2 nép (illetve akár több, mivel a magyarok is több, heterogén csoportból tevődtek össze) összeolvadt (és mivel korábban is rokonok voltak, ez viszonylag zökkenőmentesen lezajlott, mivel nem volt köztük kulturális szakadák sem). Belőlük, illetve a késbb bevándorló csoportokból (szlávok, germánok) alakult ki a mai magyarság. Genetikailag ezért ma a környező országok népességével állunk egymáshoz legközelebb, mivel onnan is áramlottak be emberek ide, és innen is oda. Az a tévhit sem állja meg tehát a helyét, hogy mi „genetikailag szlávok vagy germánok” lennénk, mert a szlávok és a környékbeli germánok is legalább annyira „geentikailag magyarok”. Ebből látható is, hogy miért nincs értelme az ilyen fogalmaknak.


Ilyen alapon persze már a hunokat is lehetne magyaroknak nevezni, de valamiért arról soha senki hallani sem akar. Bár valójában nem a név a lényeg. Ha valaki még elhiszi azt a butaságot, amit sajnos még mindig rosszul tanítanak az iskolában, hogy „a hunoknak és a magyaroknak semmi köze sincs egymáshoz”, annak ajánlom figyelmébe a történelemtudomány legújabb eredményeit (pl. Dr. Obrusánszky Borbála könyveit, aki a téma legismertebb hazai kutatója). Szakember, tehát nem „délibábos magyarkodó önjelölt dilettáns”, mint amivel a hun-magyar rokonság mellett érvelőket vádolni szokták.

[link]


A dolgok változnak, a múlt azonban nem (legfeljebb az, hogy hogyan értelmezzük). A Kárpát-medence őslakosságából és a később beáramló csoportok összeolvadásával jött létre a magyar nép, legalább 1200 éve, legalább 1000 éve államot is alapított. A románok elődnépeinek ugyan suintén voltak középkori államalakutaik (bár pl. Moldvában is valószínűleg csak a magyarok után jelennek meg), de a „román állam” csak a 19. században jött létre.

[link]

[link]

[link]


Ezeket a tényeket lehet ugyan vitatni, csak nem nagyon érdemes.

2016. dec. 22. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!