Mi ez az X meg Y meg Z generációs dolog?
Azt jelzi, hogy mikor születtek. Mivel más környezetben nőttek fel, ezért más az életfelfogásuk és másként élnek. Pl egy X generációs ember sokkal jobban ragaszkodik a munkájához és kevésbé jártas az informatika világában, mint egy Y.
X 1966-1976
Y 1977-1994
Z 1995-2012
De vannak más generációk is, csak azokat nem betűvel jelzik.
"Eléggé hókuszpókusznak tűnik számomra, amit eddig olvasgattam róla itt a GYK-n, bűvészkedés a nagy semmivel kategóriának tűnik."
Ez csak téged minősít.
Semmi mást nem jelent, csak egy korszakot a születések szempontjából.
Vagy számodra az évszázadok is hókuszpókuszok?
"bűvészkedés a nagy semmivel kategóriának tűnik"
Lényegében tényleg az.
Az elején leszögezném, hogy ez egy nagyon felszínes és általánosító dolog, próbálták bizonyos generációk, illetve pontosabb lenne úgy mondani, hogy a bizonyos időszakokban született embereket a rájuk általánosságban legjellemzőbb tulajdonságok alapján kategóriákba sorolni. (Nem mindegyik megnevezett generáció tesz ki ténylegesen egy generációnyi időszakot, van, amelyik 20 évet is felölel, és van, amelyik csak kb 10-et.)
Természetesen ez csak egy statisztikai általánosítás, egyáltalán nem azt jelenti, hogy az adott generáció minden tagjára igaz lenne, ez nyilván függ a helytől, kultúrától, környezettől, és magától az egyéntől is.
A ma élő embereket 6 generációba sorolják.
Az elsőbe azok tartoznak, akik a II. Világháború előtt születtek. Ők még egy jóval konzervatívabb, és átjárhatatlanabb és nagyon konzervatív társadalomba születtek bele, ahol a társadalmi osztályok szinte be voltak betonozva, az, hogy hová születtél, az gyakorlatilag meghatározta az egész jövődet, onnan elmozdulni szinte lehetetlen volt. Ebből is adódott, hogy a felmutatott teljesítmény helyett az életkor és a "rang" volt a meghatározóbb egy ember megítélésében. Történelmileg egy labilis korban éltek, így jellemző erre a generációra a "gyűjtögetés", a megszerzett javakhoz való túlzott ragaszkodás.
Utána következett a nagy népességrobbanásnak, a "baby boom"-nak a generációja, amit idehaza csak Ratkó-korszaknak emlegetünk. Ők történelmileg egy jóval stabilabb korszakba csöppentek bele, ez a második nagy világégés utáni időszak, a "nagy fellendülés" időszaka, amikor úgy tűnt, hogy minden szép és jó, és mindenkire óriási boldogság vár. A pozícióból és életkorból adódó, feltétel nélküli "eredő" tisztelet itt is még meghatározó volt, és nagy tisztelete volt ebben a korban a munkának, munkahelynek. Ekkor gyakori volt, hogy egy ember egy munkahelyen dolgozzon élete végéig.
Ezután következett a X-generáció, amit 1960 és 1979 közé tesznek. Ők már egy jóval mobilabb társadalomba születtek bele, ahol már nem predesztinálta (annyira) a jövőt az, hogy az ember hová született, hanem sokkal inkább azon múlott, hogy mit sikerült elérni. Náluk már a munkahely nem valami "szent" dolog, és nem volt már (annyira) szentségtörés kilépni valamiből - akár munkahely, akár házasság - ami nem működött. (Az előző generációknál ezek "szent" dolgok voltak, és inkább szenvedtek, mivel változtatni nem mertek.)
Az X generáció már egy technikailag gazdagabb világba született, ekkor terjedt el a rádió, tévé, és több egyéb elektronikus eszköz, és a közlekedés is sokat fejlődött.
Az Y generációt 1980 és a '90-es évek közepe közé datálják. Ők azok, akiknek már természetesek az elektronikus eszközök, a tévé és a telefon nem valami sátáni újdonság, hanem a mindennapi élet megszokott kellékei. A szüleik jellemzően az X- vagy a baby boom-generáció tagjai, akik ugye sokszor nélkülöztek, és sok instabilitást megéltek, illetve gyakran magukra voltak utalva már gyerekként is, és ezt kompenzálandó gyakran "túlféltik" az Y-generációs gyerekeiket.
Ők már fontosabbnak tartják a minél jobb boldogulást a stabilitásnál, ha látnak egy jobb lehetőséget, nem haboznak (annyira) otthagyni azért az előzőt. Ez részben az instabilabb gazdasági körülmények miatt is van. Aki most éli a huszas vagy harmincas éveit, az tudja, hogy miről van szó, hiszen ebben él. :)
A következő a Z-generáció, ami nagyjából a 21. század első évtizedét jelenti. Leginkább abban különböznek az Y generációtól, hogy ők már készség szinten használják az informatikai eszközöket, nem "félnek" tőlük. Egyébként - szigorúan magánvélemény - én sok különbséget nem látok köztük.
Bizonyos források a 2010 utániakat "alfáknak" hívják (mások még a Z-hez sorolják őket), bár szerintem a Z és az alfa között tényleg nincs semmi különbség.
De ahogy mondtam, ezek általánosítások, amik sokszor meglehetősen túlzóak. Ami például engem illet, az Y generáció idősebbjeihez tartozok, de a Z generáció sok tulajdonsága is igaz rám, illetve az előző generációkból is van, ami rám is ugyanúgy igaz. De ezen nem lepődök meg, hiszen ezek csak általános, statisztikai megállapítások.
Egyébként egy videó erről a témáról: https://www.youtube.com/watch?v=SgsUz2SGiaE
Az viszont nem igaz, hogy erről semmit nem lehet olvasni. Egy halom oldal van, ami ezzel foglalkozik, csak rá kell keresni.
És a következő generációt hogy fogják hívni?
Mert elfogynak a betűk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!