Jelenteni valamit a világnak, ha írnék egy ilyen könyvet és kiadatnám?
Na most miről is lenne szó?
Szembeállítani a modern embert a régi kor emberével? Ezt a legtöbb elméleti szociológus már megtette. Nem is tudnék olyan nevet mondani közülük, aki ne foglalkozott volna a modernitással.
Mindent megkritizálni? Hogy érted azt, hogy mindent? Ez inkább tűnik valami filozófiai iránynak, hogy mindent kritizálunk. Szociológiában is beszélünk persze konfliktuselméletről, ami szemben áll a funkcionalizmussal, de túlzás lenne azt állítani, hogy mindent kritizálnak. Igaz, ezek az elméletek inkább a társadalmi struktúrára vonatkoznak.
Szembefordulni a jellegzetes életfelfogással? Mi is az az életfelfogás, amivel szembe akarsz fordulni? Számomra már a kijelentés is nehezen érthető, mert semmi konkrétumot nem mond.
Borzalmas jövőképet mutatni? De miért kéne borzalmas jövőképet mutatni? Ezt én nagyon nem értem. Bár kétségtelen, hogy volt aki már megtette. Például Huntington: A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása c. művében kikacsintott a jövőbe és tett jóslatokat a kultúrák jövőbeli összecsapásáról. De ahhoz, hogy az ember jóslatot tegyen a társadalomtudományokban egy nagyon stabil elméleti alap kell hozzá, tehát a jóslatokkal csak óvatosan szabad bánni.
Végül is a könyvnek lehet létjogosultsága, nem akarlak egyből leszólni. De ahhoz egy normális, igényes munkát kell összedobni, ismerni más szerzők munkásságát. Nem csak úgy hasraütés szerűen leírni, amit gondolunk. Egy tudományos igényű munka komoly szerkesztést, tervezést és utána járást igényel.
Nekem egyenlőre nem úgy tűnik, hogy nagyon tudnád mit akarsz, így nehéz konkrétabbat mondani. De azért én már ebben a kis leírásban is látok fogalmi pontatlanságokat. Például ezt: Az eszmerendszer,amiről szó van,egy emberkritika. Az emberkritika nem eszmerendszer.
Az pedig, hogy jelent-e ez bármit a világnak, egy nagyon jó kérdés. Erre talán akkor lehetne válaszolni, ha már publikáltad a művet. És akkor kiderül, mekkora hatást érsz el vele akár az átlag emberekre, akár tudományos körökre. De előre ezt nem lehet megmondani.
Akkor megpróbálok bővebben fogalmazni.
Azért nevezem eszmerendszernek az emberkritikát,mert mindent erre építettem. Fogtam egy hosszabbítót,bedugtam egy konnektorba,majd a hosszabbítóhoz csatlakoztattam egy kenyérpirítót,egy rádiót,de még egy mikrót is,hogy jól ki legyen használva. Remek ötlet,igaz? Csak hogy az amper helyett megvetés és szánalom folyik át az én háztartási eszközeimbe,de a feszültség itt is nagy. A borzalmas jövőkép,amit megakarok mutatni,az az intelligencia halála,legyen az érzelmi vagy értelmi intelligencia. Elképzelem,ahogy az emberiség összeomlik,ahogy minden összedől,amit felépített,ugyanis néhány befolyásos embernek csak a pénz körül jár minden gondolata,de manapság is ez van. De valójában nem is a pénzzel van a gond,hanem az önelégült,kapzsi szélhámosokkal,akik dúskálnak benne,mégha nem is érdemlik meg. Azzal van a baj,hogy mindenből üzletet csinálnak,és pont ez az ember veszte,itt már az intelligencia,ami felemelte az embert,most hanyatlik. A tudás hatalom,de pénz még nagyobb,és a kettő nem mindig jár együtt,mert valakinek rengeteg pénze van és nagy a hatalma,de a tudás hiányában nem tudja felfogni mit is jelent ez. Szóval mit is jelent az,hogy mindent megkritizálni? Mint egy féktelen árvíz,végigsöpörni az emberiségen,elárasztani mindent és kimosni a szennyet. Félelmetes látványt nyújtana,de ez az áradat csak a bűnösöket éri el,akik vétkeztek az erkölcs,a társadalom,de még maga az emberi méltóság ellen is,akik megpróbálnak mindent kiforgatni és manipulálnak mindenkit,azok,akik tisztességtelenek. A halál az egyetlen kiút. Nincs megbocsátás,se irgalom. Mutatni akarok valami újat,egy szörnyeteget,amit elzártak a világtól,de most,hogy szabadjára engedték képes megragadni és bekebelezni az emberiséget,és akik letépték a láncot erről a fenevadról,azokat kell megbüntetni. Az embernek küldetése van a világban,azért emelkedett fel és lett egy egész bolygót meghatározható intelligens élőlény,hogy véghez vigye ezt a küldetést. Nem mondom,hogy mi vagyunk az egyedüli értelmes lények,viszont egyediek vagyunk,és ezt kell megőrizni.
Sokan foglalkoznak ezzel a témával. Még a mainstreamban is. Tökéletes példa Mike Judge-tól az Idiokrácia, de James Cameron filmjei is elég sötét képet festenek az emberiségről jelen állapotában (Terminator 1-2, Titanic, és főleg az Avatar).
Annak viszont főleg nincs értelme, ha csak még kiábrándultabbá és cinikusabbá teszi az olvasót. Megvetést és keserű szánalmat pumpálni egy újabb vezetéken át egy amúgy is lelkileg mérgezett világban csak ront a dolgokon. Kell, hogy legyen valami pozitív kicsengése az egésznek. Ha már keserű könyv lesz, legyen keserű kanalas orvosság.
Kérdezted azt is.hogy mire gondolok az általános emberi életfelfogás alatt.
A válasz egyszerű: az egyre életképesebbnek és divatosabbnak bizonyuló életfelfogás,amely annyi ember elméjét megzavarta. És mi lenne ez? A fékevesztett hedonizmus,a kezelhetetlenné vált fényűzés és luxus,amely önmagában nem gond,csak az,amikor másokat áldoznak fel érte. És ezt meg is teszi kb. 130 millió ember,miközben a világ másik fele nyomorban él. De a legjobb,hogy mindenki tétlenül nézi. Csodálatos,amikor emberek milliói kisírják a szemüket,mert nincs pénz kenyérre,akármilyen keményen dolgoznak,egy szűk réteg pedig röhög a markába.
Nesztek, disztópia:
https://www.youtube.com/watch?v=BFIRpJkKXsc
A nagy "hedonizmus" végül is ide vezet, ha közben folyamatosan szűkül be az emberek tudata.
De a blog olvasásához internet kell.
Az pedig nincs minden embernek,vagy valaki nem tudja használni. De a könyv mindenkihez eljutna,és azért elég sokan tudnak olvasni....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!