Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért engedte a Szovjetunió,...

Miért engedte a Szovjetunió, hogy Jugoszlávia különutas legyen?

Figyelt kérdés
Hogy Moszkva helyett Belgrád-központú legyen az ottani rendszer?
2016. jún. 18. 20:38
 1/6 anonim ***** válasza:
a helyi kommunisták már hatalmon voltak, amikor odaértek
2016. jún. 19. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Waff ***** válasza:
Nem engedte. Viszont Titóék mihelyt a Szovjetúnió bele akart szólni a jugoszláv politikába,azonnal "szakítottak" velük. Megtehették,ugyanis Jugoszlávia győztesen került ki a második világháborúból,magukat szabadították fel. Ez által nem függtek senkitől,szuverén orszag volt,és profi módon el lavírozott a keleti és nyugati tömb között.
2016. jún. 25. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Mi miért nem voltunk erre képesek?
2016. jún. 25. 21:57
 4/6 Waff ***** válasza:
Mert katonailag is meg volt szállva Magyarország a Szovjetunió által. Azaz a szovjetek parancsoltak. Jugoszlávia nem vlt megszállva és számottevő,erős hadsereggel rendelkezett. Amúgy Magyarország is megpróbált ellenszegülni,lásd 1956.....
2016. jún. 26. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Jugoszlávia miért nem volt megszállva?
2016. jún. 26. 16:38
 6/6 Waff ***** válasza:
Azért nem volt megszállva mert a második világháború alatt végig a szövetségesek oldalán állt,és erőteljes partizánháborút viselt a megszálló németek ellen egészen a háború végéig. Jugoszláviát lényegében a jugoszláv partizán csapatok szabadították fel 1944 végén-1945 elején Tito vezetésével,de végig szövetségi kapcsolatban álltak az amerikai,brit és szovjet oldallal.1944 őszén a szovjet csapatok a mai Vajdaság és Baranya (délvidék egy része) területein ugyan végig vonultak mert az akkor még a Magyar Királyi Honvédség ellenőrzése alá tartozott. Tito nem kért a szovjet jelenlétből,csak annyit engedett meg nekik hogy az említett területeken végig vonuljanak,mivel Magyarországgal hadban álltak a szovjetek,Jugoszláviával meg szövetségben. Tehát a háború végén a Jugoszláv-Szovjet kapcsolat még szövetséges,baráti volt. Később mikor a szovjetek már megszilárdították a jelenlétüket és hatalmukat az egész Kelet-Európában (40'-es évek második fele),ki szerették volna terjeszteni hatalmukat Jugoszláviára is,azaz befolyásuk alá vonni.Na ekkor volt a szakadás Belgrád és Moszkva között,Tito és a jugoszláv vezetés szembefordult a szovjetekkel,ezt hívták külön utas politikának.Jugoszlávia az egész hidegháború alatt,egész 1989-ig megőrizte az el nem kötelezett státuszát,az el nem kötelezett országok egyik alapító és vezető tagja volt,Nasszer Egyiptomával az élen. Jugoszlávia nem volt se nyugati,se szovjet befojás alatt,a kettő közt ügyesen kihasználta különleges helyzetét.
2016. jún. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!