Miért változott így meg a "helyzet"? (ókori kelet vs. Nyugat. )
Oké, jogos amit írsz. Akkor a tények ellen mit hozol fel?
Ahol korruptabbak az emberek ott kevesebb a becsület. Fordítva van, mint ahogy mondod.
#8-as, az amit leírtál, szintén csak a "tudomásod szerinti" zagyvaság.
Nyugaton azért kisebb a korrupció, mert a nyugati mentalitásban sokkal jobban megvan az, hogy az ember egy közösség része, és akkor jutnak előrébb, ha a közösség jut előre, és az egyén nem csak magával foglalkozik. Ez a gondolkodásmód a demokrácia alapja, ami Nyugaton magától alakult ki, Kelet pedig csak importálta, ezért ott soha nem is fog normálisan működni.
Pl. Skandináviában volt egy kísérlet, hogy egy erdei kirándulóösvénynél jelzőlámpát telepítettek. Rejtett kamerával figyelték, hogy mit csinálnak az arra kiránduló emberek, és azt látták, hogy ha pirosat mutat, akkor engedelmesen megállnak. Mert valahogy beléjük van nevelve, hogy a közösségi szabályoknak meg kell felelni, mert ami a közösség érdeke, az az egyén érdeke is. Ezzel szemben egy keleti mentalitású ember simán átmenne a piroson, mert ugye egy erdőben semmi nem fogja elütni, és csak nevet a közösségi szabályokon, sőt, azt mondja, hogy hülyeség egy erdőben a jelzőlámpa (amúgy igaza is van, de itt most a mentalitás a lényeg). Szerintem ezért kisebb nyugaton a korrupció, mint keleten.
Egyébként én nem csodálom a Nyugatot sem, sőt, amit írtam róla, ma már lehet, hogy annyira nem is jellemző rá, de régen jellemző volt. Ma a nyugat kifordult magából, és kezdi egyre inkább megtagadni az értékeit.
"A Nyugat" (legyen ez a római-görög világ, a nyugati keresztény Európa, Nyugat-Európa) nem volt huzamosabb ideig elnyomva semmilyen keleti birodalom részéről. Nézzük sorba: a hunok viszonylag kevés ideig tevékenykedtek aktívan, Attila halála után szétesett a birodalma. Volt pár év, amikor a Római birodalom magterületeit is fosztogatta és feldúlta, de nem tartott annyi ideig, hogy a társadalmi változásokat hosszabb távon befolyásolja. A Magyaroknak is volt egy erősebb időszaka, ami után beolvadtak a keresztény kultúrkörbe, hosszú távon éppen hogy nyugati keresztény kulturális-civilizációs expanzió zajlott, nem a magyarok nyomták el a Nyugatott. Az utolsó nagy keleti nomád katonai expanzió a 13. század közepén az orosz fejedelemségeket nagyon komolyan érintette, több évszázados széttagoltság, függőség a mongoloktól, és ez már komolyan hatott az orosz társadalom fejlődésére. De ennek a határa Magyarország és Lengyelország volt, és ezeken a helyeken is egy-egy nagy hadjáratot vezettek (ugye Tatárjárás 1241-42), de nem tudták megvetni a lábukat. A Nyugatnak ez is csak egyszeri katasztrófa volt, és csak a periférián.
Szóval nem voltak olyan időszakok, amikor huzamosabb ideig egy keleti nomád állam elnyomása érvényesült volna Európa nyugati felében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!