Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért változott így meg a...

Miért változott így meg a "helyzet"? (ókori kelet vs. Nyugat. )

Figyelt kérdés
Régen a mongol birodalom, íjasok, a magyarok, az összes távolkeleti barbár nép, fosztogatta és elnyomta a nyugatot, a mongol birodalom konkrétan a föld felét elfoglalta, hogyan buktak meg, miért fordult meg a mérce, a nyugat miért lett fejlett és előzte le a keletet? A magyarok is rettegésben tartották a nyugatot, majd a tatárok, kik szintén eltűntek. De főleg az foglalkoztat, hogy a mongol birodalom hogy bukhatott el, ha ekkora területe volt: [link] a nagy barna folt. Egységes volt meg minden. És gyorsan elbukott! Miért előzte meg a nyugat a keletet, mi segítette ebben? Az elnyomás? Mert ugye az afrikaiak mindig azzal jönnek hogy el voltak nyomva gyarmat meg minden, de a nyugat is és az pedig fejlett. Amúgy, az ázsiaiak a leg értelmesebbek, a statisztikák szerint, akkor talán régen is így volt, de akkor a nyugat hogyan igázhatta le őket egy időben? Most melyik a fejlettebb, jobb gazdaságú, ázsia vagy a nyugat éa a US?
2016. ápr. 8. 21:32
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
A mongol birodalom... [link]
2016. ápr. 8. 21:33
 2/14 anonim ***** válasza:
51%

Igazából értelmetlen a kérdés, mert olyan dolgokat hozol össze, amiknek igazából nincs közük egymáshoz.


A Nyugat fejlődése egy külön téma, és az ázsiai nomád birodalmak is egy külön téma. Most arra vagy kíváncsi, hogy a Nyugat hogyan lett expanzív és hódította meg a világot, vagy arra, hogy az ázsiai nomád birodalmak miért buktak el? Mindkét kérdés érdekes, és megvan a maga magyarázata a dolognak, de a kettő között nincs olyan sok összefüggés. (Pl. a Nyugat miért ne emelkedhetett volna fel attól, hogy Ázsiában nagy nomád birodalmak jöttek létre? Nem értem a logikát a gondolkodásodban)

2016. ápr. 9. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Erőszakkal területet szerezni az egy dolog, megtartani az más.

A magyarok rettegésben tartották nyugatot, ezért volt sorsfordító Augsburg...

2016. ápr. 9. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
A magyar fejlődèsnek nem kicsit odavágott a török hódìtása. A nyugat azèrt ilyen fejlett mert ott volt egy erő egyensúly ès senki nem tudott sokkal a másik fölè kerekedni,nem volt olyan,hogy egy háborúval hatalmas területeket foglaltak volna el. A Balkán is azèrt olyan amilyen mert ott sokkal tovább volt a török mint Magyararországon,mert azèrt a közèpkorban nem volt az semmivel elmaradva másik országogtol,csak hát itt a környèken csak nekünk volt olyan szerncsènk,hogy ilyen jó muszlim szomszèdunk volt. A brittek se azèrt lettek ilyen fejlettek mert ők okosabbak vagy jobbak mint mi,csak a földrajzi elhelyeszkedèsük miatt nagyon jó helyzetben voltak
2016. ápr. 9. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Azért a törökökre se kell mindent fogni, Nyugat-Európában is voltak sokáig tartó és véres háborúk (százéves háború stb.), illetve olyan pestisjárványok, hogy sok helyen a lakosság fele odalett (Angliának a lakossága 1300-ban 4 millió volt, 1485-ben 2 millió). A Német-római Birodalomban a harmincéves háborúban a német lakosság fele elpusztult (1618-1648). Szóval ne higgyük már azt, hogy Nyugaton kolbászból volt a kerítés, mi meg úgy szenvedtünk, ahogy senki más. Mert így beállítani a dolgokat kicsit túlzás.


Az, hogy a Nyugat fejlettebb volt, bele volt "kódolva" az ottani társadalmakba, mert egyrészt kevésbé voltak mezőgazdasági területek, hanem inkább a kereskedelem és a városiasodás játszott egy idő után fontos szerepet (és egyéb dolgok, mint pl. Angliában a juhtenyésztés, ami a földművelés helyett legelőket követelt meg). A lényeg, ilyen és még más egyéb tényezők miatt is Nyugaton lebomlott a feudalizmus társadalma, és ehhez járul még Amerika felfedezése és a gyarmatosítás kezdete is. A kereskedelem, pénzforgalom, városiasodás, a kapitalizmus megjelenése az, ami a Nyugatot felemelte.


Keleten viszont ezek a folyamatok nem alakultak ki, mert mi maradtunk a földművelésnél, sőt, mi láttuk el Nyugatot is élelmiszerrel (Lengyelország, Magyarország, Balti-térség stb.), így nálunk konzerválódott a jobbágy-földesúri viszony. Ehhez képest a török jelenléte csak hab volt a tortán, hozzájárult a lemaradáshoz, de Magyarország társadalma már a török jelenlét előtt konzerválta a feudalizmust.


Nálunk minden tényezője hiányzott annak, hogy utolérjük a Nyugatot a fejlődésben (városok és polgárság hiánya, fejlett ipar, fejlett kereskedelem hiánya, földrajzi felfedezések hiánya, nem bomlott le a feudalizmus stb.).


Jó persze, szokták mondani, hogy Nagy Lajos és Mátyás király idején elég fejlett és erős volt az ország, majdnem utolértük a Nyugatot, ami igaz is, viszont a fent felsorolt tényezők hiányában ez az eredmény nem lehetett tartós. A Dózsa-féle parasztháború után olyan törvényeket hoztak, amik konzerválták a jobbágyságot nálunk (megtiltották a költözködésüket, megerősítették a földesurak pozícióit), tehát már a török-kor előtt, 1514-ben megpecsételődött nálunk a lemaradás, ezt hívják egyébként szakszóval "második jobbágyságnak". Ebben az időben Nyugaton már megjelentek a kapitalizmus csírái, a század végén Németelföldön már kifejlett bankrendszer volt(kapitalista kereskedőtársaságok stb.). Magyarország ettől már ekkor évszázadokra el volt maradva. És 1526 még csak ezután következett...

2016. ápr. 9. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Egyébként a #4-nek abban igazat adok, hogy a földrajzi elhelyezkedés tényleg meghatározó volt (pl. a britek esetében), de abban már nincs igazad, hogy a középkorban ugyanolyan társadalmak és feltételek voltak Nyugaton és Keleten. Ez nem így van. A Balti és a Levantei kereskedelem már a középkorban is Nyugaton összpontosult, ami a városiasodást lendítette fel, ami már a középkorban is együtt járt a feudalizmus lebomlásával (Észak-Itália, Flandria, Franciaország egyes részei, Anglia déli része stb.). Ezek már az 1300-as években évszázadokkal előrébb jártak a társadalmi fejlődésben, mint a közép-európai feudális társadalmak.
2016. ápr. 9. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
2: Mert talán a kelet kifosztotta és elnyomta a nyugatot, akkor hogyan lett fejlett...?
2016. ápr. 9. 09:40
 8/14 Titusztitusz ***** válasza:
A kérdésedre a válasz alighanem ott van, hogy időtlen idők óta KÜLÖNBÖZIK a keleti és a nyugati emberek-népek mentalitása, viselkedése, gondolkodásmódja...A keletiek fő jellemzői röviden:Becsületes viselkedés, háborúban embertelen kegyetlenség,a harci bátorság megbecsülése,zsákmányolási késztetés, viszont békében jóindulatu segítőkézség, naívság,az álnokság-kétszínűség szinte teljes hiánya...Ezzel szemben a nyugati emberek-népek mentális sajátosságai mindennek szinte a fordítottjai:Erős diminanciára való törekvés, álnokság, ravaszság, mások javainak háborús zsákmányolás helyett inkább "békés" átverések-becsapások álltal való elvétele,kétszínűség, csalásokra való hajlam, stb, stb...Ezek a tulajdonságok időtlen idők óta jellemzőek szinte minden keleti, és nyugati népre/emberre úgy nagy átlagban...Éshát mi következik/következett mindebböl??? Hát az, hogy a HÁBORÚKAT szinte mindig a keleti népek nyerték, viszont a "békét" meg a nyugatiak...Ezért volt mindig is az a helyzet, hogy egy-egy keleti nép betört nyugatra látványos győzelmek sorozatával, aztán 1-2 száz év alatt felmorzsolódott sokszor maradék nélkül a BÉKÉBEN...Ahogy mondani szokás:A keletieknek a nyugatiak NEM ELLENSÉGKÉNT voltak igazán veszélyesek, hanem "BARÁTNAK",és "békés szomszédnak"...
2016. ápr. 9. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
8: Ezt honnan a fenéből veszed, hogy álnokok a nyugati emberek? Tudtom szerint a nyugaton sokkal alacsonyabb a korruptsági ráta mint keleten, ahol lopnak csalnak.
2016. ápr. 9. 10:22
 10/14 Titusztitusz ***** válasza:
"Tudomásod szerint"...Ebben a mondatban van már megint a lényeg, csak neked nem tünt fel a dolog, kérdező...És ITT alighanem megint jól nyomon követhető a "keleti-nyugati" mentalitás közötti különbség..."Tudomásod szerint"...(EZT sohase feledd el, vagy gondolkozz el egy kicsit alaposabban...EZEN a rövid mondatodon...)
2016. ápr. 9. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!