Miért jó az anyagnak, ha élőt alkot?
Igen, itt nincs jó vagy rossz, csak olyan van, hogy megmarad vagy eltűnik. Ha valaminek olyan tulajdonsága van, hogy emiatt megmarad, akkor sem azt mondjuk, hogy azért olyan, mert az jó neki, hanem hogy amiatt a tulajdonsága miatt maradt meg a többivel szemben.
Például mondjuk, hogy egy rakás üstökös száguld a Naprendszer felé, különféle pályán. Lesz, amelyik belezuhan a Napba, lesz amelyik kipenderül a csillagközi térbe, és lesz néhány, amelyik stabil pályára áll a Nap körül. Ezek az üstökösök nem azért állnak stabil pályán, mert az jó nekik, egyszerűen csak szerencsések voltak, emiatt maradtak meg. Így működik a természetes szelekció. És ha még ezt a tulajdonságát át is tudja ruházni a többiekre, akkor még többen maradhatnak fenn. (Mondjuk itt már sántít az üstökös példa, de talán érthető. :D)
Tényleg szeretnéd egy mondatban megkapni az élet kialakulását az első önreprodukáló aminosavtól a homo sapiensig?
A számítógépben mikroszkopikus elektromos kapcsolócskák váltogatnak a ki-be, 0-1 állás közt. Ez valamikor az első elektromos relével indult, ami csak egy tekercs volt, ami behúzott egy másik kapcsolót. Fel tudod fogni az egész felépülését, fejlődését addig, aminek a végén WOW-ot játszol neten?
Nem? Pedig ez egyszerűbb. De ugyanúgy egy fejlődés az egyszerűtől a bonyolult felé. A számítógép esetén az emberi szándék volt a hajtórugó, a másik esetben meg a természet törvényei korlátozták be az út két szélét, amin haladt a folyamat.
Ennek a folyamatnak a megértése nélkül, legalább az elvi átlátása nélkül esik az ember abba a hibába, hogy misztikus hátteret tulajdonít az egésznek. Mint a kreacionisták például.
Az első aminosavakig valószínűleg csak a véletlen dolgozott, megfelelő alapvegyületek megfelelő körülmények közt. De onnantól, hogy ezek véletlenül önfenntartó, sőt önreprodukáló formába alakultak, már új szabály működött. Ezek még valószínűleg nem voltak még a mai definícióink szerinti élőlények, de már reprodukálódtak, közben még mindig változva, a véletlen, sikeresebb változatok megmaradtak, a kevésbé reakcióképesek kiszorultak, ez láncreakcióban ismétlődött, egyre sikeresebb óriásmolekulákat eredményezte.
Tulajdonképpen szerintem, ha így nézzük, evolúció előbb létezett, mint az élet.
Hol vannak az ezo hívők? Csak mi szoktunk néha bepofátlankodni hozzájuk, ők elkerülik a tudomány témakört?
Mert hogy csak értelmes válasz érkezett eddig...
Váááárjááál, jönnek azok.
Nekik minden eddig itt leírt komment máglyahalálra jogosító szentségtörés lehet.
:D
"A földi biomassza nagyon kevés kivételtől eltekintve végső soron napenergián hízik."
Ha pedig ebben a mondatban kicseréled a "nap"-ot "csillag"-ra, akkor nyugodtan írhatod, hogy kivétel nélkül :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!