Mit gondolsz a szlovákok délszláv eredetéről?

Figyelt kérdés

[link]

Szerintem butaság,de ti mit gondoltok erről?

Nekem is voltak tótok az őseim közt,de ha délszláv eredetűek lennének,akkor egy csomó horvát és szerb eredetű családnévnek kellene lennie a szlovákok közt,nem pedig csehnek és lengyelnek.



2016. jan. 31. 18:18
 1/10 hollófernyiges ***** válasza:
Nyilvánvaló baromság. Szerinte a nagy tömegben északra települt délszlávok száz év alatt teljesen átvették a szórványosan közébük települt csehek nyelvét, míg mondjuk a 18. században a Pilisbe vagy Békésbe telepített szlovákok közül a túlnyomó magyar környezet ellenére sokan máig megmaradtak szlováknak (hogy a svábokat, máig görög katolikusnak megmaradt ruszinokat ne is említsem). Aztán ott van az általad említett nevek kérdése; hogy miért nem települtek be a magyarok a nem magashegyi Felvidékre, ahol ma színszlovák a népesség (miközben az életkörülmények nem rosszabbak mint Erdélyben); meg az hogy mindez már a 16-18. században kellett hogy lejátszódjon és egyetlen írásos forrás nem említ sokszázezres áttelepítést.
2016. jan. 31. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Én nem merném - főként nem nemes egyszerűséggel - baromságnak nevezni ezt az állítást.

Ez egy hosszú, nem kevés forrásanyagot megjelölő tanulmány.

Kétségtelen, hogy meglepő, mert ilyet mi nem tanultunk, nem hallottunk az iskolában, mint pl. Tótország, és főként nem a szomszédként megjelölt országok között.

A tanulmány támaszkodik a kettős honfoglalás elméletére illetve tényére. (ld. László Gyula kutatásait...) Ez sem ment át olyan nagyon a köztudatba...

2016. febr. 3. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ez pedig kifejezetten új állítás:

.......  " 1858. november 6-án, gróf Széchenyi István, aki a Magyar Tudományos Akadémia alapítója volt, elméletben visszavonta támogatását az Akadémiától, mivel az a Habsburg irányzatok támogatója lett....."


Ez a mondat a honlap első oldalán található...

2016. febr. 3. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"főként nem a szomszédként megjelölt országok között." - HELYETT:

főként nem a Tótország szomszédjaiként megjelölt országok között

2016. febr. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 hollófernyiges ***** válasza:
0%
Attól, hogy én beírom forrásnak a Cartografia atlaszát, meg Ptolemaioszt, nem lesz igazam, ha laposnak mondom a Földet. Azok a források semmit nem mondanak a délszlávok Felvidékre településről. A tót elnevezés pedig a germán thuatból származik, régi általános magyar neve volt a szlávoknak. Úgy, mint az olasz meg az oláh ugyanabból a vlak-ból jön, de attól még a románok nem keletre települt olaszok.
2016. febr. 3. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Attól, hogy én beírom forrásnak a Cartografia atlaszát, meg Ptolemaioszt, nem lesz igazam, ha laposnak mondom a Földet. "


Bizony, hogy nem lenne igazad, de mennyire, hogy nem!!!

Azért nem, mert állításodat valamint hivatkozási alapjaidat TAPASZTALATI úton, ÉRZÉKELÉSSEL, MÉRÉSEKKEL lehet megcáfolni.

Csakhogy az, amiről itt szó van, nem tartozik ebbe a csoportba.

Így bizony a hivatkozásokat – ha tárgyilagosak, elfogulatlanok, érdeklődőek akarunk maradni – illene részleteiben megismerni.


Te ezeket teljes mélységükben ismered???

2016. febr. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Gondoljuk át, mit ír a Czuczor - Fogarasi- szótár Tótországról!


TÓTORSZÁG, (tót-ország) ösz. fn.

1) Magyarország koronájához tartozó társország, melynek határa nyugotról Horvátország, a többi három oldalát pedig a Duna, Dráva és Száva választják el Magyar-országtól, Serviától, és Bozsnyákországtól. Máskép: Szlavónország, Szlavónia.

Egyébiránt hajdan ez Alsó Tótországnak vagy Alsó Szlavóniának neveztetett, midőn a (Magyar birodalommal egyesülve levő) mostani Horvátország Felső Szlavónia nevet viselt.

2) Szélesb népies ért. tót népségek által lakott vidékek, felső Magyarországban, mennyiben t. i. az ,ország’ szó népies nyelven egyes vidéket is jelent, pl. görbe ország.

2016. febr. 5. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

És mit ír ugyanez a szótár a tót elnevezésről?


"TÓT, (1), fn. tt. tót-ot, harm. szr. ~ja.

Szoros ért, azon szlávfajú s hazánkban lakó népség neve, mely magát saját nyelvén szlovák-nak nevezi, s nyelve kivált a nyugati megyékben legközelebb áll a cseh és morva szójáráshoz.

Régibb irásmóddal: tóth, thót. Pozsony, Nyitra, Trencsin, Árva, Turócz, Liptó, Sáros vármegyei tótok.


Különféle üzérkedéseik és foglalatosságaiknál fogva: gyolcsos tót, olajos tót, drótos tót, kaszás tót, vajas tót, sajtos tót, kalamászos tót, csipkés tót.

Leginkább az ily vándor tótokra vonatkoznak ama gúnyos, tréfás közmondatok, melyek a nép ajkain forognak. pl. Soha sem láttam rongyos tótnak jó nadrágát. Tüszög, mint a tót bocskora. Járja az országot mint a csipkés tót stb.

Szélesb ért. így nevezi a nép a slavoniai, horvátországi, dalmacziai, illiriai szlávokat is, kivált kik némely áruczikkekkel bevándorolják az országot. Zágrábi tót („A Thótok Zágrábban... teszik ülő székeket.“ Liszti László 1653-ban), borsos tót, sáfrányos tót, máskép néhutt: bális vendis. Egyébiránt közösebb szokás szerint a többi szláv népeket különkülön sajátságos neveken hivjuk: orosz, horvát, szerb, lengyel, bosnyák, bunyevácz stb.


Némelyek véleménye szerint a tót nevezet a bizonyítást vagy rámutatást jelentő to to (az az) szótól vette volna eredetét, melyet t. i. a beszélő szlávok ajkairól gyakran hallani.

Igy tréfás gúnynyelven a német neve sagterbakter, a felső dunai német hajósoké: hörögetö.

Úgy látszik, hogy a czinczár, hiencz népnevek is szókiejtésre vonatkoznak. Valamint egyes személyeket a népies nyelvszokás bizonyos szójárásaikról nevez el: hasonlóan történhetett ez a szlávokkal, s különösen a szlovákokkal."


Tehát Czuczor és Fogarasi nem német eredetűnek véli a tót elnevezést. (Híresen alapos, gondos, körültekintő és ALÁZATOS kutatómunkát végző szerzőpárosról van szó!!!)

2016. febr. 5. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 hollófernyiges ***** válasza:

Czuczor és Fogarasi 1862-ben írták a szótárukat és a tót elnevezés az akkori viszonyoknak megfelelő volt, Szlavónia Tótország elnevezése akkor már évszázadok óta kikopott a használatból és csak a szlovákokat nevezték így. Ma már őket sem.


Amúgy pedig

[link]

2016. febr. 5. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Igen, láttam én is a Wikipédia által leírtakat.

De a Tótország, tót - szlovák - szlavón stb. kérdés ennél jóval tágabb és régebbi, és mindmáig lezáratlan és megoldatlan kérdésekkel teli. Mint például a 'tót' szó eredete is. Hatalmas irodalma van.

Ezek áttanulmányozása nem érdektelen.

Csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy több tiszteletet érdemelnek meg azok, akik ezzel foglalkoznak, még akkor sem ócsárolandók, ha általunk nem ismert vagy nem elfogadott megállapításokat tesznek.

A Czuczor - Fogarasi szerzőpáros munkájának elutasítása amiatt, hogy a szótáruk 1862-ben jelent meg, számomra megfoghatatlan, amikor a 'tót' név eredetének vizsgálatáról esik szó. :)

2016. febr. 5. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!