A török uralkodók miért voltak annyira kegyetlenek, hogy a saját fiaikat, testvéreiket kivégeztették?
Na igen de sokszor olyat végezhettek ki aki talán alkalmasabb lehetett volna az uralkodásra.
Ill akkor minek neveltek fel annyi herceget?
Vagy abban az esetben mi van ha van egy fiú és az az egy le akarná taszítani a trónról az uralkodót? Azt is kivégeztette a szultán?
Nem Török, hanem Oszmán Birodalomról beszélsz gondolom. Oszmán uralkodókról van szó. Náluk egy egy hagyomány volt, meg aztán sok másik ember győzködött Szultánokat hogy ölje meg ezt-meg azt. Ilyen volt mikor Szulejmánt "átverték" hogy lázad ellene a fia és ezért ölette meg Musztafát.
I. Ahmed változtatott ezen és a törvényt felülírva mikor Szultán lett a testvérét nem ölette meg.
Amúgy egy dokumentumfilmben láttam hogy a Hercegeket volt mikor külön ketrecekbe vagy elkülönített helyen nevelték mert egymást megölték volna. Sok gyilkolászás ment testvér és testvér közt is a hatalomért.
Ezt nem csak a török uralkodók követték el, hanem az európaiak is, csak nem feltétlenül nyíltan - az orgyilkosok egész jól megéltek a középkorban.
A hatalom megragadása és megtartása érdekében az emberek igen sok mindenre képesek.
Nézd csak meg a mai politikát............
Olvass csak utána a Taj Mahal-t építtető mogul élettörténetének.
Őt is a saját fia vágta életfogytig tömlöcbe, hogy a helyére ülhessen.
De ő maga sem népszavazással és baráti örökléssel ült trónra. Ott a tesók irtották egymást vidáman.
Még mindig jobb eset, ha csak az uralkodó esetleges vetélytársai pusztulnak, mintha polgárháború vérengzései tarolnák a híveiket.
Igazából elvárták az uralkodótól, hogy ne tegye ki az országot veszélynek.
A száműzés nem sokat ért, könnyen toborzott csapatokat a külső vilajetekből, szandzsákokból, esetleg a szomszéd uralkodót is könnyen maga mellé állíthatta egy-egy trónkövetelő gyerek, vagy testvér.
A legjobb megoldás volt ez a birodalomnak. Általában nem kisgyerekek, hanem már nagykorú, vagy ehhez közel lévő gyerekek ölették meg egymást, vagy ölette meg őket a szultán. Talán ez olyan szempontból jó, hogy valamennyire sikerült szelektálni az uralkodásra képtelen egyedeket, ugyanakkor a keménykezű diktátor szultánokat nem zárta ki.
Egyébként nem is egy trónharc volt, például Timur Lenk 1402-es betörése utáni trónharcok után (ugye ő elfogatta I. Bajazid szultánt) 11 éves polgárháború és 30-40 év kellett a Birodalom helyreállításához, körülbelül az emírségi szintre süllyedt vissza. Mindehhez képest 1396-ban a nikápolyi csatában legyőzte az akkori legtekintélyesebb keresztény uralkodó vezette összeurópai sereget. Itt azért látható a szintkülönbség.
Persze rengeteg egyéb trónharc volt, ami a Birodalom gyengülését nagymértékben segítette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!