Ha visszamennénk 1900-ba, és egy ottani fiatalembert elkezdenénk mindig 10 évvel előre vinni az időben és bemutatni neki az aktuális kort 1910,1920,1930 stb. honnantól válna számára felismerhetetlenül bizarrá a világ?
1960-as évektől mondjuk?
Ha egyből bedobnánk 1980-ba, szívrohamot kapna?
Ez alkattól függ. Lehet, hogy már a 40-es években rosszul érezné magát, de lehet, hogy jól viselné a 90-es éveket is.
Nagy átlagban szerintem az 50-60-as évek lenne a határ, mert akkoriban változott nagyot a társadalom alap értékrendje, akkor rengett meg a régi konzervatívabb élet.
Ha meg a műszaki dolgokra gondolsz, akkor szerintem a 80-as évektől már elég furcsának látná a mindennapi életet.
1900-ban még nem volt elképzelhető egy átlag ember számára a repülés -mint technikai vívmány, 1903-ban viszont a Wright fivérek végrehajtották az első levegőbe szállást.
rá 66 évre 1969-ben már a Holdra szállt le az ember, eközben a társadalom is teljes mértékben megváltozott, a miniatűr kütyük elidegenítik egymástól az embereket a személyes kapcsolatok is elég bizarrok -számomra még mai szemmel is-.
De ez személyfüggő, Nikola Tesla, meg sok más tudós valószínű nem lepődne meg annyira.
"1903-ban viszont a Wright fivérek végrehajtották az első levegőbe szállást. "
Mármint levegőnél nehezebb, merev szárnyú géppel. De a léghajózás már korábban ismert volt. :)
Attól függ, mit értük azon, hogy "felismerhetetlenül bizarr".
A 30-as években ugyanúgy léteztek "bezzeg az én időmben" típusú mondatok/újságcikkek, ahogy ma is léteznek. Márpedig ezeket olyanok írták, akik 1900-ban voltak ifjak. Nem is kellett őket előrevinni, csak beleöregedtek.
Az emberi intlligencia szerencsére képes tanulni és alkalmazkodni. Elmehetsz olyan helyre, ahol nincs villany, nincs autó, emgtanulod a szabályokat, hozzászoksz a kerekes kútból való vízhúzáshoz. Ugyanez a másik irányban is működik, eleinte persze szokatlan lesz, de "elviselhetetlen" semmiképp.
Amúgy valószínűleg a technikai dolgok kevésbé furák, az ember hozzá van szocializálva ahhoz, hogy technológit használjon, csak maga a konkrét tachnológia lenne egy idig szokatlan (pl hogy tekerős telefon helyett mobil van, vagy ha nem tudsz valamit akkor nem lexikont keresel, hanem google). A társadalmi változások már egy másik dolog: melegházasság, nők szavazati joga, vallás nem kötelező jellege, "prostinak öltözött" lányok az utcán, stb - ezek kiakasztóak lehetnek.
Ez nagyban függ attól, hogy milyen érdeklődésű és milyen beszűkült látásmódú az adott illető. Valamint az is sokat számít hogy hol és mennyi ideig tartózkodik, az adott időkben.
Ha mondjuk New Yorkban, egy-két másodpercenként ugrana időt, és az illető egy egyszerű parasztlány, akkor lehet kidobná a taccsot olyan 1970 környékén...
De ha mondjuk egy filozófus, mérnök, sci-fi író lenne az alany és szintén New Yorkban pár másodpercekig lenne csak, akkor meglepődne ugyan, de nyilvánvalónak érezné a fejlődést és megértené, elhinné amit lát. Persze kikerekednének a szemei azért. :D
Ha hirtelen 1980-ba dobnánk az alanyokat, akkor a parasztlány valószínűleg elájulna, a sci-fi író meg érdeklődve kapkodná a fejét.
Tényleg jó kérdés, de csak találgatni lehet. Főleg, hogy teljesen más a kérdés, ha a technikai fejlődési vagy ha a társadalmi aspektust nézzük.
Társadalmi szempontból szerintem (de ez teljesen szubjektív) 50 év különbség már elég a "kultúrsokkhoz".
Technikailag már bonyolultabb a kérdés.
Ha a mai világba hoznánk mondjuk da Vincit, tökéletesen megértené és ujjongva tenné magáévá egy gázturbina működését, de az elektronika, magfizika vívmányai boszorkányságok lennének a szemében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!