Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egyetemi történelem szakos...

Rigómező kérdése:

Egyetemi történelem szakos tanár szeretnék lenni. Az ELTE bölcsészettudományi karán belül töri szakra szeretnék menni. A 3 éves alapképzés után nem tudom melyik mesterképzésre kell jelentkezni? Ehhez kérném ebben jártas emberek segítségét.

Figyelt kérdés
Alapképzés után a tanári mesterképzésre és utánna PHd, vagy pedig a diszciplináris szakokon belül a sima törire kell mennem és utánna PHd? Mert az utóbb megemlített nem ad tanári végzettséget.

2015. okt. 28. 15:28
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

"Ha a PHd megvan akkor már egyetemi tanár is lehetek ugye?:)"


- Nem valószínű, mert az egyetemi tanári címet olyan egyetemi oktatók kapják, akik mögött nagy munka áll. Viszont már doktori képzés alatt lehet valaki tanársegéd, később adjunktus stb. Bizonyos doktori képzések kötelezően előírnak megadott óraszámban tanítást, szóval lehet, hogy nem választás kérdése, taníthatsz-e.

2015. okt. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

"Amúgy ha elvegzem ebben az osztatlan tanarkepzesben a 6 évet akkor ebben nincs is benne a mesterkepzes??"


- Utaltunk rá bármilyen formában, hogy ne lenne benne? Szerintem inkább az ellenkezőjét írtam.

2015. okt. 28. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:
Rendben, értem. Köszönöm a felvilágosítást!:) ha szabad megkérdeznem mint első éves neked hogy tetszik eddig ez az osztatlan tanárképzés?:) szerinted érdemesebb lenne nekem is ebbe belevágnom vagy érdemesebb ha történész pályára megyek?:)
2015. okt. 28. 17:27
 14/21 anonim ***** válasza:
Egyetemen tanításhoz nem kell osztatlan tanári. Sima alapképzés+diszciplináris mester+3 év doktori. Utóbbi alatt már lehet tanítani.
2015. okt. 28. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
Ja értem. Ha a diszciplináris mester képzés nem ad tanári végzettséget az akkor nembaj? Amúgy azért gondoltam az osztatlanra mert ha nem jutok be a doktorira akkor tanarnak elmehetek...de ha a diszciplináris mestert megcsinalom és nem jutok be a doktorira akkor okleveles történészként nem fogok tudni elhelyezkedni.
2015. okt. 28. 19:34
 16/21 anonim ***** válasza:
Ha a doktorit elvégzed, az sem biztosíték egyáltalán arra, hogy elhelyezkedsz egyetemen.
2015. okt. 28. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Értem. Véleményed szerint a történész pályába vagy a tanáriba érdemesebb belefogni?
2015. okt. 28. 21:17
 18/21 anonim ***** válasza:

Abba, amelyik jobban tetszik, jobban vonz. Én tanár vagyok, és a tapasztaltak alapján nem javasolnám másnak ezt, de valaki szereti. Nem is lehet máshogy csinálni: ha könnyű és/vagy anyagilag vonzó munkát keresel, nem neked való.

Történésznek lenni pedig érdekes lehet, de azt kell tudni, hogy rengetegen mennek történelem szakra pusztán azért, mert szeretik a történelmet, aztán egyszer csak arra eszmélnek, hogy nem tudják, mit kezdjenek a szakkal. Sokan pótcselekvésként mennek doktori képzésre. Másokat persze tényleg érdekel, de tény, hogy túljelentkezés van. Emellett sajnos nem egy régóta munkakereső történelem szakost ismerek Ez a szomorú valóság, de ez nem jelenti azt, hogy ne volna helye a világban történészeknek. Csupán azt, hogy elég nehéz a helyzetük.

2015. okt. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Igen sajnos ez igaz..:/ hát nemtudom ez elég nehéz döntés, igazából érdekel a tanítás is, és hát 6 év után na meg az évek múlásával azért csak nem lehet olyan rossz egy középiskolai tanár fizetése. Meg ha sikerülne az hogy mondjuk egyetemen tanítsak talán ott sem lenne olyan rossz a fizetés. Viszont történészként meg nem lenne tanári végzettségem és akkor ha doktorit megcsinálnám akkor sem taníthatnék egyetem?! (Ha jól tudom) és hát MA történész diplomaval elhelyezkedni.....
2015. okt. 28. 21:42
 20/21 anonim ***** válasza:

Szia! Először is, erről eddig nem volt szó, hogy állsz a nyelvekkel? Ahhoz, hogy phd-ra menj, illik tudni legalább egy nyelvet folyékonyan, olyan szinten, hogy olvass-írj rajta szakirodalmat is akár. A történész munkája során ugyanis rengeteg külföldi utat tesz, konferenciákra megy, tisztában kell lennie a külföldi történészek tevékenységével is, tehát egy idegen nyelv az eléggé alap, hogy menjen. Tehát a felsőfokú angol vagy német nyelvvizsga nem árt. Ha ez nincs meg, inkább hagyd is az egészet.


Amúgy én is csatlakoznék az előttem szólókhoz, hogy ha történelemmel akarsz foglalkozni, akkor osztatlan tanárnak jelentkezz. Egyrészt, nem fogsz annyira sokkal kevesebbet tudni töriből, hogy ha ezt végzed el, tehát szerintem a sima töri BA + MA képzés nem tesz olyan sok pluszt hozzá a töritudáshoz, mint a tanári képzés. Másrészt, az osztatlan tanári az egy szakma, azzal már iskolákban el tudsz helyezkedni töritanárként. Míg a diszciplináris MA végzettséggel kitörölheted a s*gged, már bocsi. Egyrészt, semmilyen biztosítékod nincs arra, hogy felvesznek phd-re. Ez nem egy tömeges dolog, nagyon kevés embernek sikerül ez. Lehet, hogy közben meg is unod az egészet, nem is fog már annyira érdekelni, elveszted a lelkesedést. Hány ilyet láttam már! Illetve sok ismerősöm van, aki elvégezte a sima töri MA-t és most fóliában szedik a paprikát és paradicsomot... Vagyis a töri MA az semmi, igazából egy hobbiszak, az végezze el, aki diplomával akar hencegni, amúgy viszont semmi értelme nincs, semmire sem jó.


Phd-re ugyanúgy tudsz jelentkezni osztatlan tanári végzettséggel, sőt, nekem az a tapasztalatom, hogy akik a tanárit végzik el (ami sokkal keményebb, küzdelmesebb szak), sokkal inkább alkalmasak phd képzésre, mert ők megtapasztalták, milyen küzdeni a diplomáért. A sima töri szak az igazából semmi, sétagalopp az egész, mondjuk nem tudom, hogy az ELTÉn milyen, én vidéki egyetemre járok, az itteni tapasztalataimat mondom. Nekem az a tapasztalatom, hogy a tanár szakosok vért izzadnak, tanulnak mint az állat, a sima törisek viszont élik a laza tipikus ivászatos egyetemi életet... Persze nem mindenki, de a nagy átlag ilyen (mondjuk akiből phd-s lesz, az éppen nem az "átlag", tehát az a sima törin is tanul mint az állat).


Na mindegy, mások is a tanári szakot javasolják inkább, én is ezt javaslom. Amúgy én is tanári szakot végzek, csak én még a régi osztott rendszerben. És hidd el, nem irigylem azokat, akik sima törit végeznek, mert a 90% megy a lecsóba, semmit nem fog sima töri végzettséggel csinálni. Mondjuk tanárként sem fogsz Ferrarikat vezetni és nem fognak cicák kísérni két oldalt, tehát nem leszel gazdag, de a tanárság az egy szakma, azzal el lehet helyezkedni, mondjuk azzal sem valami könnyen.

2015. okt. 29. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!