Trianon során miért pont a legértékesebb területeket csatolták el?
Kielégítették a szomszédos országok hatalomvágyát. Létre hoztak egy instabil rendszert Közép-Európában, ami senkinek sem volt jó. Miért? A magyarok helyzetét nem kell ecsetelni. A többi nép számára pedig ott maradt egy nagy méretű magyar kisebbség, és a további években folyamatosan ott lebegett fejük felett a revízió gondolata. Nem akarom persze őket védeni, sőt.
És kinek volt ez jó? Senkinek. Leszámítva az Antant. Sok kelet-európai csatlós állam volt, amiknek léte, hatalma erőteljesen megkérdőjelezhető, területeiket koncként kapták egy korábban erős és gazdaságilag jól teljesítő országtól, amelyik jogosan akarta visszavenni azt. Hogy mit okozott ez? Függőséget. A körülöttünk lévő államok együttműködtek az Antanttal annak érdekében, hogy az megvédje és igazolja őket. Persze az antant ezt készséggel meg is tette, egyetlen esetben sem emelte fel szavát, amikor a magyar kisebbségeket érte jogsértés. Némán hallgatott. És hallgat Európa azóta is.
De volt más célja is a békének. Akkor még a katonák szállításának fő módja a vasút volt. Magyarország pedig elég fejlett volt e téren, igen komoly hálózattal rendelkeztünk. Ha megnézel egy korabeli térképet, látni fogod, hogy országunkban volt egy körvasút. Ma hiányuljuk, hogy nem köti össze vasútvonal az olyan városokat, mint Makó, Baja, Pécs, Szeged stb. Régen ez a körvasút megvolt. No nem az említett városoknál, de nem sokkal a határainkon túl. A mostani határainkon túl. Mai napig megvan ennek egy jelentős része. Ezt Trianonkor elcsatolták, nehogy gyorsan tudjunk mozgósítani. És más intézkedéseket is hozattak. Ha nyáron utaztál már Balatonra, és hosszúnak találtad a vonatutat, és bosszankodtál azon, hogy lehet, hogy csak egy vágány van egy ilyen turisztikailag kiemelt helyen, és mindig a szembe jövő vonatra kell várni, akkor jusson eszedbe, hogy Trianonkor szedették fel a másik vágányt. De ha jól megnézted, a nyomvonala a mai napig megvan. És csak most kezdődött olyan fejlesztés a déli parton, hogy több vágány legyen (bár e fejlesztésről nem sokat tudok).
Egy darab természetes határt nem hagytak nekünk, hogyha újra háború lenne, esélyünk se legyen megvédeni magunkat. Akkor még más volt a hadviselés, ma ez már nem számítana. De nézd meg hol húzódnak a határaink. A belőlünk jó nagy szeletet magáénak tudó Romániával végig az Alföld kellős közepén fut a határunk. Természetes ez? Nem. De mit érdekelte a döntéshozókat, hogy tájegységeket vágnak ketté, hogy tönkreteszik a magyar gazdaságot, a magyar embereket?
Amikor a trianoni döntést meghozták, az igazság mély álomba merült, és elfelejtett felébredni.
És sose fog... mert magától nem ébred fel.
"Senki sem adhat neked szabadságot. Senki sem adhat neked egyenlőséget vagy igazságot vagy bármi egyebet. Ha férfi vagy, elveszed!" /Malcolm X./"
Úgy tudom, a románok természetes határnak a Tiszát gondolták.
De ez viszont politika, nem a tudományokban a helye.
Holott, derül ki a történeti statisztikákból, a trianoni döntéssel az ország fejletlenebb területeit csatolták el (kivéve Burgenlandot, ami fejlettebb volt, mint a trianoni terület).
Persze vannak eltérések, mert a Felvidék déli része történelmileg az ország gazdasági központjához tartozott, de például Kárpátalja konkrétan az egész Osztrák-Magyar Monarchia legszegényebb régiója volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!