Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Interszubjektív és interperszo...

Interszubjektív és interperszonális között mi a különbség? Ezek nem szinonímák?

Figyelt kérdés
2010. márc. 16. 18:09
 1/5 anonim ***** válasza:
az inter az közöttit a szubjektív az tárgyilagost a perszonális az pedig személyest jelent
2010. márc. 21. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Téves a válasz, szubjektív, az a személyhez kötődő, a tárgyhoz kötődő, az objektív. Interperszonális, az személyek közötti, interszubjektív, még sose hallottam ilyet, de ha ki kellene találnom, az valahogy valakinek önmagán belüli lenne, ami viszont nem inter. Kérdező, én is hajlok arra, hogy ugyanazt jelenti a két szó, de lehet, hogy ezt az interszubjektívot nem szokás használni. Hacsak nem az a helyzet, hogy én szubjektíve ítélem meg, mert lemaradtam róla, de ha több interperszonális információcserében lenne részem, akkor hallottam volna már ezt a kifejezést.
2010. márc. 22. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Az interszubjektív szót nem én találtam ki, hanem egy tanulmányban olvastam (Farkas Henrik: A barátság mint a közös alkotás művészete ;alcím: A barátság fenomenológiájához)
2010. márc. 23. 07:58
 4/5 anonim ***** válasza:
Feltételezésem szerint az interperszonális bármilyen véletlenszerűen is egy helyzetbe kerülő emberek közötti formális kapcsolat. pl.utastársak között, tanár-diák között, rendőr- civil között. Az interszubjektív pedig a benső hasonlóságú emberek közötti kapcsolat, vagyis a barátokra vonatkozhat.
2010. márc. 31. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Crazygranat válasza:

Gondolom, már nem annyira aktuális, de

interperszonális = csak simán és egyszerűen azt jelenti, hogy a dolog, amit jelez, az két vagy több ember között áll fenn, zajlik - pl. interperszonális készségek

("of or relating to the interactions between individuals" a thefreedictionary.com szerint)

interszubjektív: annyiban közös a jelentésük, hogy ez is egy egyének közötti dologra utal, de ez annál speciálisabb, ezért nem szinonimák: kölcsönsen tudatos vagy a felek által mind tudott, az egyének által osztott - pl. egy szociális helyzetben mindenki ugyanazt gondolja az adott szituációról.

HBO (Bagdy Emőke): A jelző (interszubjektiv, azaz két személy szubjektuma közötti) egy elméletalkotónak (Bruner: reprezentációs elmélet) köszönhető, aki azt állította, hogy nemcsak a világot hordozzuk a tudatunkban, hanem arra is különös érzékenységgel reagálunk, ahogyan a világ mások tudatában reprezentálódik. Van veleszületett interszubjektivitás, amelyet Trevarthen nevű kutató bizonyitott. A csecsemő is képes érzelmi ráhangolódásra. Az interszubjektivitás mások tudatának megértése, amely tükrözés, visszatükrözés révén képes megvalósulni. Magyar kutatók (Fónagy, Gergely) nyomán bizonyítottá vált, hogy a tükrözés révén reprezentációs újraírás következik be. Magyarul: a szubjektiv világkép (ha torzult, hamis, sebzett) újrateremthető. [link] "Az interszubjektivitást úgy írhatjuk le leginkább, mint ami az objektivitás és a szubjektivitás között áll. Tulajdonképpen "objektív szubjektivitásról" van szó, olyan észlelésről, ami nem individuális, hanem kollektív. Egyszerűbben fogalmazva különböző helyeken és helyzetekben lévő egyének szubjektív, mégis túlnyomó többségében megegyező értékelése ugyanarról a dologról."

2014. márc. 17. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!