Amikor Hirosimára rádobták az atombombát, a város teljes lakossága meghalt vagy voltak túlélők is?
Bizony, a fáma szerint egy ember biztosan volt aki mindkét atombombát túlélte. Egy japán fazon, bizonyos Jamagucsi Cutomu nevű figura (az akkori Mitsubishi nehézipari vállalat elnöke) néhány hónapot töltött üzleti kiküldetésben Hiroshima városában. Éppen hazafelé készült, és a vonatot várta, mikor a bombázót észrevette az égen. Másodpercekkel utána robbant a város felett mintegy kb. 800 méternyire a bomba, amely a földre terítette őt. Megégett, beszakadt a dobhártyája, időlegesen megvakult, de túlélte. Másnap hazatért Nagaszakiba, hogy kipihenje az út fáradalmait (és sérüléseit). Két nap múlva pedig már munkára jelentkezett, ahol is a főnöke megkérdezte, hogy hol sérült meg. Ő elmesélte a sztorit a vakító villanásról meg a többiről, és főnöke hitetlenkedve hallgatta, amikor is megtörtént újra az, amit percekkel előtte elmesélt a főnökének: felrobbant a második atombomba is.
Mindezt túlélte, és kb. 60 évvel ezen kalandjai után, 93 évesen hunyt el gyomorrákban.
Egyébként az akkori, kb. 200.000 lelket számláló város (Hiroshima) lakosságának közel fele túlélte a robbanást.
A 2. hozzászóló álltal (helyesen, relevánsan) említett Cotumu urat űbereli Saturto Maszada nagaszaki túlélő, akire békés halászgatás közben 61'-ben a Bikini-atollnál egy hidrogénbombát is ledobtak. Maszada 102 évet élt.
Egyébként Hirosima lakosságának fele sem halt meg a csapásban azonnal, mivel eg 20 kt-ás bomba megsemmisítési sugara durván 2,5-3 km. Más kérdés, hogy a túlélők, a hibakusák 20%-a egy éven belül meghalt sugárbetegségben és további 20%-uk 10 éven belül rákban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!