Milyen volt a földművesek helyzete a viktoriánus korszakban?
Egy fantasy történethez keresek anyagot. Már sok helyen utánanéztem a neten a dolognak, de amiket eddig találtam, leginkább London illetve a városi életről szóltak, valamint a fejlődésről és az új technológiákról, de egyik sem tett említést a vidéki életről.
Tudom, hogy "fantasy", tehát azt csinálok, amit akarok, de első körben szeretném megismerni azt a kort, amiről a világot mintázom, mielőtt felállítanám a saját rendszeremet.
Van itt néhány kérdés, ami így hirtelen eszembe jutott, de minden más információért is hálás lennék. Akár külső forrás is jöhet. Az iskolában sajnos nem sokat beszélünk erről az időszakról (legalábbis még nem), ezért lehet, hogy el vagyok tájolódva, ami a kérdéseimet illeti.
1. A viktoriánus korszakban ugyebár a pénz került előtérbe a föld helyett, de maradt-e még nyoma a régi földesúr-jobbágy viszonynak? Vagy a jobbágyokat már felszabadították?
2. A jobbágyok/parasztok között ekkoriban már volt rétegződés? (pl. bérmunkából tengődő, éhező parasztok illetve a kicsivel jobb sorban tengődő, minimális földterülettel rendelkező parasztok stb.)
3. Az osztályok közötti átjárás valamivel könnyebben átjárhatóvá vált, de elképzelhető volt-e a viktoriánus korban, hogy egy nyomorgó sorban lévő jobbágy felküzdje magát az arisztokrácia soraiba például úgy, hogy a felső tízezerből valaki támogató kezet nyújt neki. Gondolom, ha lehetséges is, a jobbágy-arisztokratát társadalmilag nem fogják elfogadni, és miatta az felső tízezerbeli arisztokratáról is negatív kép alakul ki.
4. Ez inkább az előző kérdéshez kapcsolódik, és nem annyira a vidéki élethez, de mi a legrosszabb, ami történhet, ha egy felső osztálybeli arisztokratát kinéznek? Mivel a leggazdagabbaknak generációkra elegendő pénzük van arra, hogy dolgozás nélkül éldegéljenek, gondolom nem amiatt fognak aggódni, hogy nem veszik fel sehova őket dolgozni. Lehet egyáltalán egyéb következménye ennek azon kívül, hogy az arisztokrata réteg elszigetelődik tőle? (pl. az életére törnek, valamilyen következmény folytán elveszíti a vagyonát, kitagadják a családból stb.)
A jó Viktória néni 1837 és 1901 között uralkodott. A büszke Britanniában ekkoriban már teljesen marginális tevékenység volt a mezőgazdaság, mint ahogy ma is az. Angliában már a polgári forradalom idején megszűnt a jobbágyrendszer, de az 1850-es években már Oroszországban is. Nagyon kevesen gazdálkodtak már, mert a többséget felszívta az iapr és a hajózás. lehet, hogy nem tömték tele a fejedet az iskolában, de tanál arra emlékszel, mikor mondták, hogy az első iapri forradalmi hullám a textilipar generálta, és a gyapjúigény miatt eltömegesítettéka birkát Angliában, ezért a parasztok földjét a földbirtokosok erővel elszedték, hogy helyette birkalegelők legyenek, és a népek a városokba özönlöttek, pl. Liverpool lakossága 1710 és 1770 között hússzorosára nőtt.
2. a jobbágyok, illetve a parasztok között mindig is volt rétegződés, nyugat-európában a legnagyobb mértékben, de még Magyarországon is megszokott volt már Mátyás korában (XV. század), hogy a leggazdagabb jobbágyok éves adója százszorosa(!!!) a zsellérekének. Azt hiszem, ez sokat elmond. Mivel ott a kapitlaista fejlődés nem volt gátolt, ez sokkal jobban kidomborodott. Éhező paraszt a harmincéves háború után nyugaton ritkább votl, mint a szemüveges cigány, kivéve egyes háborús-,és válságperiódusokat. Igazán csóró parasztokkal írországban találkozhattál volna, részben, mert a föld sovány, részben, mert ott a parasztoknak nem votl saját földtulajdonuk, ezért fizetni keleltt a bérletért, rengeteget, részint pedig az 1840-es évek nagy burgonyavésze áéhinséget okozott.
Kapcsolódik: pénz. A XIX. században bevezették a papírpénz, amely nem önfertőtlenítő, mint az antibakteriális arany, ezüst. Ez volt az oka a kolera XIX. századi többszöri fellángolásának, az, hogy a pénz forgott és terjesztette, nem epdig, mitn általáabn mondják, a fertőzött víz.
3. Angliában teljesen megszokott volt a nagymértékű társadalmi felemelkedés, pl. Robert Clivre csóró városi proliból lett India alkirálya és fehér nábobja. A legtöbb gazdag angol vállalkozó rabszolgakereskedelemmel, gyarmatárú-kereskedelemmel , tehát hajókkal, illetve gyáraival hamar ahtalmas vagyont gyűjtött, de ezek többnyire polgárok voltak, nem parasztok (pl. Lord Leverhulme, a kőgazdag szappangyáros egy szabó fia volt). A parasztok soraiból közvetlenül nem votl szokás feltörni. Az volt elképzelhető, hogy egy megélhetését vesztett zsellér a városba ment, ott ügyesen ténykedett, és megszedte magát. Az angol irodalom a XVIII-XIX században folyamatosan köszörülte a nyelvét a felkapaszkodott, műveletlen újgazdagokon, akik kinyomták a hagyományos arisztokráciát, mivel angliában a földbírtokra és a kastélyokra vagyonadót kellett fizetni,így az a főnemes, akinek nem votl virágzó üzelete, gyorsan elszegényedett. Talán már hallttad ezta szót: SZNOB. Sine nobilitate, nemesség nélküli (s. nob.). Ennyire volt ritka. Mondhatni: unalmasan gyakori volt.
4. Mint előzőleg említettem: ez nem volt így, éppen a holt tőkét megterhelő vagyonadó miatt. Az arisztokrácia nem élhetett örökölt birtokaiból, így aki nem tevékenykedett, gyorsan elszegényedett, évszázados nemesi családok végezték a szegényházban. Ezért a brit arisztokraták nagy része is beleállt a gyarmati üzletbe, sokan kivándoroltak a gyarmatokra, ahol mások voltak az adószabályok, az arisztokrata ifjak pedig az államigazgatásban avgy a katonai pályán igyekeztek érvényesülni. Éppen a nemesség nagy nyomása miatt lett "arisztokratikus" az angol hadsereg, illetve haditengerészet tisztikara, míg a francia, olasz, magyar, spanyol,orosz tisztikar főleg középosztálybeli, elkötelezett emberekből állt, (természetesen ott is voltak arisztokraták, főleg a lovasságnál, a műszaki, tüzér pályára arisztokrata nem fanyalodott, de nem ez volt a JELLEMZŐ) főnemesi címet a tábornokok többnyire haditetteikért kaptak, addig a brit (és a porosz, német) tisztikar tüntetően arisztokratikus volt 1945-ben is. Sőt, igazság szerint ma is az. Tessen megnézni, őfelsége unokái sem szemeteskocsit vezetnek, hol dolgoznak?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!