Ha Adolf Hitler szerint a zsido nep alsobbrendu es kulturarombolo nep, akkor miert kellett a numerus clausus torvenyt bevezetni, ami a felsooktatasban nepessegi aranyaihoz kepest felulreprezentalt zsidosag szamat volt hivatott csokkenteni?

Figyelt kérdés

2015. aug. 11. 23:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%
A numerus clausus nem definiálta az egyes kisebbségeket, az később jött.
2015. aug. 11. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Az mindegy, mikor jott... Lenyeg, higy elvi ellentmondas van a ketto dolog kozott... Hogy lehet egy kulturarombolo nep felulreprezentalt a felsooktatasban?
2015. aug. 12. 00:44
 3/12 anonim ***** válasza:
75%
"Hogy lehet egy kulturarombolo nep felulreprezentalt a felsooktatasban?" - nem értettem a kérdést, ezután meg még kevésbé értem. Miért ne lehetne? (Nem állítom, hogy ilyen vagy olyan volt a zsidóság abban az időben, csak elméletben kérdezem.) Ha nekem az a szándékom, hogy szellemileg összezavarjak egy társadalmat, nem az értelmiségbe kell beférkőznöm?
2015. aug. 12. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
76%
Pontosan; a kultúraromboló nem azt jelenti, hogy buták, mint a föld, hanem azt, hogy bomlasztják a társadalmat. És csak az okos emberek tudnak ilyet csinálni...
2015. aug. 12. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
68%
Akik a numerus clausus törvényt hozták, azok nem azonosak azokkal, akik a zsidókat alsóbb rendű fajnak tekintették. És a törvény valós társadalmi problémára reagált, mert a zsidók tényleg felülreprezentáltak voltak egyes foglalkozásokban és a felsőoktatásban. Ez pedig a nagyrészt eleve antiszemita magyar lakosságnak nem tetszett, én ezt a feszultséget neveztem "valós társadalmi problémának". A törvény szövegében tényleg nem fordul elő a "zsidó" szó, de a korabeli parlamenti jegyzőkönyvekből teljesen világos, hogy miről van szó, a gyakorlatban pedig a törvényt úgy alkalmazták, hogy az egyetemi felvételkor a keresztlevelet kérték, szó sem volt arról, hogy az "egyes népfajok" arányát számolgatták volna. Ami Hitlert illeti, ő nem általában a kultúrát féltette a zsidóktól, hanem a népi német kultúrát. Általában utálta a modern művészetet, sőt kifejezetten ártalmasnak gondolta azt, és nem csak a zsidó alkotók műveit. Az izlése kb. egy nem túl iskolázott kisvárosi német kispolgárénak felelt meg.
2015. aug. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

Én azt nem értem, hogy mi a fene köze van Hitlernek a numerus clausushoz? :D


Maga a kérdés több olyan hülyeséget tartalmaz, amiből csak sületlenségeket lehet kihozni.


Egyrészt, a numerus clausust nem azért vezették be, mert akik hozták, nácik voltak. Hitler akkor még sehol sem volt. Ha nem tudnád, a törvényt 1920-ban hozta a magyar országgyűlés, tehát Magyarországon hozták, mi köze lenne Hitlerhez, aki akkor még a sörpuccsot sem hajtotta végre? Még csak ismert ember sem volt akkor. Ha kíváncsi vagy arra ,hogy miért vezették be a numerus clausust, akkor olvasd el a Három nemzedék című művet (Szekfű Gyula), ő leírja az akkori magyar emberek antiszemitizmusának okát. De nem fajelméletről van szó, nem kéne a dolgokat keverni egymással...


A másik, hogy a numerus clausus nem a zsidóság felülreprezentált számát volt hivatott csökkenteni, hanem azért hozták, hogy minden etnikum az arányszámának megfelelő számában tanuljon a felsőoktatásban. Az persze igaz, hogy kimondatlanul ez főként a zsidóság ellen irányult, de a törvényben nincsenek megnevezve a zsidók... Szóval szőrszálhasogatás, amit írok, de azért fogalmazzunk már pontosan.

2015. aug. 12. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Sok köze van hozzá... Volt első, második, harmadik zsidótörvény. Az első vallási alapon szelektálta a zsidókat a felsőoktatásból, a második már FAJI alapon, és azt már a harmincas években hozták, Hitler alatt, Németországban is. Szóval akkor pl Albert Einstein ilyen bomlasztó hatású "kultúraromboló" ember volt? Gratulálok. Ezt a demagógiát tényleg csak egy szarrá alázott, nyomorgó nép torkán lehetett lenyomni, és ez sikerült is ennek a pszichopatának. Az viszont kétségen felül áll, hogy ebben a szövetségeseknek is volt felelősségük (versailles-i békeszerződés).
2015. aug. 12. 18:41
 8/12 anonim ***** válasza:

Már bocsi, de a kérdésedben a numerus claususról kérdeztél, konkrétan azt kérdezted, hogy ha Hitler szerint a zsidók ilyenek meg olyanok, akkor miért kellett a numerus clausust bevezetni. Erre írtam azt, hogy egyrészt, amikor a numerus clausust bevezették, Hitler még sehol nem volt, másrészt pont ezért értelmetlen a náci fajelmélettel magyarázni ezt a törvényt.


A zsidótörvények már más politikai szituációban születtek, szóval az más kérdés, ott már lehet Hitler hatásáról beszélni.


Én csak arra szerettem volna felhívni a figyelmedet, hogy ne gondolkozz anakroisztikusan, vagyis időben össze nem illó dolgokat ne moss össze egymással, mert abból csak téves következtetéseket lehet levonni. Pl. akik a numerus clausust hozták, azok a magyar politikusok egyáltalán nem voltak nácik és fajgyűlölők. Attól függetlenül, hogy 20 évvel később mi történt, az 1920-as eseményeket ne náci-ellenes szemüvegen keresztül boncolgasd már, mert ezt így nem lehet.

2015. aug. 13. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Egyébként te biztos azt gondolod, hogy csak az miatt, mert Hitler a zsidókat valamiféle bomlasztó és káros, alacsonyrendű embereknek látta, biztos már 1920-ban is így látták a zsidókat Magyarországon. Ez az anakroizmus az érvedben, amit előbb is írtam.


Pedig ez nem így van, a numerus clausus nem azért született, mert a magyar politikusok a zsidókat alacsonyrendű kultúraromboló népnek tartotta, szó sem volt ilyesmiről!


Az első világháború utáni antiszemitizmusnak nem faji jellege volt, tehát a 20-as években Magyarországon nem azért volt a magyar közvélemény zsidóellenes, mert alacsonyrendű "fajnak" gondolta volna a zsidókat. Igazából nem is nagyon gondolkoztak az emberek akkor ilyesmiben, hogy "faj", ez majd inkább a 30-as évekre lesz jellemző Hitler hatására. De a 20-as években más volt a helyzet.


Mi volt az oka az antiszemitizmusnak, zsidó-ellenességnek Trianon idejében?


A dualizmus alatt ugyebár rengeteg zsidó menekült az országba, és ezek nagy része úgy illeszkedett be a társadalomba, hogy értelmiségi pályára mentek. Rengeteg zsidó újságíró, publicista és irodalmár volt, és igazából egy idő múlva megszerezték a médiát, vagyis a sajtót. A legtöbb újságíró, közvéleményformáló ember az zsidó volt a dualizmusban. Viszont azt tudni kell, hogy ebben az időben magyarnak lenni volt divat, és a csapból is az folyt, hogy aki igazi magyar, az ilyen meg olyan... Pl. egy politikusnak elég volt annyit mondania, hogy a szabadságharcban korábban ki kellett volna békülni az osztrákokkal, és akkor a sajtó rögtön ráfogta, hogy ez a politikus nem magyar - és az ilyennek vége lett a politikai karrierjének. Igazából ugyanolyan hisztéria volt, mint ma abban a kérdésben, hogy ki a szélsőjobboldali, ki nem. Ma ha valakiről kiderül, hogy van valamilyen náci kapcsolata vagy szimpatizál velük stb. - akkor az nem lesz szalonképes ember. A dualizmusban is ugyanez a hisztéria volt, csak akkor azon lovagolt mindenki, hogy ki a magyar és ki nem. (De ezt nem etnikai értelemben értették, hanem úgy, hogy ki hű az országhoz). Az újságírás a zsidók kezében volt, és igazából Szekfű azt írja erre, hogy a zsidók annyira ráéreztek a közvélemény szabadságharcos idők utáni kurucos hangulatára, hogy a "ki a hű magyar szabadságharcos" és ki az "áruló" hisztériájában látták a sajtóban az aranytojást tojó tyúkot. Ezekre a témákra ugyanis nagyon vevő volt a közvélemény, ezért a sajtó igazából egész végig magyarkodott. Ebben az volt a baj, hogy a nagy magyarkodásban a nemzet immunis lett a rá leselkedő veszélyekre, és belesüllyedt egyfajta tespedségbe, visszarévedt a múlt dicsőségébe, és a kor kihívásainak már nem akart többet megfelelni, a 20. század eleji magyar ember nem érezte át az új kor újfajta kihívásait, és ezért is volt olyan elemi az a csapás, ami az első világháborúban érte az országot. Az ország egy álomvilágban élt, rengeteg problémát a felszín alá söpörve, úgy, hogy nem akart róla tudni. Ünnepeltük a Milleneumot, odáig voltunk attól, hogy milyen szép, gyarapodó, és külföldön milyen nagy súlyú az ország, Budapest Európa egyik nagyvárosa volt stb. Ezeket a média kiszínezte, szépítette, és nem a problémákat tárta fel, hanem a nemzet dicsőségét ecsetelte.


Viszont mi történt akkor, amikor a vész idején összeomlott az ország? Jöttek a "nemzetromboló" baloldali csőcselékek, a szociáldemokraták, a kommunisták, a felforgatók, akik "eladták az országot". És kik voltak általában azok, akikből ilyen baloldali politikusok lettek? Kik voltak fogékonyak ezekre a baloldali, kommunista eszmékre? Az egyenlőség, világ proletárjai stb. - hát a zsidók. A Tanácsköztársaság működése idején elég sok zsidó volt fontos hatalmi pozícióban.


Szerinted ezek után nem teljesen logikus, miután az ország háromnegyedét leamputálják, egy álomba ringatott nemzetet így megcsonkítanak - hogy a közvélemény elkezd haragudni és bűnbakot keres?


A numerus claususnak ez a történelmi háttere. A bűnbakkeresés. És teljesen logikus, szerintem teljesen érthető dolog, hogy a zsidókat tették meg bűnbaknak. Azt viszont hangsúlyozom, hogy én személy szerint nem értek egyet természetesen ezzel a törvénnyel, nem ezért írom, hogy logikus, hanem objektíven végiggondolva, az akkori ember gondolkodását, világfelfogását ismerve írom ezt. Fontos itt látni, hogy nem náci fajelméletről van szó - ezt remélem sikerült láttatnom, hanem az akkori ember csak bűnbakot keresett. Azért akarták a zsidók értelmiségi képzásét korlátozni, hogy minél kevesebb újságíró, kommunista, "felforgató" nevelődjön ki. Ilyen értelemben épp, hogy ezzel kvázi elismerték, hogy a zsidók okosak és intelligensek, szóval a kérdésedre ez a válasz. Ne Hitleren keresztül nézd, hanem az akkori ember gondolkodásán keresztül!


Azt is megjegyzem gyorsan, hogy amit fent leírtam, nem az én véleményem, hanem az akkori ember szerint történtek így a dolgok, tehát ezt nem én írom, hanem igazából Szekfű Gyula véleményét írtam le itt. Tehát légyszi, nehogy elkezdj engem vádolni, hogy nem tudom, milyen antiszemita vagyok, mert nincs ilyenről szó, én csak a korabeli gondolkodásból adtam ízelítőt, nem a saját véleményemet írtam le.


A saját véleményem szerint, habár elítélem, nem értek egyet a numerus clausussal, de meg tudom érteni. Azért nem értek vele egyet, mert oké, hogy bűnbak kell egy nemzeti katasztrófa után, de én mindig elvetem azt, amikor kevés ember hibája után egy egész vallást, nemzetet, akármilyen csoportot megbélyegeznek. Pl. léteznek arab terroristák, de utálom, hogy ez miatt egyesek hajlamosak minden arabot ilyen fanatikus gyilkos terroristának nézni. Vagy ilyen a magyar és német kollektív bűnösség elvének kimondása is, a Benes-dekrétumok is. Szóval nem lehet egy egész népet vagy akármilyen csoportot megbélyegezni, és szerintem ugyanilyen hülyeség volt ez a zsidók ellen is. Az egyszeri zsidó ember nem tehetett a Trianonról, de mégis büntette a törvény, mert 1920 után korlátozva lett annak az esélye, hogy mehet-e egyetemre. Szóval ez miatt én nem értek egyet ezzel, de mint történelmi szituációt, megértem a törvény létrejöttét.

2015. aug. 13. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
"Albert Einstein ilyen bomlasztó hatású "kultúraromboló" ember volt?" Neki nem volt köze az atombombához?
2015. aug. 13. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!