@Sceptic
Én a magyar juhászokat is szeretem... :)
Elég ellentmondásos. Háborút szított, megalomániás volt és ki akart irtani egy egész népet.
Ezzel szembem művész lélek, tehetséges politikus, és az első ember aki nyíltan felmert szólalni a cionisták ellen, azért akarta ki irtani a zsidókat mert azt hitte, hogy az összes zsidó cionista kivétel nélkül, pedig csak a gazdag zsidók cionisták. Hitler tudta azt amit ma is kevese ntudnak, hogy a multinacionális cégek igazgatói a világ titkos urai, drótokon rángatják az EU-t és a nyugati hatalmakat, és véletlenül mind zsidószármazású, fure nem? :D Emellett szintén az első volt aki szembe szegült Sztálinnal, Hitlert tartják gátlástalannak, amikor Winston Churchill és Rosevelt elnök léptek szövetségre azzal az utolsó népéheztető paranoiás mindekit kivégeztető Sztálinnal...
Sajnos Hitlerről egy igen szélsőséges nézet terjedt el, ami káros, mert homályba taszítja az igazságot és ez által nincs lehetőségünk tanulni a történtekből.
Egyrészt kiváló vezető volt, aki érzékkel találta meg a tehetséges és számára hasznos embereket, így a továbbiakban pusztán róla nem beszélhetünk, mert mindenben segítséget kapott.
Rommel, Manstein, Guderian nagyszerű katonák voltak, de az Abwehr is remek felderítőmunkát végzett, amire támaszkodhatott és a tervezők, a konstruktőrök munkái előnyt biztosítottak a számára, továbbá még a közemberek német alapossága is mindenben segítette, a tervek kidolgozása, a katonák kiképzése, minden őt támogatta.
Mint politikus, hatalmas tekintélynek örvendett a korában és ügyesen manőverezett, jól felmérve a nyugati demokráciák békés politikáját. Vakmerő húzásait egy határozott ellenlépéssel könnyen meg lehetett volna állítani, hiszen eleinte még hadserege sem volt, de mégis rendkívül agresszíven, határozottan lépett fel és sikert sikerre halmozott.
Kihasználta a korai szovjetellenességet, a félelmet az olasz expanziótól és el tudta palástolni, hogy az ő fegyverkezése veszélyesebb, mint Mussolinié.
Remek szónok volt és demagóg igéreteivel el tudta érni, hogy törvényesen hatalomra kerüljön.
Az állam szerkezetét könnyedén megváltoztatta, létrehozta a terrorgárdáját, az SS-t, a Gestapo-t, amely kétségkívül több volt, mint egyszerű titkosrendőrség. Itt is támaszkodott a megfelelő kvalitású vezetőkre, Himmlerre, Müllerre, Kaltenbrunnerra, akik hatékony eszközöket bocsájtottak a rendelkezésére. Ezekkel a hatékony eszközökkel gondoskodott róla, hogy hatalmon is maradjon, az ellenzékével, ami igen jelentőssé vált, leszámolt, uralmát messzemenően biztosította.
Katonai kérdésekben is jó meglátásai voltak eleinte. Guderian feismertette vele a páncélos hadviselés előnyeit. Itt jó direktívákat adott a páncélzat, sebesség és löveg átütőerő vonatkozásában, így a német panzerek végig jobbak voltak, mint a szövetséges harckocsik, de a légitechnika, vagy az u bootok viszonylatában is sokat segített a németeknek az ő világos meghatározása, mert ennyire rövid idő alatt ilyen hatékony hadsereget felállítani csakis így volt lehetséges. Kezdeti előnyei jórészt ennek köszönhetőek, meg persze annak, hogy senki sem akart igazából háborúzni, vagyis csak a németek fejlesztettek ki egy rendkívül erős hadsereget.
Természetesen vétett hibákat is, különféle fejlesztések során, de ez inkább csak később vált nyilvánvalóvá, illetve a kényszerítő körülmények hatására halmozott később hibát hibára, bár megjegyzem, az adott körülmények ismeretében nehéz eldönteni, milyen lépés lehetett volna jobb és a korábbi hibásnak bizonyuló döntései is jórészt a lehetőségekhez igazodtak.
A nagyszerű német légierő soha nem fejlesztette ki a nagyhatótávolságú bombázókat, ezek hiányában semmi esélye nem volt az angliai csatában kihasználni a légifölényét, de a szintén nagy hatótávolságú kisérővadász egységek felállítása sem sikerült, ezzel a keleti front is korlátozott lehetőséget kínált a számára.
Mentsége lényegében annyi, hogy a légi hadviselés nem volt kidolgozva a háború előtt, a mostani tapasztalatok onnan származnak.
A brit birodalom erejét és a Szovjetúnióét viszont nem kellően mérte fel, nem beszélve az USA-ról.
Az első kettő nem volt egyetlen rohammal leteríthető, a figyelembe nem vett erőforrásaik végzetesnek bizonyultak a számára.
Az USA esetében a hatalmas ipari potenciállal nem számoltak kellő mértékben, mert a rendkívül gyenge és rosszul felfegyverzett, kis létszámú hadseregüket képesek voltak rövid idő alatt hatékony erővé fejleszteni, méghozzá úgy, hogy a világ arzenáljává váltak, ellátva a szövetségeseket a háború megvívásához szükséges eszközökkel.
A háború folyamán a kezdeti előnyeit elvesztette, a német potenciál nem volt elégséges a világ elleni harcra, amely annyira elhúzódott, hogy kétség sem merülhet fel, az esélytelenségre, bár ezt akkoriban senki nem tudta, senki nem látta ilyen világosan, csak egy idő elteltével, amikor a német seregeket mindenhonnan kezdték visszaszorítani.
Én jobbnak tartanám, ha Hitlert nem a mai képhez hasonló idióta őrültként tartanánk számon, hanem a valóságnak megfelelően értékelnénk, mert akkor nagyobb lenne az esélye annak, hogy a jövőben el lehessen kerülni egy hasonló konfliktust. Tanulni lehetne abból, milyen veszélyei lehetnek egy gátlástalan politikus hatalomra jutásának és a mai tömegpusztító fegyverek által veszélyessé vált világban még az apróbb árnyalatoknak is jelentősége lett, így a politika nem engedhet meg magának hasonló tévedéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!