Mi az ókori görögök bukásánák legelfogadottabbnak tartott oka?
Az megvan, hogy a perzsáktól, Sanyitól, pestistől tépett görögök kimerültek lehettek, de ettől még civilizációk nem dőlnek be. És hát a támadó -akkor még csak szimpla nagyhatalom- rómaiak görögország meghódítása előtt techológiailag sem voltak kasszikusan "rómaiak". Annyiban jártak hellén barátaik előtt, hogy teknős alakzatban menetelve díszparádékat tartottak az -amúgy etruszk- boltíveik alatt...
Hogy tudta meghódítani ilyen rövid idő alatt a "nem is római Róma" a görögöket?
Nagy Sándor birodalma darabokra hullott, kisebb, egymással versengő államok jöttek létre akkor, amikor a gazdaságnak a nagyobb államok kedveztek volna inkább.
Egyrészt, a római haditechnika fejlettebb volt mint a görög. Tudni kell azt, hogy a VI. századtól az etruszkok átvették a görög hadszervezetet, ők is falanxban harcoltak, olyan fegyverekkel mint a görögök. Az etruszkoktól pedig a rómaiak is átvették ezt (ez kevésbé ismert), szóval a királyság korában a római haderő is úgy nézett ki mint a görög hopliták.
Viszont ez a fegyverzet drága volt, a társadalomnak csak kis része tudta megvárásolni, ezért a rómaiak áttértek a manipulusrendszerre, és igazából a római társadalom militarizálódott, elég nagy aránya katonáskodott a római férfiaknak, míg ez a görögökről nem mondható el. A Kr. e. II. századra a görögök még mindig a falanx harcmodort alkalmazták, ami igazából már idejétmúlttá vált.
Egyébként a római haderő nemcsak ilyen dolgok miatt volt nagyon hatékony, hogy teknősbéka alakzatot tudott felvenni :D Kezdjük ott, hogy amikor a görögöket meghódították, még nem voltak erre képesek, mert a manipulusrendszer az igazából nem hivatásos katonákból állt, tehát nem képzett katonák, hanem parasztok harcoltak benne. Marius reformja után alakult ki a professzionális hadsereg, amiről te beszélsz, de akkor már a görögöket meghódították...
Egyébként ami még a görögök kárára volt, hogy Nagy Sándor halála után a birodalom szanaszét bomlott, és még a létrejövő új birodalmak is fokozatosan szanaszét bomlottak, így rengeteg kis hellenisztikus állam jött létre a nagyok mellett, illetve görög földön is különféle városszövetségek harcoltak egymás ellen és a hellenisztikus államokkal. Róma igazából az "oszd meg és uralkodj" bevált taktikájával könnyedén meg tudta őket hódítani szép sorjában (bár volt olyan hellenisztikus állam, akinek a királya egyszerűen a római szenátusra hagyta az országát a halála után a végrendeletében, tehát nem mindegyiket fegyveresen hódították meg).
A hellenisztikus államok továbbra is a makedón falanxot alkalmazták, ami szintén elavult, mert a II. századra elhanyagolták a lovasságot, ami pedig a falanxot védte Nagy Sándor idején a szárnyakon. Lovasság nélkül a falanx semmit nem ér, mert oldalról és hátulról nagyon sebezhető. A sokkal mozgékonyabb római légiók könnyen szét tudták verni a falanxokat.
Egyébként a rómaiak "csak" kulturálisan voltak valamivel lemaradva a görögöktől, hadszervezetileg, gazdaságilag viszont nem igazán. Sokkal több embert tudtak mozgósítani a hadseregbe, és sokkal fejlettebb hadszervezetük volt, mint a görög és a hellenisztikus államoknak, és a rómaiak nagyon értettek az oszd meg ér uralkodj politikájához. Míg a görögök elsősorban kultúrnépség volt, addig a római egy militarizált nép.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!