Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Pongrácz István dzsentrinek...

Pongrácz István dzsentrinek számít a Besztrce ostromában?

Figyelt kérdés
Mert ő gróf. De sok helyen az úri don quijote példájaként említik, ami a dzsentri egyik típusa mikszáthnál.
2015. jún. 16. 19:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem.

A dzsentrik Magyarországon a birtokukat vesztett, elszegényedett nemesek voltak. A gróf nem az.

Viszont egy Don Quijote-szerű, hóbortos felvidéki főúr, tényleg.

Dzsentri-regények inkább a Noszty-fiú, ill. a Rokonok, Úri muri, stb.

2015. jún. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Akkor a kidolgozott netes tételek félrevezetik az olvasót.
2015. jún. 16. 22:40
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom, már mi a neve, de volt az a szereplő, aki a faterjával élt valami hegyen az omladozó kastélyban, és mindig várták, hogy egy évben egyszer pénzt kapjanak, de közben az erdőben vadásznak - tudod, aki azt a színésznőt elvette, ami miatt Pongrácz megharagudott...


Nem emlékszem a nevekre, de biztos tudod, kikre gondolok. Azok pl. az apjával pl. inkább dzsentrik, pont általuk figurázza ki Móricz ezt a deklasszálódott nemesi réteget abban a regényben.


Pongrácz az egy bogaras gróf, így nem dzsentri, de az igaz, hogy don qujote-i figura, de nem a társadalmi helyzete miatt, hanem mert szembe megy a saját korával, és olyan világot teremt magának, ami nem állja meg a helyét a saját életének idejében, ezért eleve bukásra van ítélve. Vagy hogy stílusosan fejezzem ki magam: szélmalomharcot vív, mint annak idején Don Quijote. Viszont szerintem azért nem teljesen hasonlít Servantes hősére Pongrácz, mert amíg Don Quijote komikus harcot vív, vagyis ő alapvetően komikus szereplő - addig Pongrácz István küzdelme a korral átmegy a végén tragédiába. Az elején még tényleg lehet rajta nevetni, de a végén nagyon szomorú lesz a sorsa. Én ezért szeretem Mikszáthot, mert nagyon volt ehhez érzéke, hogy elfacsarja az ember szívét.


Na, de a lényeg, hogy nem attól lesz valaki don quijote-i hős, mert dzsentri (Servantes sem a dzsentrikről írt :D), hanem mert szembemegy a korával, és eleve vereségre, bukásra van ítélve. Tök mindegy, hogy gazdag vagy szegény ez az illető, gróf vagy paraszt, attól lehet ilyen szélmalom-harcos.

2015. jún. 16. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem Móricz, hanem Mikszáth :D Nap vége van, elég fáradt vagyok, hülyeségeket írok, szóval javítom magam :D
2015. jún. 16. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!