Miért van az, hogy az olyan országok, ahol arányaiban a legtöbb a jó minőségű, művelhető termőföld (pl. Ukrajna), azok gyakran egyben a legszegényebbek is?
Ezen a térképen látható, hogy az adott országokban mekkora a művelhető föld aránya a területhez viszonyítva:
A legnagyobb százalékkal rendelkező országok pedig nem túl gazdagok. Elsősorban Ukrajna érdekelne. Miért vált ilyen szegénnyé?
(Lehet hulyeseget irok) valoszinuleg politikai helyzet miatt. Peldanak Magyarorszag a legjobb, ugye az unio nem haggya hogy kihasznaljunk minden foldteruletet, mikor az orszag alkalmas lenne az onellatasra es meg az exportra is.
Valoszinuleg ukrajnaban is ezmehet, csak Oroszorszaggal, nameg ott az elnök ha jól tudom kihasznalta az orszagot.
Elnezest az ekezetek miatt, tabon voltam
Szerintem nagyon rosszul vontad le a következtetést. A kb 5 lila ország közt ott van Ausztria, aztán van egy halom sötétkék ország, mint Franciaország. A legszegényebb országok közé pedig nem Ukrajna tartozik, hanem a szép sárga afrikai országok.
Nyilván lehet mögé képzelni egy olyan összefüggést, hogy a nagyon mezőgazdasági országok lemaradtak az iparosodással, amiben talán lehet is valami. De azt is látnod kell, hogy nem az ország területéhez képest kell nézni a földeket, hanem a lakossághoz képest. Pl Oroszország fele egy nagy halom lakatlan jégmező, de ahol az emberek laknak, ott földek is vannak. Ha levágnánk a lakott részeit, akkor sokkal kékebb lenne. India pedig sokkal kevésbé lila, mert baromi sokan laknak benne.
Sztem elhamarkodottan vontad le ezt a következtetést. Ott van pl. Dánia, aminek gyakorlatilag a legnagyobb jövedelemforrása a termőföldje, ebből származik a nemzeti jövedelmük legnagyobb része. És én nem nevezném a dánokat szegény országnak, sőt, szerintem egy sikeres mezőgazdasági ország, példa lehetne akár Magyarország számára is.
Itt inkább azon van a hangsúly, hogy egy adott országban mennyi a lakosság arányán belül, aki mezőgazdaságból él. Mennyi tőke van az adott országban, milyen a kereskedelme, milyen a geopolitikai helyzete, és még ezeregy tényezőt lehetne sorolni, a politika helyzeten keresztül a valuta erősségén át a kereskedelmi mérlegen, belső piacon, külföldi piaci lehetőségekig mindenfélét.
Ukrajna szerintem azért szegény, mert ott a társadalom még olyan struktúrában van, hogy viszonylag sokan dolgoznak megőzgazdaságban a társadalmon belül, nem túl fejlett technológiával. Így a lakosság örül, ha magát el tudja tartani, nemhogy még külpiacokra is termeljen. Nincs külföldi tőke, mert távol esik a nyugati tőkésektől, akik amúgy sem fektetnének be egy ilyen háborús országba (de ha még nem lenne háború, a korrupció, a maffia stb. szerepe eddig is labilissá tette az államot). Így nem csoda, ha szegény az ország, és hiába lennének jó adottságai, tőke nélkül egy ilyen szegény és korrupt ország az elmaradt társadalmával, posztszocialista beidegződéseivel nem tudja a lehetőségeit kihasználni.
Persze nem vagyok közgazdász és politikai szakértő sem, így lehet, hogy jó nagy hülyeségeket írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!